Imię Zbigniew swoją obecną formę przybrało prawdopodobnie na skutek ciekawej pomyłki. Wśród znanych osób noszących to imię odnajdziemy wybitnego kardiochirurga, aktorów, muzyków, ale także politologa, który dołożył swoją istotną cegiełkę do pokonania ZSRR w czasie zimnej wojny.
Znaczenie imienia Zbigniew
Imię Zbigniew jest jednym z imion rdzennie słowiańskich. Jak wiele z nich składa się ono z dwóch części. W jego przypadku pierwszą z nich jest Zby- od „zbyć, pozbyć” zaś drugą oczywiście -gniew, którego znaczenia wyjaśniać nie trzeba.
Imię to pojawiło się dość wcześnie, bo już w wieku XI. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z roku 1097, przy czym była to wtedy forma Zbygniew. Później zaczęły powstawać różne formy pochodne tego imienia, jak np. Zbyszko (1320-21) oraz Zbyszek (1439). Współcześnie znana nam forma pochodzi z czasów późniejszych bo dopiero z wieku XVI. Ciekawa jest jej geneza, ponieważ zapewne jest ona wynikiem błędu odczytywania dawnych dokumentów: doszło do małego zamieszania w kontekście liter y oraz i. W ten właśnie sposób Zbygniew stał się Zbigniewem.
Historycznie rzecz ujmując do wieku XVIII nie było to wybitnie popularne imię, nieco zmieniło się to na polskich ziemiach w wieku XIX. Natomiast w latach 50. i 60. XX nastąpiła wręcz eksplozja jego popularności. Obecnie imię Zbigniew utrzymuje się w czołówce, choć nie ścisłej. Chociaż w 2021 roku nadano je tylko 83 chłopcom (miejsce 135), to w całej Polsce imię to nosi ponad 273 000 mężczyzn, co daje mu dość wysokie miejsce 19.
Zdrobnienia imienia Zbigniew
Najpopularniejsze zdrobnienia imienia Zbigniew to Zbyszek, Zbysio, Zbysiu, Zbyszko, Zbynio, Zbych, Zbycho, Zbychu, Zbyniu, Zbynek.
Imię Zbigniew w innych językach
Brak jest odpowiedników tego imienia w najważniejszych językach zachodnich.
Język łaciński – Sbygneus, Sbigneus
Język czeski – Zbyhněv, Zbyněk, Zbyšek
Imieniny Zbigniewa
Najpopularniejsza data imienin Zbigniewa to 17 marca. Mężczyźni, chłopaki i chłopcy o tym imieniu mogą również obchodzić imieniny 31 stycznia, 17 lutego, 16 marca, 1 kwietnia oraz 25 sierpnia.
Patron imienia Zbigniew
Przez lata w kontekście patrona tego imienia toczyła się dyskusja czy za takiego może być uznany Zbigniew z Koprzywnicy, opat z tamtejszego klasztoru, który został zamordowany w 1241 lub 1260 roku, w trakcie jednego z najazdów tatarskich. Kwestią dyskusyjna było to, czy jest on świętym „oficjalnym”. Natomiast żadnych wątpliwości nie może budzić bł. Zbigniew Strzałkowski. Urodził się 3 lipca w Tarnowie. W roku 1979 wstąpił do nowicjatu franciszkańskiego, uczestniczył później w zakładaniu Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu. 7 czerwca 1986 roku przyjął święcenia kapłańskie, a dwa lata później jako misjonarz wyruszył do Peru. Działał tam razem z innym franciszkaninem, Michałem Tomaszkiem. Ich misja znalazła się w obszarze działań organizacji terrorystycznej Świetlisty Szlak, która zarzuciła misjonarzom, że „oszukiwali naród (…) i usypiali ludzi religią poprzez różaniec, msze, czytanie Pisma Świętego” (Męczennicy…). Obaj zostali 9 sierpnia 1991 w Pariacoto roku bestialsko zamordowani. 5 grudnia 2015 roku beatyfikował ich obecny papież Franciszek.
Znani Zbigniewowie
Zbigniew Brzeziński (1928-2017) był politologiem, doradcą do spraw bezpieczeństwa prezydenta Jimmy’ego Cartera.
Zbigniew Ścibor-Rylski (1917-2018) był lotnikiem, generałem brygady Sił Zbrojnych RP, brał również udział w powstaniu warszawskim.
Zbigniew Religa (1938-2009) był wybitnym kardiochirurgiem, któremu jako pierwszemu w Polsce udało się przeprowadzić operację transplantacji serca. Dowiedz się więcej
Zbigniew Herbert (1924-1998) był poetą i dramaturgiem, branym nawet pod uwagę pod kątem literackiego Nobla, autor tomu poetyckiego Pan Cogito. Dowiedz się więcej
Zbigniew Zamachowski (ur. 1961) jest aktorem teatralnym i filmowym, laureatem Wiktorów, Orła i Złotej Kaczki. Dowiedz się więcej
Zbigniew Boniek (ur. 1956) jest byłym piłkarzem i prezesem PZPN-u, w 1982 roku wraz z reprezentacją Polski zajął 3 miejsce na mistrzostwach świata. Dowiedz się więcej
Zbigniew Zapasiewicz (1934-2009) był aktorem teatralnym i filmowym, laureatem Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza miesięcznika „Teatr”.
Zbigniew Cybulski (1927-1967) był uznanym aktorem teatralnym i filmowym, słynne są jego role w filmach Salto oraz Popiół i diament. Dowiedz się więcej
Zbigniew Wodecki (1950-2017) był znanym piosenkarzem i kompozytorem, jego słynne przeboje to Lubię wracać tam, gdzie byłem i Zacznij od Bacha. Dowiedz się więcej
Zbigniew Hołdys (ur. 1951) jest wokalistą i kompozytorem, to współzałożyciel znanego zespołu Perfect, którego był liderem.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Bibliografia
J. Bubak, Księga naszych imion, Ossolineum, Wrocław 1993.
K. Górski, Nieznany fragment dziejów Cystersów w Polsce. Opat Zbigniew. Męczennik z Koprzywnicy, Wydawnictwo Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy, Kraków 1983.
J. Grzenia, Słownik imion, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
Męczennicy z Pariacoto, http://meczennicy.franciscans.eu/wp-content/uploads/2015/05/PL-folder_meczennicy_pl-spad-3mm.07.05.2015.pdf, dostęp: 03.03.2022.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: