Imię Paulina pisane jest w taki sposób w wielu językach. Jest ono znacznie popularniejsze, niż jego męski odpowiednik, który jest w Polsce bardzo mało znany i rzadko spotykany. Wśród noszących to imię kobiet odnajdziemy w Polsce m.in. znane aktorki, prezenterki oraz piosenkarki.
Pochodzenie i znaczenie imienia Paulina
Imię Paulina jest żeńskim odpowiednikiem bardzo rzadkiego obecnie imienia Paulin, które z kolei jest pochodzenia łacińskiego i ma swoje źródło w imieniu Paulus. W tym kontekście imię Paulina można rozumieć jako „należąca do Paulusa” lub „pochodząca od Paulusa”. W Polsce imię Paulina pojawiło się po raz pierwszy w źródle z roku 1300, w którym zostało zapisano w formie Pawlina. Forma Paulina pochodzi z kolei z roku 1369 roku. Istnieją dwie związane z tym imieniem nazwy miejscowości: Paulina (taką nazwę noszą dwie wsie, w województwie kujawsko-pomorskim oraz łódzkim) oraz Paulinka (wieś położona w województwie mazowieckim). Chociaż – jak podaje Jan Grzenia – imię to było dosyć popularne jeszcze w 20-leciu międzywojennym, to później musiało ją odzyskiwać mniej więcej w latach 70. XX wieku. W roku 2020 nadano je 656 dziewczynkom (miejsce 59), zaś ogólnie nosiło je wtedy ponad 223 000 kobiet (miejsce 31). Jednocześnie w Polsce w tym roku było 213 kobiet o imieniu Pauline.
Imieniny Pauliny
Najpopularniejsza data imienin Pauliny to 6 czerwca. Kobiety, dziewczyny i dziewczynki o tym imieniu mogą również obchodzić imieniny 26 maja, 22 czerwca, 21 lipca, 31 sierpnia, 10 października oraz 2 grudnia.
Zdrobnienia imienia Paulina
Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Paulina to Paulinka, Paula, Paulinia, Paulincia, Pauleczka, Paulunia, Pauliś, Paulineczka, Palinka, Paulinuś.
Popularność imienia Paulina
Wiersz o Paulinie
Paulina to dziewczyna,
Słodka jak malina.
Oczy jak kryształki,
Lubi jeść bananki.
Paulina to dziewczyna,
Ładnie sobie wciąż poczyna.
Wciąż chłopakom serca łamie
i nie mówi o tym mamie.
Bo to taka laska jest na fest,
Super jest.
Źródło: https://brainly.pl/zadanie/7550149
Imię Paulina w innych językach
Język angielski – Pauline, Paulina
Język francuski i niemiecki – Pauline
Język hiszpański – Paulina
Język włoski – Paolina
Język rosyjski – Pawlina, Polina
Język łaciński – Paulina
Patronka imienia Paulina
Chociaż świętych i błogosławionych o imieniu Paulina wymienianych jest kilka, przy czym niektóre z nich w grupach męczenników, to o jednej z nich warto jest wspomnieć nieco szerzej. Jest nią św. Paulina od Serca Jezusa Konającego, której formalne imię brzmiało Amabile. Przyszła ona na świat 16 grudnia 1865 roku w położonej w okolicach Trydentu (północne Włochy) miejscowości Vigolo Vattaro. Nie dorastała jednak we Włoszech, ponieważ kiedy miała 10 lat jej rodzina zdecydowała się na emigrację do Brazylii.
W miejscu, w którym zamieszkali wspólnoty religijne mogły liczyć na wsparcie ze strony jezuitów. Tam też Amabile Wisenteiner przyjęła pierwszą komunię. Dość szybko zaczęła się angażować tak w działalność charytatywną, jak i nauczanie katechizmu. Na pierwsze poważniejsze poświęcenie zdecydowała się mając 25 lat. Wtedy to zdecydowała się na wyjazd celem zaopiekowania się samotną i chorą na raka kobietą. Przy podjęciu tej decyzji doradzał jej m.in. jej duszpasterz jezuita Marcelo Rochi. Później w tego typu działalność zaangażowały się również inne osoby i tak powstało zgromadzenie pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia, które zostało w roku 1895 zaakceptowane przez biskupa z Kurytyby.
Kolejna poważna zmiana w jej życiu miała miejsce 8 lat później. Wtedy to pod wpływem innego jezuity Alojzego Marii Rossi Paulina przeniosła się do Sao Paulo, gdzie z kolei stała się założycielką hospicjum. Opiekę w nim znajdowały osoby, które jeszcze do niedawna były niewolnikami. Została później nawet przełożoną powstałego w ten sposób zgromadzenia, jednak jak informują Henryk Fros i Franciszek Sowa intrygi sprawiły, że stanowisko to utraciła w roku 1909. Prawie 10 kolejnych lat nie angażowała się w zinstytucjonalizowaną działalność. Zmieniło się to dopiero w roku 1918, kiedy zajęła się formacją nowicjuszek, wykazując się dużą troską o nie. Niestety w roku 1938 sama zachorowała. Aż do końca życia cierpiała na cukrzycę. Chociaż zmarła w roku 1942, w dniu 9 lipca, to dopiero w roku 1991 została beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II (Fros, Sowa, s. 547).
Dowiedz się więcej o św. Paulinie od Serca Jezusa Konającego
W XIX wieku żyła z kolei Paulina von Mallinckrodt. Urodziła się 3 czerwca 1817 roku w Minden (miasto w środkowych Niemczech). W Padeborn (wschodnie Niemcy) założyła stowarzyszenie, którego celem było wychowywanie ubogich dzieci. Z kolei w roku 1849 założyła Zgromadzenie Sióstr Miłości Chrześcijańskiej – córek Marii Niepokalanej, zajmujące się edukacją oraz działalnością charytatywną. W czasie Kulturkampfu Zgromadzenie zmieniło swoją siedzibę i przeniosło się do Mont-Saint-Guibert niedaleko Brukseli. Paulina von Mallinckrodt zmarła 30 kwietnia 1881 roku. Została beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II w roku 1985 (Fros, Sowa, s. 546-547).
Znane imienniczki
Paulina Krupińska-Karpiel – urodzona w 1987 roku modelka i prezenterka telewizyjna. W roku 2012 zdobyła tytuł Miss Polonia. Z kolei w wyborach Miss Universe w 2013 roku zdobyła tytuł Miss Photogenic. Obecnie jest jedną z prowadzących programu Dzień dobry TVN. Dowiedz się więcej
Paulina Młynarska-Moritz – urodzona w 1970 roku dziennikarka, prezenterka radiowa i telewizyjna oraz była aktorka. Pracowała m.in. dla RMF FM i Radia Zet. Prowadziła programy Miasto Kobiet oraz Pytanie na śniadanie. Zagrała m.in. w Wirusie oraz Złotopolskich. Dowiedz się więcej
Paulina Przybysz – urodzona w 1985 roku piosenkarka. Jest przede wszystkim znana z występów z siostrą Natalią w zespole Sistars. Od 2006 roku występuje solo pod pseudonimem Pinnawela. Jej album w 2018 roku zdobył nagrodę Fryderyka w kategorii Album Roku Elektronika.
Paulina Chruściel – urodzona w 1980 roku aktorka teatralna i filmowa. Obecnie jest związana z Teatrem Powszechnym. Wystąpiła w różnych serialach, takich jak m.in. Na dobre i na złe, Złotopolscy i Singielka. Obecnie gra główną rolę w serialu Komisarz Mama.
Paulina Holtz – urodzona w 1977 roku aktorka teatralna i filmowa. Jest związana z zespołem aktorskim Teatru Powszechnego. Popularność przyniosła jej rola Agnieszki Lubicz w serialu Klan. Wystąpiła również m.in. w Na koniec świata, Taxi oraz Jak to się robi z dziewczynami.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Bibliografia
J. Bubak, Księga naszych imion, Ossolineum, Wrocław 1993.
H. Fros, F. Sowa, Księga imion i świętych, tom 4, Wydawnictwo WAM, Kraków 2000.
J. Grzenia, Słownik imion, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: