Imię Sławomir na pewnym etapie podobno nawet całkowicie zanikło, by powrócić kilka wieków później. Jest to jedno z tych słowiańskich imion, którego odpowiedników próżno jest szukać w najpopularniejszych językach zachodnich. Nam kojarzyć się może z literaturą oraz muzyką.
Znaczenie imienia Sławomir
Imię Sławomir jest składającym się z dwóch części imieniem słowiańskim. Te części to Sławo-, czyli po prostu „sława” oraz mir, oznaczająca „pokój”. W polskich źródłach średniowiecznych imię to pojawia się od wieku XII, a konkretnie od 1155 roku, właśnie w formie Sławomir. Inne występujące w dokumentach wersje oraz zdrobnienia tego imienia to Sławosz (1136, zawarte w Bulli gnieźnieńskiej), Sławek (1222), Sławko, 1234) oraz Sławk (1428). Ciekawą informację podaje Jan Grzenia, który wspomina, że w XVI wieku imię to mogło nawet zaniknąć, a później powrócić dopiero w wieku XIX. Można spotkać pochodzące od imienia Sławomir nazwiska, jak Sławomirski oraz nazwy miejscowości: Sławków, Sławkowice.
W wieku XX zdecydowana większość Sławomirów urodziła się w latach 60. i 70. Obecnie nie jest to jednak imię zbyt popularne. W roku 2021 nadane zostało jedynie 33 chłopcom, co plasuje je na odległym 192 miejscu. Jego sytuacja w skali całej Polski jest nieco lepsza, bowiem nosi je prawie 188 000 mężczyzn, co daje mu zdecydowanie wyższe miejsce 35. Co ciekawe, 225 mężczyzn nosi też to imię w formie Sławek.
Zdrobnienia imienia Sławomir
Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Sławomir to Sławek, Sławuś, Sławeczek, Sławusio, Sławomirek, Sławunio, Sławcio, Sławciu, Sławomiruś, Sławomircio.
Imieniny Sławomira
Najpopularniejsza data imienin Sławomira to 5 listopada. Mężczyźni, chłopaki i chłopcy o tym imieniu mogą również obchodzić imieniny 2 kwietnia, 17 maja, 2 października oraz 23 grudnia.
Imię Sławomir w innych językach
Imię to w większości języków obcych nie występuje. Nieliczne odpowiedniki odnajdziemy w kilku językach słowiańskich:
Język czeski – Slavmir, Slavimir
Język bułgarski – Slavomir
Język serbsko-chorwacki – Slavimir, Slavomir
Patron imienia Sławomir
Imieniu Sławomir zostało przyporządkowanych kilka dat, jednakże wydaje się, że nie wiążą się one z żadnymi postaciami, które mogłyby być patronami tego imienia. O żadnych takich postaciach nie wspominają Henryk Fros i Franciszek Sowa, próżno też ich szukać wśród świętych prawosławnych. Błogosławionych o tym imieniu również brak. Wszystko zatem wskazuje na to, że w chwili obecnej imię Sławomir jest jednym z imion, które nie posiadają patrona.
Znani Sławomirowie
Sławomir Mrożek (1930-2013) był pisarzem, autorem utworów satyrycznych i dramatów, słynne jego dzieła to Tango i Emigranci. Dowiedz się więcej
Sławomir Petelicki (1946-2012) stworzył i jako pierwszy został dowódcą elitarnej jednostki sił specjalnych znanej jako GROM.
Sławomir Szmal (ur. 1978) jest piłkarzem ręcznym, wraz z reprezentacją Polski zdobył srebrny i 2 brązowe medale mistrzostw świata.
Sławomir Drabik (ur. 1966) w roku 1996 wygrał drużynowe mistrzostwa świata na żużlu, zdobył również indywidualne mistrzostwo Polski.
Sławomir Zapała (ur. 1983) jest popularnym piosenkarzem występującym po prostu jako Sławomir, a także aktorem. Dowiedz się więcej
Sławomir Cenckiewicz (ur. 1971) jest historykiem i publicystą, przez kilka lat był członkiem Kolegium IPN. Dowiedz się więcej
Sławomir Sierakowski (ur. 1979) jest publicystą i redaktorem naczelnym założonej w 2002 roku przez siebie „Krytyki Politycznej”.
Sławomir Orzechowski (ur. 1958) jest aktorem teatralnym i filmowym, znanym m.in. z Rancza oraz Determinatora.
Sławomir Świerzyński (ur. 1961) jest piosenkarzem, a przede wszystkim wokalistą i liderem istniejącego od lat zespołu Bayer Full.
Sławomir Uniatowski (ur. 1984) jest wokalistą i kompozytorem, występował m.in. ze Zbigniewem Wodeckim i Marylą Rodowicz.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Bibliografia
J. Bubak, Księga naszych imion, Ossolineum, Wrocław 1993.
H. Fros, F. Sowa, Księga imion i świętych, tom 5, Wydawnictwo WAM, Kraków 2005.
J. Grzenia, Słownik imion, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
Pytanie zadane w sprawie imion Mirosław i Sławomir w cerkwi prawosławnej, http://www.cerkiew.pl/zapytaj/?p=295, dostęp: 22.02.2022.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: