Imię Maciej ma wspólną „genezę” z innym popularnym w Polsce imieniem. Stało się też podstawą dla powstania wielu nazwisk. Obecnie w Polsce możemy odnaleźć dużą grupę aktorów i prezenterów telewizyjnych oraz oczywiście niezwykle charakterystycznego wokalistę.
Znaczenie imienia Maciej
Imię Maciej wywodzi się z języka hebrajskiego. Pochodzi ono od imienia Mattanjah(ū), które oznaczało „dar Jahwe (czyli Boga)”. Następnie imię to trafiało do języka greckiego, w którym przybrało formy Matthias, Matthaios oraz Mattaios, a później do łacińskiego, gdzie oprócz pierwszej wymienionej formy greckiej funkcjonowało także jako Matthaeus. Nietrudno zauważyć tutaj podobieństwo do innego znanego w Polsce imienia. Skojarzenie jest jak najbardziej prawidłowe, ponieważ etymologia polskiego imienia Maciej jest wspólna z imieniem Mateusz.
Imię Maciej pojawia się w polskich źródłach średniowiecznych od wieku XIII. Forma Maciej pojawia się w nich już od 1293 roku. Inne występujące jego warianty to Matys(z) (1336), Matusz (1373), Maciejusz (1378), Matej (1397). Formy zdrobniałe pojawiają się w źródłach z następujących lat: Maćko (1335), Maciek (1384), Maciejek (1382). Od imienia Maciej powstało sporo nazwisk, takich jak Maciejak, Maciejczuk, Maciejewicz, Maćkowiak oraz nazw miejscowości: Maciejki, Maciejowice, Maciejowo, Maciejówka.
Imię Maciej w drugiej połowie XX wieku było dość popularne. Patrząc z kolei na czas obecny: w roku 2021 nadano je 1174 chłopcom (miejsce 41), a w całej Polsce na początku roku 2022 było ponad 267 500 mężczyzn noszących to imię, co daje mu nieco wyższe miejsce 20.
Zdrobnienia imienia Maciej
Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Maciej to Maciek, Maciuś, Maćko, Maciulek, Maciuszek, Macio, Ciejuś, Maciunio, Maciejek, Maciejeczko.
Imieniny Macieja
Najpopularniejsza data imienin Macieja to 14 maja. Mężczyźni, chłopaki i chłopcy o tym imieniu mogą również obchodzić imieniny 30 stycznia, 24 i 25 lutego, 3 czerwca, 18 września, 11 listopada oraz 17 grudnia.
Popularność imienia Maciej
Wiersz o Macieju
Każdy Maciej – to wzór cnoty,
chętny zawsze do roboty
naukowiec z głową w chmurach,
na ozonowych zna się „dziurach”.
Wie, co to Kosmos i ziemski Glob,
bardzo jest z Niego mądry „chłop”.
Przystojny, miły, wysportowany,
Lubi, gdy podziwiają go damy,
gdy adorują Jego na co dzień,
kiedy ogląda się za Nim przechodzień. (…)
Fragment wiersza z publikacji A. Roch i E. Pietraszewskiej pt. Twoja Księga Imion.
Imię Maciej w innych językach
Autorzy jako formy obcojęzyczne imienia Maciej zaliczają po części odpowiedniki Mateusza, ze względu na wspólne podstawy tych imion:
Język angielski – Mathias, Mattias
Język niemiecki – Matthias, Matthäus
Język francuski – Mathias, Matthias
Język hiszpański – Matias
Język włoski – Mattia
Język łaciński – Mathias
W kilku językach występują formy podobne do polskiego Macieja:
Język rosyjski – Matejaš, Matjuš
Język słowacki – Matej
Język białoruski – Macjaš, Macej
Patron imienia Maciej
Świętych, którzy nosili to imię nie ma zbyt wielu. Wśród nich „na czoło” wysuwa się Maciej Apostoł. Niestety Nowy Testament nie dostarcza zbyt wielu informacji na jego temat. Nie jest wiadome, skąd pochodził oraz czym się zajmował. Jego osoba pojawia się w Dziejach Apostolskich w momencie, w którym podjęta zostaje decyzja o uzupełnieniu składu apostołów po samobójstwie Judasza. Wybór miał zostać dokonany pomiędzy Józefem Barsabasem (Justusem) a właśnie Maciejem i to właśnie on został nowym apostołem. Klemens Aleksandryjski podaje, że zmarł śmiercią naturalną. Natomiast Henryk Fros i Franciszek Sowa kwestionują wiarygodność źródeł takich, jak Ewangelia Macieja i rewelacji typu ocalenie Macieja przed ludożercami przez św. Andrzeja. Wspomnienie św. Macieja obchodzone jest 14 maja.
Znani Macieje
Maciej Berbeka (1954-2013) był ratownikiem TOPRu i himalaistą, miał na swoim koncie 5 zdobytych ośmiotysięczników.
Maciej Maleńczuk (ur. 1961) to znany wokalista i gitarzysta, występował w zespole Püdelsi, jest laureatem Fryderyka. Dowiedz się więcej
Maciej Ślesicki (ur. 1966) jest scenarzystą i reżyserem, jego filmy to Tato i Sara, jest również twórcą serialu 13 posterunek.
Maciej Zakościelny (ur. 1980) jest aktorem teatralnym i filmowym, znany z ról w Kryminalnych i Dywizjonie 303. Historia Prawdziwa. Dowiedz się więcej
Maciej Zień (ur. 1979) jest projektantem mody oraz wnętrz, wystąpił też w filmie Miłość na wybiegu z 2009 roku. Dowiedz się więcej
Maciej Orłoś (ur. 1960) jest prezenterem telewizyjnym oraz aktorem, przez lata prowadził Teleexpress na antenie TVP 1.
Maciej Damięcki (ur. 1944) jest aktorem teatralnym i filmowym, wystąpił m.in. w Pensjonacie pod Rożą oraz M jak miłość.
Maciej Dowbor (ur. 1978) jest dziennikarzem i prezenterem telewizyjnym, prowadził Interwencję Extra oraz Światowe Rekordy Guinnessa. Dowiedz się więcej
Maciej Musiał (ur. 1995) jest aktorem, znanym np. z Rodzinki.pl i prezenterem telewizyjnym, prowadził m.in. The Voice of Poland. Dowiedz się więcej
Maciej Musiałowski (ur. 1993) jest aktorem, znanym z roli w filmie Sala Samobójców. Hejter, za którą był nominowany do Orła. Dowiedz się więcej
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Bibliografia
J. Bubak, Księga naszych imion, Ossolineum, Wrocław 1993.
H. Fros, F. Sowa, Księga imion i świętych, tom 4, Wydawnictwo WAM, Kraków 2000.
J. Grzenia, Słownik imion, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
A. Roch, E. Pietraszewska, Twoja Księga Imion, Białystok 2004.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: