Imię Weronika – co może zaskakiwać – związane jest z greckim słowem oznaczającym zwycięstwo, chociaż istnieje też koncepcja wiążąca znaczenie tego imienia z jedną z jego patronek. Samo imię jest też „ludową” wersją innego, obecnie już niezbyt popularnego imienia.
Zdrobnienia imienia Weronika
Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Weronika to Wera, Werka, Weronka, Werońcia, Weroniczka, Weronisia, Werona, Weronia, Wercia, Werosia.
Znaczenie imienia Weronika
Imię Weronika ma podobną „genezę”, jak inne podobnie brzmiące żeńskie imię, czyli Berenika, które z kolei pochodzi z Grecji. Powstało ono z połączenia dwóch wyrazów, czyli phérō oznaczającego „niosę” a także nike, które oczywiście oznacza „zwycięstwo”. W ten sposób powstało nowe słowo: phērenikē, znaczące „przynosząca zwycięstwo”. Imię Berenika było dość popularnym imieniem w Grecji na przełomie wieków IV i III p.n.e. Z kolei jego nowsza wersja, czyli Weronika powstała na skutek ludowej wymowy – i stała się popularniejsza od pierwowzoru. Można też odnaleźć informacje o innym rozumieniu tego imienia, które związane było z postacią św. Weroniki. Imię to rozumiano, tłumaczono bowiem w średniowieczu jako ierē eikōn, co oznaczało „święte oblicze”. W Polsce we wczesnych formach imię Weronika zaczęło się pojawiać w źródłach w wieku XIII-XIV. Powstały też wtedy wczesne jego zdrobnienia: Weronka oraz Werunka (1334). Co ciekawe, istnieje w Polsce wieś o nazwie Weronikopole, znajduje się ona w powiecie kępińskim, w województwie wielkopolskim. Obecnie Weronika jest imieniem o średniej popularności w Polsce. W roku 2020 nadano je 1322 dziewczynkom (miejsce 40), natomiast w całym kraju było wtedy prawie 150 000 kobiet o takim imieniu (miejsce 47). Równocześnie 1261 kobiet nosiło zagraniczną wersję tego imienia, czyli Veronica.
Popularność imienia Weronika
Imieniny Weroniki
Najpopularniejsza data imienin Weroniki to 4 lutego. Kobiety, dziewczyny i dziewczynki o tym imieniu mogą również obchodzić imieniny 13 stycznia, 17 maja oraz 9 i 12 lipca.
Wiersz o Weronice
Na cudzą Golgotę dąży zawsze; jak niegdyś zabiegła Chrystusowi drogę,
tak dziś z gotową chustą staje i woła do cierpienia „Nie mogę
cię nie gonić!… Kocham cię za wszystkich… Ach słowa me – puste…”
– i stającym na chwilę umęczone ociera twarze krew zbierając na chustę.
Lecz od tych czasów wzrosła w siłę, wzrok jej ogniem piecze:
piętnuje głośno sąd fałszywy, żołdakom wyrywa miecze,
oprawcom łamie narzędzia i ogień gasi w katowni,
a gdy się czai kat za murami, to lont podkłada pod prochy warowni.
I drży, i kocha, i walczy – widna zewsząd jak płonąca lawa
– cała jak wulkan serca, cała jak chusta krwawa.
Wiersz z publikacji Kazimiery Iłłakowiczówny pt. Portrety imion.
Patronka imienia Weronika
Jedna ze słynniejszych patronek tego imienia, św. Weronika, matrona jerozolimska nie jest wymieniana w samym Piśmie Świętym, znana jest jedynie z apokryfów. Miała ona wyjść na ulicę w momencie, kiedy szedł nią niosący krzyż Chrystus. Weronika przejęła się jego cierpieniem i postanowiła otrzeć mu twarz chustą, na której pozostało potem odbicie Jego oblicza. Tzw. chusta św. Weroniki trafiła później, w 97 roku, do papieża Klemensa Rzymskiego. Obecnie ma znajdować się jako całun z Manoppello w tej właśnie włoskiej miejscowości. Sama zaś św. Weronika wspominana jest 4 lutego oraz 12 lipca.
Chcesz dowiedzieć się więcej o św. Weronice? Przeczytaj artykuł: Św. Weronika – Życiorys, Ciekawostki
Znane Weroniki
Weronika Nowakowska-Ziemniak to była biathlonistka, zdobywczyni srebrnych medali mistrzostwa świata i Europy oraz złotych medali na uniwersjadzie.
Veronica Campbell-Brown w biegach na 100 i 200 metrów zdobyła po 3 złote medale olimpijskie i mistrzostw świata, pochodzi z Jamajki.
Weronika Rosati jest nie tylko aktorką, ale i działaczką społeczną, angażującą się w działalność przeciwko przemocy wobec kobiet.
Weronika Książkiewicz to aktorka, którą znamy z filmów z serii Planeta singli oraz seriali Piąty stadion i BrzydUla. Dowiedz się więcej
Weronika Marczuk jest producentką filmową, a także jurorką i aktorką; wyprodukowała m.in. część odcinków Facetów do wzięcia oraz film Nienasycenie.
Weronika Wedler jest lekkoatletką, biegaczką specjalizująca się w sprintach, w sztafecie w 2010 roku zdobyła brązowy medal mistrzostw Europy.
Weronika Korthals jest piosenkarką, ale i dyrygentką, wystąpiła w słynnym musicalu Metro, a w 1999 roku była laureatką Szansy na sukces.
Veronica Roth jest amerykańską pisarką, autorką trylogii Niezgodna oraz książek z cyklu Naznaczeni śmiercią; pisze też opowiadania.
Weronika Kostrzewa jest dziennikarką radiową związana obecnie z Radiem Puls, w którym kieruje działem publicystyki.
Weronika Humaj jest aktorką, której popularności przysporzyła rola w serialu Stulecie winnych, grała również w Baron24.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Bibliografia
J. Bubak, Księga naszych imion, Ossolineum, Wrocław 1993.
J. Grzenia, Słownik imion, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
Św. Weronika, https://adonai.pl/ludzie/?id=2, 26.01.2022.
Święta Weronika, https://www.msze.info/patroni/swieta-weronika, 26.01.2022.
K. Iłłakowiczówna, Portrety Imion, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1983.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: