Imię Patrycja jest jednym z dość świeżych imion w Polsce, wzrost jego popularności przypada na końcowe 20 lat XX wieku. W dalszym ciągu jednak nie jest zadaniem łatwym odnalezienie słynnych Polek o tym imieniu, najbardziej znana z nich jest piosenkarką.
Pochodzenie i znaczenie imienia Patrycja
Imię Patrycja uważane jest za żeński odpowiednik imion Patryk lub Patrycjusz. Z kolei imiona Patryk, jak i Patrycjusz są pochodzenia łacińskiego, od słowa patricius, które oznacza „członek rodu, którego ojciec zasiada w senacie” lub też „szlachetnie urodzony”.
Imię Patrycja jest w Polsce imieniem dosyć „młodym”, które dopiero w drugiej połowie XX wieku, lub wręcz w ostatniej ¼ tego wieku zaczęło zyskiwać na popularności. Przykładowo jak podaje Jan Grzenia do roku 1970 nadano je zaledwie 260 razy, chociaż zdarzało się, że było nadawane już przed II wojną światową. W roku 2020 imię Patrycja zostało nadane 435 dziewczynkom, z kolei w całej Polsce było wtedy prawie 169 000 kobiet o tym imieniu, co przekłada się na miejsce 42. W polskich oficjalnych statystykach można tez odnaleźć informację o 1137 kobietach noszących imię Patricia, oraz 204 o imieniu Patrizia.
Imieniny Patrycji
Najpopularniejsza data imienin Patrycji to 25 sierpnia. Kobiety, dziewczyny i dziewczynki o tym imieniu mogą również obchodzić imieniny 13 i 20 marca, 9 lipca oraz 28 sierpnia.
Popularność imienia Patrycja
Zdrobnienia imienia Patrycja
Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Patrycja to Pati, Patrynia, Patrysia, Patunia, Patusia, Patka, Tysia, Tyśka, Paciusia, Pacik.
Imię Patrycja w innych językach
Język angielski, francuski i hiszpański – Patricia
Język niemiecki – Patricia, Patrizia
Język włoski – Patrizia
Język rosyjski – Patrikija
Wiersz o Patrycji
Chociaż drobniutka z niej istotka,
jest ekspresyjna, żywiołowa,
nie przesłodzona, lecz zaborcza,
uwielbia błyszczeć i brylować.
Adoratorów miewa mnóstwo,
uwielbia przepych, strojne szaty,
jeśli czasami palnie głupstwo,
potrafi wybrnąć z każdej gafy.
Czy warto wierzyć horoskopom,
wyroczniom, wróżbom czy zodiakom?
Powiem otwarcie: nie dbam o to,
ja znam Patrycję właśnie taką.
Źródło: https://wiersze.kobieta.pl/wiersze/patrycja-516217
Patronki imienia Patrycja
W istniejących martyrologiach można odnaleźć informacje o dwóch świętych o imieniu Patrycja. Jedną z nich była św. Patrycja, męczennica z Nikomedii, żyjąca prawdopodobnie na przełomie II i III wieku. Drugą z nich jest św. Patrycja z Neapolu (lub też z Konstantynopola), która żyła w VII wieku.
Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat tych świętych? Zapraszamy do artykułu: Św. Patrycja z Nikomedii i Św. Patrycja z Neapolu – życiorysy, patronka
Znane imienniczki
Patrycja Markowska – urodzona w 1979 roku piosenkarka, córka Grzegorza Markowskiego z zespołu Perfect. W roku 2007 na 44 Festiwalu w Opolu zwyciężyła w kategorii Premiery, otrzymała również nagrodę dziennikarzy. Została wybrana artystką roku Eska Music Awards 2008. Dowiedz się więcej
Patrycja Hurlak – urodzona w 1979 roku aktorka, reżyserka i autorka. Wystąpiła m.in. w serialach Klan, Pierwsza miłość, Na Wspólnej i Blondynka. Aktorka po wielu latach doświadczeń z czarną magią nawróciła się. Na wiele różnych sposobów daje swoje świadectwo nawrócenia i miłości do Jezusa Chrystusa. Napisała opowiadającą o odejściu z show-biznesu książkę Nawrócona Wiedźma. Dowiedz się więcej
Patricia Kazadi – urodzona w 1988 roku aktorka, piosenkarka i prezenterka telewizyjna. Zagrała m.in. w Egzaminie z życia, Na Wspólnej, Ranczu i filmie Święty interes. W roku 2016 została uznana przez magazyn „Osobowości i Sukcesy” osobowością roku. Dowiedz się więcej
Patrycja Kotecka-Ziobro – urodzona w 1978 roku dziennikarka a także bizneswoman. Pracowała dla „Życia Warszawy” i „Super Expressu” jako dziennikarka śledcza oraz dla TVP, m.in. jako koordynator TVP Info. Obecnie jest dyrektorką ds. marketingu w Link4.
Patricia T. Arquette – urodzona w 1968 roku amerykańska aktorka. W roku 2015 otrzymała Oscara za rolę drugoplanową w filmie Boyhood. W roku 2019 jako najlepsza aktorka drugoplanowa w miniserialu otrzymała nagrodę Emmy – za rolę w The Act.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Bibliografia
H. Fros, F. Sowa, Księga imion i świętych, tom 4, Wydawnictwo WAM, Kraków 2000.
J. Grzenia, Słownik imion, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
Saint Patricia of Nicomedia, https://catholicsaints.info/saint-patricia-of-nicomedia/, dostęp: 20.12.2021.
The Life of St. Patricia, Virgin, https://www.stpatriciaparish.com/life-of-st-patricia, dostęp: 12.20.2021.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: