Imię Oliwia w polskich statystykach funkcjonuje oprócz podstawowej formy w jeszcze innej, nietypowej dla naszego języka. Jest oczywiście odpowiednikiem męskiego imienia Oliwier. Aby odnaleźć patronki imienia Oliwia musimy cofnąć się w czasie o co najmniej kilkanaście wieków.
Pochodzenie i znaczenie imienia Oliwia
Oczywiste jest skojarzenie imienia Oliwia z męskim Oliwierem, natomiast jego historia jest znacznie dłuższa. Jak informuje Jan Grzenia imię to znane było już w starożytności. Pochodzi ono od łacińskiego słowa oliva, które dosłownie oznacza „oliwę”, ale także „oliwkę” lub „drzewo oliwne”. Na podstawie publikacji Henryka Frosa i Franciszka Sowy można dodać, że w tym kontekście znaczeniowym męską formą będzie tutaj Olivius. Autorzy ci dodają również, że imię to mogło oznaczać „należącą do rodu Olivia”. Co ciekawe zdarzało się „mieszanie” go z Libia z powodu późnołacińskiej wymowy Olibia. Skojarzenie z Oliwierem jest jednak również poprawne, ponieważ imię Oliwia jest uznawane w czasach nowożytnych za żeński odpowiednik tego imienia, które z kolei ma rodowód francuski i pochodzi od rzeczownika olivier, znaczącego „oliwka” lub „drzewo oliwne”. Brak jest wzmianek o tym imieniu w polskich źródłach średniowiecznych.
Imię Oliwia było dość popularne pod względem nadawania go dziewczynkom, które przyszły w roku 2020 na świat. Nadano je 4979 dziewczynkom, co daje temu imieniu wysokie miejsce 8. Ogółem w Polsce w roku 2020 było trochę ponad 146 500 kobiet o tym imieniu, co z kolei przekłada się na miejsce 49. Co ciekawe, w roku 2020 202 dziewczynkom nadano imię w formie Olivia (miejsce 94), zaś ogółem w tym roku kobiet noszących tę formę imienia było prawie 11 000 (miejsce 163).
Imieniny Oliwii
Najpopularniejsza data imienin Oliwii to 10 czerwca. Osoby o tym imieniu mogą również obchodzić imieniny 5 marca oraz 3 czerwca.
Zdrobnienia imienia Oliwia
Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Oliwia to Oliwka, Oliwcia, Liwka, Oliwunia, Oliweczka.
Imię Oliwia w innych językach
Język angielski – Olive, Olivia
Język niemiecki – Olivia, Oliva
Język francuski – Olivia, Olive
Język hiszpański – Oliva, Olivia, Oliv
Język rosyjski – Olivija
Język włoski i łaciński – Olivia
Patronki imienia Oliwia
W kontekście patronek imienia Oliwia kilka postaci pojawia się najczęściej, przy czym w niektórych źródłach podawane są tutaj zamiennie formy imienia Oliwa i Oliwia. Trudno rozsądzić, czy i na ile jest to zasadne. Pierwszą z nich jest Oliwia (Oliwa) z Brescii. Imię to pojawia się w starym, znajdującym się w tym mieście martyrologium. Podaje się, że Oliwia miała wyznać swoją wiarę przed Aureliuszem, prefektem miasta, zaś zginąć miała za czasów imperatora Hadriana w 119 roku. Można odnaleźć informacje o tym, że w roku 1518 zostały odkryte jej relikwie, które zostały złożone w kościele kapucynów. Oliwia z Brescii jest wspominana w dniu 5 marca, lub też 18 kwietnia.
Dowiedz się więcej: Św. Oliwia z Brescii – życiorys, patronka, kult.
Kolejną wspominaną w kontekście tego imienia postacią jest Oliwia lub też Libia wymieniana wspólnie z Eutropią i Leonidą. Znane są z Passio S. Febroniae. Wspomina się, że wszystkie trzy miały żyć w Nisibis w Mezopotamii, gdzie prowadziły życie zakonne w klasztorze. Jak wiele innych męczennic zostały aresztowane w momencie, kiedy za czasów cesarza Dioklecjana zaczęły się prześladowania chrześcijan. Oliwia jako jedyna została ścięta, natomiast Eutropia i Leonida zginęły w płomieniach. Pierwotnie były wspominane w dniu 1 maja, natomiast Henryk Fros i Franciszek Sowa zaznaczają, że w Martyrologium Rzymskim są wymieniane z datą 15 czerwca.
Można odnaleźć informacje o Oliwie lub Oliwii z Palermo, która żyła na przełomie IX i X wieku. Wspomina się, że w wieku 13 lat została porwana przez Saracenów, którzy zabrali ją do Tunisu. Pod jej wpływem wielu miejscowych miało nawrócić się na chrześcijaństwo. Ulokowana wśród dzikich zwierząt żyła wśród nich przez wiele lat, w międzyczasie nawracając myśliwych. Została później poddana torturom, po czym decyzją zarządcy Tunisu została skazana na śmierć przez ścięcie. Przed śmiercią miała jeszcze nawrócić kilku katów. Została uznana za patronkę Palermo i Kartaginy. Co ciekawe, jej imię nosi znajdujący się w Tunisie meczet. Wspominana jest 10 czerwca.
Niewiele informacji posiadamy o Oliwie lub Oliwii z Anagni. Wspomina się, że była zakonnicą i pustelnicą żyjącą w VI lub VII wieku w środkowych Włoszech. Jej śmierć miała nastąpić po okresie postu i cierpienia w klasztorze benedyktynek. Henryk Fros i Franciszek Sowa wspominają o poświęceniu przez antypapieża Anakleta II w roku 1133 w Anagni ołtarza poświęconego Oliwii. Niestety w wyniku działań wojennych kościół ten został w 1564 roku zniszczony. Autorzy ci podają, że Oliwa z Anagni była wspominana 3 czerwca.
Znane imienniczki
Oliwia Jabłońska – urodzona w 1997 roku polska niepełnosprawna pływaczka. Na igrzyskach paraolimpijskich zdobyła jeden srebrny medal i dwa brązowe (2012, 2016 i 2020). Zarówno na mistrzostwach świata, jak i Europy dwukrotnie zdobyła złoty medal.
Oliwia Kiołbasa – urodzona w 2000 roku szachistka. W roku 2016 uzyskała tytuł mistrzyni międzynarodowej. Na Mistrzostwach Europy Juniorów w Rydze w 2018 roku zdobyła srebrny medal. Na Indywidualnych Mistrzostwach Kobiet w 2021 roku zajęła III miejsce.
Olivia Mary de Havilland (1916-2020) – amerykańska aktorka filmowa. Dwukrotnie zdobyła Oscara, za role w filmach Najtrwalsza miłość (1946) i Dziedziczka (1949). Została uhonorowana Legią Honorową, Orderem Imperium Brytyjskiego oraz National Medal of Arts.
Olivia Jane Cockburn znana bardziej jako Olivia Wilde – urodzona w 1984 roku amerykańska aktorka. Polskim widzom jest dobrze znana z roli „Trzynastki” w serialu Dr House, w którym grała przez 5 lat. Zagrała również m.in. w filmach Tron: Dziedzictwo oraz Kowboje i obcy.
Olivia Newton-John – urodzona w 1948 roku w Wielkiej Brytanii australijska piosenkarka. Jej ojciec był oficerem MI6. W roku 1979 została odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego za dotychczasowe zasługi. W latach 1973, 1974 i 1982 zdobyła łącznie cztery nagrody Grammy.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Bibliografia
J. Bubak, Księga naszych imion, Ossolineum, Wrocław 1993.
H. Fros, F. Sowa, Księga imion i świętych, tom 4, Wydawnictwo WAM, Kraków 2000.
J. Grzenia, Słownik imion, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
J. Kapelska, Święta Oliwia, „Wiadomości Parafialne parafii mosińskiej”, nr 153/2014.
ks. W. Łazewski, Rok 2017: chrzty, śluby i pogrzeby w naszej parafii, „Kazimierz”, nr 24/2018.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: