Imię Marcelina związane jest z jednym z rodów starożytnego Rzymu. Jest w polskiej rzeczywistości imieniem raczej nowym, stąd też nie należy do tych najpopularniejszych. Aby odnaleźć większą ilośc noszących to imię słynnych Polek należy trochę cofnąć się w czasie.
Znaczenie imienia Marcelina
Imię Marcelina pochodzi ze starożytnego Rzymu. Pierwotnie było ono przydomkiem w brzmieniu Marcellina, wywodzącym się z kolei z nazwy rodowej, czyli Marcelli. W związku z tym przydomek ten oznaczał po prostu „kobietę należącą do rodu Marcelli, lub do osoby o imieniu Marcellus”. W przeciwieństwie do męskiego imienia Marcel, którego formy zaczynają się pojawiać w źródłach z wieku XV imię Marcelina w polskich źródłach średniowiecznych nie występuje. Jest raczej uznawane za jedno z nowszych imion. Obecnie jest możliwe, że zyska na popularności, ponieważ w roku 2020 nadano je 3414 dziewczynkom, co daje mu całkiem niezłe miejsce 17. Jego pozycja w skali całej Polski jest znacznie gorsza, ponieważ w tym samym roku nosiło je tylko ponad 37 000 kobiet (miejsce 100).
Zdrobnienia imienia Marcelina
Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Marcelina to Marcelinka, Marcelka, Marcysia, Marcelcia, Celcia, Mela, Marcelunia, Marcyśka, Cysia, Marcela.
Imieniny Marceliny
Najpopularniejsza data imienin Marceliny to 17 lipca. Kobiety, dziewczyny i dziewczynki o tym imieniu mogą również obchodzić imieniny 9 i 30 stycznia oraz 26 kwietnia.
Popularność imienia Marcelina
Wiersz o Marcelinie
„Ach jak słodziutka jest Marcelina
każdy gustuje w takich pralinach”
jakże się myli kto tak ją osądzi
ona uparta jest od narodzin
Niepokorna jest do zwady gotowa
chce wszystkimi rządzić dominować
czasem trudna jest do zniesienia
niekiedy tylko miłość ją odmienia
Uroku nigdy jej nie brakuje
pokaże jednak czasem pazurek
temperament w niej kipi i silny upór
lepiej z nią zawsze być w sojuszu.
Źródło: https://wiersze.kobieta.pl/wiersze/marcelina-406616
Patronka imienia Marcelina
Patronką tego imienia z pierwszych wieków naszej ery jest św. Marcelina z Trewiru, która urodziła się w 332 lub 333 roku w Trewirze. Była siostrą Ambrożego, przyszłego świętego, z którym przez całe życie bardzo dobrze się rozumiała. Ich ojciec był urzędnikiem cesarskim na wysokim stanowisku. Po jego śmierci i przeprowadzce z matką do Rzymu Marcelina w którymś momencie między rokiem 352 a 354 przyjęła od papieża Liberiusza welon dziewic poświęconych Bogu. Miało się to stać w Boże Narodzenie lub w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Od tej chwili prowadziła pełne umartwień życie. Do Mediolanu przeniosła się, kiedy jej brat został tam wybrany biskupem. Jej brat zmarł pierwszy, około roku 397, zaś sama Marcelina zmarła rok później, według starożytnej inskrypcji stało się to w połowie lipca. Rodzeństwu dane było spocząć obok siebie w bazylice św. Ambrożego w Mediolanie. Jako data jej wspomnienia ustalony został dzień 17 lipca (Fros, Sowa, s. 82-83).
Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj artykuł: Św. Marcelina – Życiorys, Patronka
Znane Marceliny
Marcelina Rościszewska była działaczką niepodległościową, organizującą wsparcie dla legionistów w czasie I wojny światowej.
Marcelina Czartoryska była pianistką i działaczką społeczną, dzięki niej powstał Szpital Dziecięcy św. Ludwika.
Marcella Sembrich-Kochańska (Prakseda Marcelina Kochańska) jako pierwsza polska śpiewaczka wystąpiła w Metropolitan Opera w Nowym Jorku.
Marcelina Kulikowska była dramatopisarką, poetką i reportażystką, współzałożycielką Towarzystwa Uniwersytetu Ludowego im. Adama Mickiewicza.
Marcelina Witek (Konofał) to oszczepniczka, która zdobyła złoty medal na uniwersjadzie w 2017 roku oraz srebrny medal drużynowych mistrzostw Europy.
Marcelina Kiala to angolska piłkarka ręczna, która z reprezentacją swojego państwa zdobyła złoty medal na mistrzostwach Afryki.
Marcelina Beucher, właśc. Królicka jest śpiewaczką operową, występowała na koncertach w USA, Rosji, Holandii i Niemczech.
Marcelina Grabowska była pisarką, prozaiczką autorką m.in. Skazanego na wielkość, opowiadającego o Tadeuszu Kościuszce.
Marcelina Stoszek jest polską piosenkarką, która występowała gościnnie m.in. z zespołem Happysad oraz Grubsonem.
Marcelina Zawadzka jest modelką i prezenterką telewizyjna, w roku 2011 zdobyła tytuł Miss Polonia, współprowadziła program Pytanie na śniadanie. Dowiedz się więcej
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Bibliografia
J. Bubak, Księga naszych imion, Ossolineum, Wrocław 1993.
H. Fros, F. Sowa, Księga imion i świętych, tom 4, Wydawnictwo WAM, Kraków 2000.
J. Grzenia, Słownik imion, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: