Imię Witold można powiedzieć, że nie bez powodu związane było z postacią wielkiego księcia litewskiego, odpowiedź kryje się w jego znaczeniu. Imię to nosił też jeden z bohaterów okresu II wojny światowej, dwóch wybitnych znawców języka polskiego oraz znany powieściopisarz.
Znaczenie imienia Witold
Imię Witold jak patrząc historycznie możemy przypuszczać pochodzi z języka litewskiego, od imienia Vytautas. To imię litewskie składa się z dwóch elementów: Vy-, pochodzącego od czasownika výti, czyli „gnać” a także -tautas, który z kolei wywodzi się od tauta, które znaczy „lud”. A więc próbując określić znaczenie imienia Witold otrzymalibyśmy „wiodącego lud, przewodzącego ludowi”, ewentualnie „władającego ludem”. W polskich źródłach średniowiecznych zaczyna się ono pojawiać od wieku XIV. Kolejne odnotowywane zaś jego formy to Witołt (1386), Witowd (1392), Witold (1394). Co ciekawe, dopiero w wieku XIX imię to upowszechniło się na ziemiach polskich. Od imienia Witold powstały takie nazwy miejscowości, jak Witoldowo oraz Witoldów.
Obecnie popularność imienia Witold jest raczej średnia. W roku 2021 nadano je 634 chłopcom (miejsce 58), zaś na początku roku 2022 w całej Polsce mężczyzn noszące to imię było ponad 56 000 (miejsce 81).
Zdrobnienia imienia Witold
Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Witold to Witek, Wituś, Tolek, Tolo, Wiciu, Wicia, Wituniek, Tuniek, Tunio, Witeczek.
Imię Witold w innych językach
Język angielski – Witold, Witowt
Język niemiecki – Witold, Witowt, Vitowd, Vietholdt
Język francuski – Vitold, Vitovt
Język hiszpański i włoski – Vitoldo
Język łaciński – Witoldus, Vitoldus
Imieniny Witolda
Najpopularniejsza data imienin Witolda to 12 listopada. Mężczyźni, chłopaki i chłopcy o tym imieniu mogą również obchodzić imieniny 15 i 25 czerwca oraz 12 października.
Patron imienia Witold
Czy imię Witold ma obecnie swojego patrona? Henryk Fros i Franciszek Sowa nie wymieniają ani świętego, ani błogosławionego o tym imieniu. Kilkanaście lat temu podejmowane były próby zainteresowania tak papieża, jak i metropolity warszawskiego abp. Kazimierza Nycza osobą Witolda Pileckiego, jednakże rozwiał on wątpliwości stwierdzając, że „według znawców prawa kanonizacyjnego w sprawie śp. Witolda Pileckiego nie zdoła się zebrać pełnej wymaganej dokumentacji, dotyczącej sławy świętości, która jest podstawowym wymogiem rozpoczęcia procesu, opracowania biografii i heroiczności cnót ewentualnie stwierdzenia męczeństwa za wiarę” (Rusak). Patronem Lublina jest błogosławiony Kazimierz Witold Gostyński, wspominany 6 maja, lecz jak widać Witold to jego drugie imię. Być może beatyfikacji któregoś dnia doczeka się Witold Iwicki, ksiądz i męczennik za wiarę, jednakże wszystko wskazuje na to, że w chwili obecnej imię Witold patrona nie posiada.
Znani Witoldowie
Witold, wielki książę litewski (1354 lub 1355-1430) był stryjecznym bratem Władysława Jagiełły i wielkim księciem litewskim.
Witold Pilecki (1901-1948) był żołnierzem Armii Krajowej, który dał się wywieźć do Auschwitz, aby zbadać sytuację w obozie i stworzyć tam ruch oporu. Dowiedz się więcej
Witold Kieżun (1922-2021) był ekonomistą, ale również żołnierzem Armii Krajowej, walczył m.in. w powstaniu warszawskim.
Witold Lutosławski (1913-1994) był słynnym kompozytorem i dyrygentem, mającym na swoim koncie liczne występy w USA, Wielkiej Brytanii czy Francji. Dowiedz się więcej
Witold Gombrowicz (1904-1969) był wybitnym powieściopisarzem, autorem takich znakomitych dzieł, jak Ferdydurke, Bakakaj czy Trans-Atlantyk. Dowiedz się więcej
Witold Doroszewski (1899-1976) był wybitnym językoznawcą, a także wieloletnim redaktorem naczelnym Słownika języka polskiego.
Witold Taszycki (1898-1979) był historykiem języka polskiego, badaczem onomastyki i dialektologii, profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Witold Adamek (1945-2017) był operatorem filmowym, scenarzystą i reżyserem, jego dziełem jest m.in. film Samotność w sieci.
Witold Paszt (1953-2022) był wokalistą i założycielem popularnego zespołu Vox, jurorem i trenerem w programie The Voice Senior. Dowiedz się więcej
Witold Pyrkosz (1926-2017) był znanym aktorem teatralnym i filmowym, kojarzonym z rolami w Vabanku, Alternatywy 4 czy Janosiku. Dowiedz się więcej
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Bibliografia
Bł. Kazimierz Witold Gostyński, http://www.swzygmunt.knc.pl/SAINTs/HTMs/0506blKAZIMIERZGOSTYNSKImartyr01.htm, dostęp: 01.03.2022.
J. Bubak, Księga naszych imion, Ossolineum, Wrocław 1993.
H. Fros, F. Sowa, Twoje imię, Wydawnictwo WAM, Kraków 2007.
J. Grzenia, Słownik imion, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
P. Rusak, Rotmistrz Witold Pilecki błogosławionym?, https://www.tvp.info/344694/rotmistrz-witold-pilecki-blogoslawionym, dostęp: 01.03.2022.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: