Imię Szymon choć nie należy do najpopularniejszych w Polsce imion, to jednak stało się podstawą dla bardzo wielu nazwisk. Wśród słynnych osób noszących to imię znajdziemy wielu utytułowanych sportowców, a także postacie ważne z punktu widzenia współczesnej historii Izraela.
Zdrobnienia imienia Szymon
Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Szymon to Szymek, Szymuś, Szymcio, Szymonik, Szymkuś, Szymko, Szymi, Szymonuś, Szymonek, Szymi.
Znaczenie imienia Szymon
Imię Szymon ma swoje źródło w języku hebrajskim, w którym istniało wyrażenie šime’ōn czy też šim’ōn oznaczające „Bóg wysłuchał”. Przeszło następnie ciekawą ewolucję w czasach helleńskich (IV-I w. p.n.e.). Przybrało ono tam formę Simon/Simōn/Semōn. Było ono identyfikowane właśnie z greckim imieniem Simōn, które znaczyło jednak coś zupełnie innego, a mianowicie „człowiek płaskonosy”. Później imię to ewoluowało w zależności od lokalizacji. W Europie zachodniej przyjęła się forma Simon, natomiast we wschodniej Symeon. W Polsce po raz pierwszy pojawiło się w Bulli gnieźnieńskiej pod postacią Szyman (1136). Kolejne znane jego formy to Szymon (również XII wiek) oraz Szymun (1402). Zaczęły również powstawać zdrobnienia tego imienia: Szymko (XIII wiek), Szymek (1392) i Szymk (1404). Od imienia Szymon powstało niezwykle dużo nazwisk, m.in. Szymkiewicz, Szymala, Szymanek, Szymaniak, Szymanowicz, Szymczak, Szymoniak, Szymonowicz, Szymula oraz nazw miejscowości: Szymanowo, Szymany, Szymkowo, Szymonowice, Szymonowo.
W roku 2020 imię to znalazło się w czołówce pod względem częstości jego nadawania, otrzymało je aż 6083 chłopców, co przekłada się na miejsce 6. Ogólnie w tym samym roku w Polsce było trochę ponad 228 500 mężczyzn o tym imieniu (miejsce 28).
Imieniny Szymona
Najpopularniejsza data imienin Szymona to 28 października. Mężczyźni, chłopaki i chłopcy o tym imieniu mogą również obchodzić imieniny 5 stycznia, 16 i 18 lutego, 24 marca, 19 i 20 kwietnia, 10, 16 i 23 maja, 1 i 6 czerwca, 18 lipca, 3 sierpnia, 3 i 14 września oraz 8 października.
Popularność imienia Szymon
Wiersz o Szymonie
Szymonie, Szymonie
powiedz dzisiaj swej żonie,
że ją Kochasz niezmiennie od lat,
że bez niej smutny jest świat.
(…) choć małżeństwo długo trwa
Bóg Wam zawsze szczęście da!!
Fragment wiersza z publikacji A. Roch i E. Pietraszewskiej pt. Twoja Księga Imion.
Patron imienia Szymon
Oczywistym patronem tego imienia jest św. Szymon Apostoł, który jednak jest postacią dosyć tajemniczą, o której w samym Nowym Testamencie nie odnajdziemy wielu informacji. Nazywany jest Kananejczykiem, ale jest możliwe, że określenie to nie odnosi się do Kany Galilejskiej, a oznacza człowieka gorliwego. Wysnuwa się z tego wniosek, że zanim przystał do Jezusa Chrystusa był już człowiekiem religijnym. Niestety brak jest informacji o dalszych losach św. Szymona. W źródłach średniowiecznych wspomina się o jego pracy w Brytanii, gdzie być może zginał śmiercią męczeńską, według innych wersji przebywał w Babilonii lub Persji. Jest wspominany dnia 28 października razem ze św. Judą Tadeuszem, wspólnie z którym miał głosić Ewangelię.
Chcesz dowiedzieć się więcej o św. Szymonie Apostole? Przeczytaj artykuł: Św. Szymon Apostoł – Życiorys, Patron
Znani Szymonowie
Szimon Peres był izraelskim prezydentem i premierem, razem z Icchakiem Rabinem i Jasirem Arafatem był laureatem pokojowej Nagrody Nobla.
Szymon Wiesenthal był żydowskim działaczem zajmującym się m.in. tropieniem hitlerowskich zbrodniarzy wojennych.
Szymon Szymonowic był wybitnym renesansowym poetą i humanistą, któremu zawdzięczamy nową nazwę gatunku literackiego, czyli sielankę.
Szymon Kołecki jest sztangistą, medalistą mistrzostw Europy (5 złotych), jak i Igrzysk Olimpijskich (złoty i srebrny medal).
Simon Ammann to szwajcarski skoczek narciarski, zdobywca 4 złotych medali olimpijskich, złotego medalu mistrzostw świata oraz Kryształowej Kuli
Tadeusz Szymon Kobyliński był znanym rysownikiem i karykaturzystą, uważany za jednego z prekursorów komiksu w Polsce.
Simon Fourcade jest francuskim biathlonistą, wielokrotnym medalistą mistrzostw świata juniorów i seniorów.
Szymon Hołownia to dziennikarz, publicysta, działacz społeczny a także polityk, założyciel ruchu i partii Polska 2050.
Szymon Wydra jest wokalistą i gitarzystą, już jako nastolatek założył zespół Carpe Diem, którego do dzisiaj jest liderem.
Szymon Majewski to znany dziennikarz i prezenter, a także satyryk, na antenie TVNu prowadził Szymon Majewski Show.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Bibliografia
J. Bubak, Księga naszych imion, Ossolineum, Wrocław 1993.
H. Fros, F. Sowa, Księga imion i świętych, tom 5, Wydawnictwo WAM, Kraków 2005.
J. Grzenia, Słownik imion, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
A. Roch, E. Pietraszewska, Twoja Księga Imion, Białystok 2004.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: