Imię Ryszard może nam się kojarzyć ze słynnym królem Ryszardem Lwie Serce, natomiast wśród słynnych Polaków noszących to imię odnajdziemy kilku znanych muzyków i utytułowanych sportowców. Za granicą natomiast łatwo znajdziemy prezentera, który wprost uwielbia samochody.
Znaczenie imienia Ryszard
Imię Ryszard jest imieniem o germańskim pochodzeniu, przy czym powstało ono z połączenia dwóch słów, części. Pierwszą jest rik, które oznacza „władca, książę, król”, natomiast drugą hard, rozumiane jako „silny, odważny, śmiały”. W połączeniu imię Ryszard dawało zatem silnego, odważnego władcę. W polskich dokumentach średniowiecznych pojawia się po raz pierwszy w wieku XIII. Pierwsze jego formy to Ricardus (1212), Richardus (1222) oraz Rejchart (1385). Jak podaje Jan Grzenia ustalenie się ostatecznej formy tego imienia nastąpiło pod wpływem francuskim. Dlaczego – precyzuje z kolei Józef Bubak. Wskazuje na to fakt, iż imię to jest pisane przez -sz- nie zaś przez -ch-.
Aktualnie imię Ryszard nie zalicza się do czołówki pod względem popularności. W roku 2021 imię to zostało nadane 363 chłopcom (miejsce 81), natomiast w całej Polsce na początku roku 2022 było ponad 213 000 mężczyzn o tym imieniu. Co ciekawe, 1260 mężczyzn w naszym kraju nosi imię Richard.
Zdrobnienia imienia Ryszard
Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Ryszard to Rysiek, Rysio, Rysiu, Ryś, Rychu, Ryśku, Ryszardek, Rysieczek, Ryszarduś, Ryszardo.
Imieniny Ryszarda
Najpopularniejsza data imienin Ryszarda to 3 kwietnia. Mężczyźni, chłopaki i chłopcy o tym imieniu mogą również obchodzić imieniny 4 stycznia, 7 lutego, 26 kwietnia, 9 czerwca, 9 lipca, 7 i 18 września, 17 października oraz 1 grudnia.
Popularność imienia Ryszard
Wiersz o Ryszardzie
Wieloznaczny Ryszard – Rysiek – Rysio –
Nieczęsto zamieszkuje cele mnisią –
Przeważnie – postawny
I często – zabawny
(Póki się nie ożeni z kapryśną pięknisią)…
Wiersz z publikacji Z. Dmitroci pt. Alfabet imion.
Imię Ryszard w innych językach
Język angielski – Richard, Ricard, Richerd, Rickert
Język niemiecki – Richard, Reichard, Reichert, Richert
Język francuski – Richard
Język hiszpański – Ricardo, Riccardo
Język włoski – Riccardo, Ricciardo, Ricordano
Język rosyjski – Richard
Język łaciński – Richardus
Patron imienia Ryszard
Patroni imienia Ryszard, tak święci, jak i błogosławieni, stanowią dość znaczną grupę, jest ich około 30. Dwóch z nich żyło w XVI wieku.
Pierwszym z nich jest św. Ryszard Gwyn, Walijczyk urodzony w 1537 roku w Llanidloes, w hrabstwie Montgomery. Po studiach w Oxfordzie i Cambridge powrócił do Walii, by pracować jako nauczyciel. Z Overton został usunięty przez anglikańskich duchownych. W roku 1580 aresztowano go. Próbowano nakłonić go do apostazji. Siłą zawleczono go do anglikańskiego kościoła, spędził też pewien czas zakuty w dyby. W roku 1584 roku miał miejsce jego proces. Został skazany, a 17 października 1584 stracony. Poniósł męczeńską śmierć w czasie prześladowania elżbietańskiego jako pierwszy świecki Walijczyk. Pozostawił po sobie spisane satyry na nowych pasterzy i poemat na cześć Matki-Kościoła. W roku 1929 został beatyfikowany przez Piusa XI, a w 1970 kanonizowany przez Pawła VI.
Kolejny patron tego imienia, a jednocześnie męczennik to bł. Ryszard od św. Anny. Urodził się w Belgii, w Ham-sur-Heure w 1585 roku. Na początku XVI wieku wstąpił do franciszkanów. Z Rzymu, do którego go wysłano odbył daleką podróż przez Meksyk na Filipiny. Po przyjęciu w 1613 roku święceń kapłańskich trafił do Japonii. Wraz z innymi misjonarzami wydalono go, ale powrócił. Swoją działalność prowadził niestrudzenie z ukrycia. Został jednak wydany i uwięziony, a po przewiezieniu do Nagasaki z innymi misjonarzami 22 września 1622 roku stracony. Wraz z innymi męczennikami został beatyfikowany w 1867 roku.
Znani Ryszardowie
Ryszard Kapuściński (1932-2007), czyli cesarz reportażu, był także publicystą, autorem Podróży z Herodotem oraz cyklu Lapidarium. Dowiedz się więcej
Ryszard Kukliński był pułkownikiem Ludowego Wojska Polskiego, ale i agentem CIA, działającym pod pseudonimem Jack Strong. Dowiedz się więcej
Ryszard Szurkowski (1946-2021) 3 razy zdobył złoty medal mistrzostw świata i 2 razy srebro olimpijskie, był kolarzem szosowym.
Ryszard Wolny (ur. 1969) jest zapaśnikiem, w roku 1996 zdobył złoty medal na igrzyskach olimpijskich w Atlancie.
Ryszard Riedel (1956-1994) nazywany ostatnim hippisem naszych czasów był znanym wokalistą, frontmanem bluesowego zespołu Dżem. Dowiedz się więcej
Ryszard Rynkowski (ur. 1951) jest piosenkarzem, był m.in. wokalistą zespołu VOX, jego znanym przebojem jest Dziewczyny lubią brąz. Dowiedz się więcej
Ryszard Poznakowski (ur. 1946) jest muzykiem, przez lata występował w zespole Trubadurzy, w 2012 roku założył Poznakowski Band.
Ryszard Kotys (1932-2021) był znanym aktorem, przez lata kreował postać Mariana Paździocha w Świecie według Kiepskich. Dowiedz się więcej
Richard Hammond (ur. 1969) jest brytyjskim dziennikarzem, był prezenterem słynnego Top Gear, obecnie współprowadzi The Grand Tour.
Richard Gere (ur. 1949) jest amerykańskim aktorem, który zagrał w takich słynnych filmach, jak Chicago i Pretty Woman. Dowiedz się więcej
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Bibliografia
J. Bubak, Księga naszych imion, Ossolineum, Wrocław 1993.
H. Fros, F. Sowa, Księga imion i świętych, tom 5, Wydawnictwo WAM, Kraków 2005.
J. Grzenia, Słownik imion, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
Z. Dmitroca, Alfabet imion, Wydawnictwo Zielona Sowa, Kraków 2000.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: