Imię Roman nie bez powodu kojarzyć się może ze starożytnym Rzymem, etymologicznie jest z nim bowiem związane. W Polsce imię to stało się podstawą dla różnych nazwisk i nazw miejscowości. Imię to nosił największy polityczny konkurent Piłsudskiego oraz odtwórca roli Nikodema Dyzmy.
Znaczenie imienia Roman
Imię Roman nie bezpodstawnie wielu osobom kojarzy się zapewne z Rzymem. W istocie pochodzi ono z łaciny, natomiast nie zawsze słowo to było imieniem. Zanim się nim stało, wyraz Romanus oznaczał po prostu kogoś pochodzącego z Rzymu, lub po prostu Rzymianina. Ciekawa w tym kontekście jest etymologia samej nazwy Rzym, czyli Roma, która pochodzi od etruskiego wyrazu ruma. Łacińska forma imienia w brzmieniu Romanus pojawia się w źródłach średniowiecznych od 1219 roku, natomiast forma Roman to już przełom XIV i XV wieku. Forma ta stała się podstawą dla takich nazwisk, jak Romaniak, Romanik, Romanowicz, Romańczuk, a także nazw miejscowości: Romankowo, Romanowo, Romanów, Romanówek, Romanówka, Romany. Od części z nich z kole pochodzą kolejne nazwiska: Romanowski i Romański.
Imię to było bardzo popularne w połowie XX wieku. Obecnie wydaje się, że impet jego popularności nieco wyhamował, bowiem w roku 2021 nadano je tylko 112 chłopcom (miejsce 123). W całej Polsce na początku 2022 roku było prawie 165 000 mężczyzn noszących to imię (miejsce 45).
Zdrobnienia imienia Roman
Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Roman to Romek, Romuś, Romcio, Romeczek, Romczuś, Romcio, Romko, Romi, Romanek, Romanuś.
Imieniny Romana
Najpopularniejsza data imienin Romana to 28 lutego. Mężczyźni, chłopaki i chłopcy o tym imieniu mogą również obchodzić imieniny 6 i 23 lutego, 1 i 22 maja, 12 czerwca, 31 lipca, 9 sierpnia, 14 i 28 września, 1, 6, 18 i 23 października oraz 18 i 24 listopada.
Imię Roman w innych językach
Język angielski, hiszpański i rosyjski – Roman
Język niemiecki – Roman, Romanus
Język francuski – Romain
Język włoski – Romano, Romeo
Język łaciński – Romanus
Patroni imienia Roman
Święci noszący to imię tworzą całkiem sporą grupę, liczącą ponad 20 osób. O kilku z nich warto tutaj wspomnieć. Jednym z nich jest Roman, męczennik z Raqqa. Przyszedł na świat około 730 roku w Galacji. Został mnichem w klasztorze Mantineion, którym zarządzała późniejsza święta Antuza. W trakcie podróży, w którą wyruszył na jej polecenie został napadnięty i uprowadzony do Bagdadu. Wtrącono go do więzienia. Ponadto został oskarżony o szpiegostwo przez jednego z apostatów. Kalif Muhammad el-Mahdi liczył na uzyskanie od niego cennych informacji, lecz nic takiego się nie stało. Ponadto wpływ Romana sprawił, że część jeńców wycofała się z zamiaru dokonania apostazji. W zemście kalif skazał go na śmierć. Został ścięty 1 maja 780 roku, a miejscem jego egzekucji była Raqqa.
Sięgając jeszcze dalej w przeszłość odnajdziemy kolejnego patrona, którym jest św. Roman, męczennik antiocheński, który był diakonem pochodzącym z Cezarei. Przebywał w Antiochii w czasie prześladowań chrześcijan i wspierał ich w trudnych momentach, kiedy załamywali się, będąc gotowymi złożyć ofiary bożkom. Jako że mówił o tym głośno, został uwięziony i skazany na śmierć przez spalenie. Ostatecznie został uduszony, a stało się to 17 lub 18 listopada.
Znani Romanowie
Roman Dmowski (1864-1939) był politykiem, współzałożycielem Narodowej Demokracji, a także ministrem spraw zagranicznych. Dowiedz się więcej
Roman Bratny (1921-2017) był prozaikiem i poetą, pisał również scenariusze filmowe, m.in. do Życie raz jeszcze i Kolumbów.
Roman Polko (ur. 1962) jest generałem dywizji Wojska Polskiego, w latach 2000-2004 był dowódcą elitarnej jednostki GROM.
Roman Wilhelmi (1936-1991) był wybitnym aktorem teatralnym i filmowym, zagrał w Bez znieczulenia, Karierze Nikodema Dyzmy i Ćmie. Dowiedz się więcej
Roman Śliwonik (1930-2012) był poetą i prozaikiem, autorem sztuk scenicznych i publicystą piszącym m.in. dla „Kultury” i „Życia Literackiego”
Roman Kluska (ur. 1954) stworzył spółkę Optimus SA, został pod zarzutem wyłudzenia VAT niesłusznie zatrzymany, co potwierdził NSA.
Roman Kosecki (ur. 1966) jest byłym piłkarzem, który dla reprezentacji Polski w latach 1988-1995 strzelił łącznie 19 bramek.
Roman Kłosowski (1929-2018) był aktorem teatralnym i filmowym, jest pamiętany m.in. jako Roman Maliniak z Czterdziestolatka. Dowiedz się więcej
Roman Żurek (ur. 1975) założył znany i wielokrotnie nagradzany kabaret Neo-Nówka, z wykształcenia jest historykiem.
Roman Polański (ur. 1933) jest reżyserem, twórcą Noża w wodzie i Pianisty; został w USA skazany za kontakty seksualne z nieletnią. Dowiedz się więcej
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Bibliografia
J. Bubak, Księga naszych imion, Ossolineum, Wrocław 1993.
H. Fros, F. Sowa, Księga imion i świętych, tom 5, Wydawnictwo WAM, Kraków 2005.
J. Grzenia, Słownik imion, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: