Imię Urszula może się kojarzyć z niezwykle silnym zwierzęciem. Co ciekawe, historycznie nie należało do najpopularniejszych imion w Polsce. Jednakże wśród noszących je Polek bardzo łatwo odnajdziemy przede wszystkim trzy sławne piosenkarki, ale także sportsmenki.
Znaczenie imienia Urszula
Imię Urszula pochodzi z języka łacińskiego. Ma ono swoje źródło w słowie ursula, które z kolei jest zdrobnieniem wyrazu ursa. A ten ostatni oznacza niedźwiedzicę (forma męska, niedźwiedź to ursus), a zatem imię to można by rozumieć jako „niedźwiedziczka”. W średniowieczu w Polsce imię to pojawia się w źródłach od wieku XIV. Znane jego formy to oprócz Urszuli lub też łacińskiej wersji Ursula (1367) występowała też forma Orszula (1384), która może przywodzić na myśl przedwcześnie zmarłą córeczkę Jana Kochanowskiego, o której wspomniał w swoich Trenach. W wieku XVI przybierało także formy Órszula lub Órszuła. Od imienia Urszula powstały takie nazwiska, jak Orszulak, Urszulak czy Orszulek oraz nazwy miejscowości Urszulanowice, Urszulewo oraz Urszulin.
Co ciekawe, przez wieki polskiej historii imię Urszula nie było zbyt popularne, w zasadzie większą popularność zyskało dopiero w wieku XX. Obecnie jest imieniem o średniej popularności. W roku 2021 nadano je 497 dziewczynkom (miejsce 66), natomiast w całej Polsce na początku 2022 roku było ponad 188 000 kobiet o tym imieniu, co daje mu nieco wyższe miejsce 38. 262 kobiety w Polsce noszą to imię w wersji Ursula.
Zdrobnienia imienia Urszula
Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Urszula to Ula, Ulka, Urszulka, Uleńka, Usia, Urszulcia, Ulusia, Uluś, Uśka, Ulaczek.
Imieniny Urszuli
Najpopularniejsza data imienin Urszuli to 21 października. Kobiety, dziewczyny i dziewczynki o tym imieniu mogą również obchodzić imieniny 29 maja oraz 21 listopada.
Imię Urszula w innych językach
Język angielski – Ursula, Orsola, Ursola, Ursuline
Język niemiecki – Ursula, Ursel
Język francuski – Ursule
Język hiszpański – Ursula
Język włoski – Orsola, Orsella, Orsolina
Język łaciński – Ursula
Patronka imienia Urszula
Potencjalnych patronek tego imienia nie ma zbyt wiele. Jedną z nich jest św. Urszula z Kolonii, jednakże niemalże nie posiadamy o niej żadnych informacji historycznych. Jako jedną z głównych podstaw jej kultu wspomina się inskrypcję, na której wspomniano o tym, że na miejscu męczeńskiej śmierci Urszuli oraz jej towarzyszek niejaki Klemacjusz odbudował poświęconą im bazylikę. Napis ten pochodzi zapewne z IV lub V wieku. Istnieje pasja o Urszuli, jednakże powstała ona w X wieku, a zatem nie posiada wartości historycznej. Wspomina się w niej, że Urszula miała być królewną brytyjską, która złożyła śluby czystości. Jednakże poganin, królewicz Eteriusz, chciał, aby wyszła za niego za mąż. Zwróciła się do niego, by zaczekał z tym 3 lata. Pod koniec tego czasu wraz ze swymi towarzyszkami miała znajdować się na statkach, które silny wiatr pchnął w górę Renu, do Kolonii, która była oblegana przez Hunów. I to z ich ręki Urszula miała zginąć, zaś samo miasto ocalało. Urszula od wieków wspominana jest 21 października.
Znane Urszule
Urszula Sipińska (ur. 1947) jest piosenkarką, kompozytorką i pianistką, jej słynnym przebojem jest To był świat w zupełnie starym stylu. Dowiedz się więcej
Urszula Kasprzak (ur. 1960) jest piosenkarką rockową, współpracowała m.in. z Budką Suflera, jej słynnym przebojem jest Konik na biegunach.
Urszula Dudziak (ur. 1943) jest piosenkarką jazzową, uhonorowaną w 2017 roku Fryderykiem za całokształt twórczości w tym stylu muzycznym. Dowiedz się więcej
Urszula Włodarczyk (ur. 1965) jest lekkoatletką, wieloboistką, srebrną medalistką halowych mistrzostw świata i mistrzostw Europy.
Urszula Kielan (ur. 1960) to lekkoatletka a konkretnie skoczkini wzwyż, srebrna medalistka olimpijska i halowych mistrzostw Europy.
Ursula Andress (ur. 1936) jest szwajcarską aktorką, którą zapamiętamy m.in. z roli w pierwszym z filmów o agencie Jamesie Bondzie, czyli Doktor No.
Urszula Grabowska (ur. 1976) jest aktorką teatralną i filmową, została nagrodzona Orłem za rolę w filmie Joanna z 2010 roku. Dowiedz się więcej
Urszula Kozioł (ur. 1931) jest pisarką i poetką oraz autorką utworów dramatycznych, kilkakrotnie nominowaną do Nagrody Literackiej Nike.
Ursula Disl (ur. 1970), jest niemiecką biathlonistką, dwukrotną złotą medalistką olimpijską oraz wielokrotną złotą medalistką mistrzostw świata.
Urszula Radwańska (ur. 1990) jest tenisistką, w swojej karierze wygrała 1 turniej WTA w grze podwójnej, siostra Agnieszki Radwańskiej.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Bibliografia
J. Bubak, Księga naszych imion, Ossolineum, Wrocław 1993.
H. Fros, F. Sowa, Księga imion i świętych, tom 5, Wydawnictwo WAM, Kraków 2005.
J. Grzenia, Słownik imion, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: