Imię Martyna chociaż pojawiło się w Polsce już w XIII wieku, to jednak aż do czasów współczesnych nie było w naszym kraju zbyt popularne. Zapewne obecnie przyczynia się do tego znana podróżniczka, która formalnie w 2019 roku zmieniła swoje imię właśnie na Martyna.
Pochodzenie i znaczenie imienia Martyna
Imię Martyna jest uważane za żeński odpowiednik imienia Marcin. Jest to łatwiejsze do wyjaśnienia, jeżeli spojrzymy na inne formy tych imion: Martin – Martina. Natomiast imię Marcin wywodzi się bezpośrednio od imienia rzymskiego boga wojny, czyli Marsa i które przez to znaczy „poświęcony Marsowi”. Z polskich źródeł z czasów średniowiecznych pochodzi właśnie zapis imienia Martyna w formie Martina, odnaleziono ją w źródle z roku 1265. Można powiedzieć, że przez wieki imię to nie było w Polsce zbyt popularne. Rozwój jego popularności to dopiero przełom wieku XX i XXI. W roku 2020 pod względem częstości nadawania go dziewczynkom imię Martyna zajęło 35 miejsce, otrzymały je 1454 dziewczynki. Ogólnie w tym samym roku nosiło je około 140 000 kobiet, co plasuje je nieco niżej, bo na 50 miejscu. Ciekawostką jest, że w polskich statystykach funkcjonuje ono również w formie niespolszczonej, czyli Martina. W roku 2020 takie imię nosiło trochę ponad 1300 kobiet (miejsce 343), natomiast nadano je 3 dziewczynkom (miejsce 587).
Imieniny Martyny
Kobiety, dziewczyny i dziewczynki o imieniu Martyna obchodzą imieniny 30 stycznia.
Zdrobnienia imienia Martyna
Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Martyna to Martynka, Martysia, Martynia, Tysia, Martyneczka, Tynusia, Tynia, Martyś, Tynunia, Martyśka.
Popularność imienia Martyna
Imię Martyna w innych językach
Język angielski, niemiecki, włoski, hiszpański i łaciński – Martina
Język francuski – Martine
Patronka imienia Martyna
Za najważniejszą patronkę tego imienia uważana jest św. Martyna, męczennica rzymska. Jej życie miało przypadać na III wiek. Zginęła śmiercią męczeńską w 226 roku.
Po więcej informacji na temat patronki tego imienia zapraszamy do artykułu: Św. Martyna – życiorys, patronka.
Znane imienniczki
Martyna Wojciechowska – urodzona w 1974 roku podróżniczka i prezenterka telewizyjna. Jedna z nielicznych kobiet, które zdobyły najwyższe szczyty wszystkich kontynentów .Była redaktor naczelna „National Geographic Polska”. Od roku 2009 realizuje program Kobieta na krańcu świata. Dowiedz się więcej
Martyna Jakubowicz – urodzona w 1955 roku wokalistka i gitarzystka. Wykonuje muzykę w stylu folk/rock. W 2016 roku uhonorowana Nagrodą Muzyczną Programu Trzeciego im. Mateusza Święcickiego. Dwukrotnie nominowana do Fryderyków (1995 i 2011 rok).
Martina Hingis – urodzona w 1980 szwajcarska tenisistka. Liderka rankingu z roku 1997. Wygrała ponad 40 turniejów, w tym niemalże wszystkie zaliczane do Wielkiego Szlema (za wyjątkiem Rolanda Garrosa). Srebrna medalistka igrzysk olimpijskich z Rio de Janeiro w 2016 roku.
Martina Navrátilová – urodzona w 1956 czeska, a od roku 1981 amerykańska tenisistka. Liderka rankingu z roku 1978. Kilkakrotnie wygrywała każdy z turniejów zaliczanych do Wielkiego Szlema, zarówno w grze pojedynczej, jak i w deblu. Łącznie wygrała ponad 160 turniejów.
Martina Sáblíková – urodzona w 1987 roku czeska łyżwiarka szybka. Zdobywczyni 3 złotych, dwóch srebrnych i 1 brązowego medalu olimpijskiego oraz kilkunastu złotych medali mistrzostw świata (głównie dystanse 3000 i 5000 metrów). Ma na swoim koncie kilka rekordów świata.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Bibliografia
J. Bubak, Księga naszych imion, Ossolineum, Wrocław 1993.
H. Fros, F. Sowa, Księga imion i świętych, tom 3, Wydawnictwo WAM, Kraków 2000.
J. Grzenia, Słownik imion, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: