Imię Wiktoria w pełni zasadnie kojarzyć się może ze słowem zwycięstwo. Do jego popularyzacji na świecie przyczyniła się panująca przez rekordowo długi czas brytyjska królowa Wiktoria. W Polsce zaś imię to w ostatnich latach zaistniało np. dzięki zwyciężczyni konkursu Eurowizji Junior.
Pochodzenie i znaczenie imienia Wiktoria
Wiktoria to żeńskie imię, które pochodzi od łacińskiego słowa victoria, oznaczającego zwycięstwo. Zresztą w rzymskiej mitologii bogini zwycięstwa nosi właśnie takie imię.
W Polsce imię to pojawia się w źródłach od roku 1265, przy czym wtedy występowało w nich w formach Wiktoryja/Wiktorzyja. W XV wieku pojawiło się również w formie Wiktora (1439). Do wzrostu ogólnej popularności imienia Wiktoria zapewne przyczyniła się w XIX wieku postać brytyjskiej królowej Wiktorii, jednakże na ziemiach polskich historycznie nie należało do wybitnie popularnych. W kontekście nazw geograficznych warto wspomnieć, że w Australii znajdziemy stan o nazwie Victoria, a na granicy Zimbabwe i Zambii w Afryce znajdują się Wodospady Wiktorii.
W roku 2020 imię Wiktoria nadano 3673 dziewczynkom, co daje mu miejsce 15. Z kolei w całej Polsce w tym roku było prawie 198 000 kobiet o tym imieniu, co z kolei przekłada się na miejsce 35. Kilka ciekawostek: w Polsce w tym roku było również 21 kobiet o imieniu Wika, 16 kobiet o imieniu Wiki oraz 6 kobiet o imieniu Viki.
Popularność imienia Wiktoria
Imieniny Wiktorii
Najpopularniejsza data imienin Wiktorii to 23 grudnia. Kobiety, dziewczyny i dziewczynki o tym imieniu mogą również obchodzić imieniny 18 stycznia, 1 lutego, 20 maja, 21 sierpnia, 26 września oraz 15 listopada.
Zdrobnienia imienia Wiktoria
Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Wiktoria to Wika, Wikcia, Wiki, Wikusia, Wikunia, Wiktosia, Wiksia, Wikuśka, Wiktorcia, Wiksia.
Imię Wiktoria w innych językach
Język angielski i hiszpański – Victoria
Język niemiecki – Victoria, Viktoria
Język francuski – Victorie
Język włoski – Vittoria
Język rosyjski – Wiktorija
Język łaciński – Victoria
Wiersz o Wiktorii
O Wiktorio Ty me słonko,
rozlatana Ty biedronko.
Zapamiętaj, bez radości,
bez uczucia też miłości,
Nie ma życia ciekawego,
szczęśliwego czy miłego.
Bo uczucia są na szczycie,
by przez całe przebiec życie.
Jest tam także przyjaźń szczera,
wiele lepsza od rowera.
Od skutera, od sasanki,
czy najlepszej w świecie lalki.
Więc pomimo życia losu,
nie zapomnij tego głosu.
Który mówi bardzo szczerze,
oraz w bardzo dobrej wierze.
Miej w pamięci przyjaciela,
co rysunkiem rozwesela.
Co czasami wiersz napisze,
na to dzisiaj tylko liczę.
Źródło: https://bierytat.wordpress.com/2009/07/01/specjalne-wiersze-wiktoria/
Patronka imienia Wiktoria
Świętą jeszcze z dawnych czasów, o której wspominają Henryk Fros i Franciszek Sowa jest św. Wiktoria, męczennica z Sabiny. Podkreślają, że kult Wiktorii narodził się dosyć wcześnie, zaś jej ciało zostało przeniesione do Subiaco, gdzie do dzisiaj znajduje się jej grobowiec Podają, że w dawniejszych księgach można odnaleźć informację o tym, że Wiktoria miała zostać żoną poganina, jednakże mu odmówiła. Nie chciała również złożyć ofiary pogańskim bożkom, za co miała spotkać ją kara śmierci (Fros, Sowa, s. 525).
Inne źródła podają nieco więcej informacji na jej temat. Otóż Wiktoria miała pochodzić ze starożytnego rodu Sabinów. Przyjęła chrzest w czasach, kiedy chrześcijanie byli narażeni na prześladowania ze strony cesarza Decjusza, zapewne żyła zatem w III wieku. Jej niedoszły narzeczony, któremu zakomunikowała chęć życia w czystości miał mieć na imię Eugeniusz. Rozzłoszczony postawą Wiktorii doniósł na nią do kapłana Juliusza, który domagał się od niej złożenia ofiary Dianie. Wiktoria jednak konsekwentnie odmawiała, powołując się na swoją wiarę. Wtedy została skazana na śmierć, przy czym jako obywatelce Rzymu przysługiwało jej prawo, aby zginąć od uderzenia miecza. Jako datę jej śmierci podaje się 18 grudnia 253 roku.
Dowiedz się więcej o św. Wiktorii z Sabiny
Oprócz męczennicy z Sabiny można również odnaleźć informacje o dwóch błogosławionych. Pierwszą jest Wiktoria Díez y Bustos de Molina. Była ona członkinią Instytutu Terezjańskiego założonego przez błogosławionego Piotra Povedę Castroverde i stała się jedną z męczennic z okresu hiszpańskiej wojny domowej. Pracowała jako nauczycielka i angażowała się w działalność parafialną. W trakcie wojny domowej za swoją działalność religijną została aresztowana i skazana na śmierć. Zginęła 12 sierpnia 1936 roku. Wraz z innymi męczennikami została beatyfikowana w dniu 10 października 1993 przez papieża Jana Pawła II.
Kolejna błogosławiona to pochodząca z Madagaskaru Wiktoria Rasoamanarivo. Była pochodzącą z ważnego plemienia księżniczką, jednakże wbrew tradycji zdecydowała, że przyjmie wiarę chrześcijańską. Chciała wstąpić do zakonu, jednakże rodzina przyrzekła ją już jej krewnemu Radriace, który okazał się człowiekiem agresywnym, był również uzależniony od alkoholu. Po jego śmierci Wiktoria założyła na Madagaskarze Akcję Katolicką. Kiedy zaś podczas wojny z Francją zagraniczni misjonarze zostali wyrzuceni z Madagaskaru, w dużej mierze zajęła się opieką nad chrześcijanami wstawiając się za nimi nawet u samej królowej i przyczyniając się do rozwoju wspólnoty. Zmarła 21 sierpnia 1894 roku, natomiast 30 kwietnia 1989 roku została beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II.
Znane imienniczki
Wiktoria Hanowerska, Aleksandryna Wiktoria (1819-1901) – od 1837 roku (przez 63 lata, co przyczyniło się do nazwania okresu jej panowania epoką wiktoriańską) królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii, później (od 1877 roku) również cesarzowa Indii. Dowiedz się więcej
Wiktoria Gąsiewska – urodzona w 1999 roku aktorka i prezenterka. Znana jest z ról w serialach Rodzinka.pl oraz Rodzina zastępcza. W roku 2020 zagrała w filmie W lesie dziś nie zaśnie nikt. Wspólnie z Krzysztofem Ibiszem prowadzi teleturniej Łowcy nagród.
Wiktoria Gabor, znana bardziej jako Viki Gabor – urodzona w 2007 roku piosenkarka. Zwyciężyła w 17 edycji Eurowizji Junior w roku 2019. Była również finalistką programu The Voice Kids w tym samym roku. Oprócz własnych utworów nagrała m.in. piosenkę wspólnie z Kayah pt. „Ramię w ramię”. Dowiedz się więcej
Wiktoryja Azaranka – urodzona w 1989 roku białoruska tenisistka. Liderka rankingu ATP w roku 2012. Na letnich igrzyskach w Londynie w 2012 roku zdobyła złoty (w grze mieszanej) i brązowy medal. Wygrała ponad 20 turniejów WTA, w tym dwukrotnie Australian Open.
Victoria Beckham – urodzona w 1974 roku brytyjska piosenkarka i projektantka mody. Jest jedną z członkiń słynnego zespołu Spice Girls. Próbowała również kariery solowej. Prywatnie od 1999 roku jest żoną piłkarza Davida Beckhama.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Bibliografia
D. Babilas, Wiktoria znaczy zwycięstwo, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2012.
J. Bubak, Księga naszych imion, Ossolineum, Wrocław 1993.
H. Fros, F. Sowa, Twoje imię, Wydawnictwo WAM, Kraków 2007.
S. Gawlicki, Błogosławiona Wiktoria Rasoamanarivo, „Świętogórska Róża Duchowna”, nr 2/2019.
J. Grzenia, Słownik imion, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
S. Praśkiewicz, Mało znani święci Karmelu z okresu pontyfikatu Jana Pawła II – Bł Wiktoria Diez Bustos de Molina, https://karmel.elk.pl/czytelnia/55-malo-znani-swieci-karmelu.html?start=7, dostęp: 27.12.2021.
Święci grudzień, https://www.kosciolgarnizonowy.pl/Swieci%20Grudzien.pdf, dostęp: 27.12.2021.Wiktoria – patronka diecezji, „Informator Parafialny” diecezji w Łowiczu, nr 45/2010.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: