Irena Santor (ur. w 1934 roku) jest polską piosenkarką operującą uznanym mezzosopranem. Jest osobowością rozpoznawalną, wykonawczynią wielu popularnych utworów.
Krótki życiorys Ireny Santor
Irena Santor przyszła na świat w Papowie Biskupim w 1934 roku. Dorastała w Solcu Kujawskim, później w Polanicy – Zdroju. Chodziła do gimnazjum, natępnie podjęła naukę w zasadniczej szkole zawodowej. Jej talent piosenkarski objawił się już wtedy. W Zespole Śpiewu i Tańca Mazowsze rozpoczęła występy już w roku 1951. Z działalnością solową wystartowała w roku 1959, miał wtedy miejsce estradowy debiut w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki. Występowała w Teatrze Syrena i Teatrze Ateneum. Dawała koncerty w USA, Brazylii i na Majorce. Nie inaczej było z Europą, Azją i Australią. Piosenka „Straciłam twe serce” była pierwszym utworem Ireny Santor dla Polskiego Radia. Brała udział w wielu recitalach TV – a w nich niezapomniane utwory jak „Powrócisz tu” i „Malowanki Polskie”. Zagrała też w filmie Stanisława Barei zatytułowanym „Przygoda z piosenką”. Prowadziła program „Skąd my się znamy”. Później dawała koncerty na Górnym Śląsku, miejscem był choćby zabrzański Domu Muzyki i Tańca. Nagrała piosenki dla Rozgłośni Polskiego Radia i Telewizji Katowice. Program „Gwiazdy estrady – Irena Santor” zapadł pewnie w pamięć wielu telewidzom. Karierę ukończyła w 1991 roku. Przewodniczyła Stowarzyszeniu Polskich Artystów Wykonawców Muzyki Rozrywkowej, brała też udział w Radzie Artystycznej Polskich Nagrań. W roku 1995 ukazały się natomiast pamiętniki pisarki pt. „Miło wspomnieć”. Ze względu na spore zainteresowanie, jakie Santor obudziła pojedynczymi występami, album „Santor Cafe” ukazał się w 2005 roku. Wykonuje na krążku utwory Franka Sinatry, Joe Dassina, Charles’a Aznavoura czy Edith Piaf. Do dziś możemy obejrzeć Irene Santor, na przykad w telewizji, a to z okazji różnych programów, przeważnie poświęconych piosence i estradzie.
Biografia rozszerzona Ireny Santor
Droga po laury
Przyszła na świat w Papowie Biskupim. Następnie mieszkała w Solcu Kujawskim, natomiast po wojnie w Polanicy – Zdroju. Uczyła się w gimnazjum, aby później podjąć zasadniczą szkołę zawodową. Lecz już wówczas dał się zauważyć jej talent piosenkarski. Szczęśliwym trafem w Polanicy przebywał dyrygent opery w Poznaniu Zdzisław Górzyński, który odbył z nią przesłuchanie, w ślad za czym otrzymała rekomendacje Zespołowi Śpiewu i Tańca Mazowsze. Tam też rozpoczęła występy w roku 1951. Poznała w zespole swojego przyszłego męża Stanisława Santora, który był skrzypkiem i koncertmistrzem. Dzięki temu mogła rozpocząć działalność solową w roku 1959, debiutując na estradzie Pałacu Kultury i Nauki, mianowicie w Sali Kongresowej.
Kariera
W połowie lat sześćdziesiątych Irena Santor występowała w Teatrze Ateneum i Teatrze Syrena. Zasłynęła zwłaszcza wśród Polonii amerykańskiej. Dawała koncerty w Brazylii i na Majorce, ale również w różnych krajach Europy, Azji czy też w Australii. Jej piosenka „Straciłam twe serce” była pierwszym utworem dla Polskiego Radia. Jej udziałem zostało wiele recitali TV, a w nich piosenki jak na przykład pod tytułem „Powrócisz tu” i „Malowanki Polskie”, ale i wiele innych, łącznie z benefisami. Jej pozycję umocniła rola w filmie Stanisława Barei „Przygoda z piosenką”. Dziesięć lat później, czyli pod koniec lat siedemdziesiątych, była wykonawczynią i gospodarzem programu swego autorstwa pod tytułem „Skąd my się znamy”. Wystąpił tam również Zbigniew Korpolewski, Jan Kaczmarek, Kazimierz Kowalski i Tadeusz Drozda. Rzecz jasna miejscem wystawiania repertuaru była Sala Kongresowa. Później koncertowała na Śląsku, między innymi w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca. Nagrywała tez utwory dla Telewizji Katowice i Rozgłośni Polskiego Radia. Natomiast program „Gwiazdy estrady – Irena Santor” zrealizowała Telewizja Polska, w ślad za czym miały miejsce emisje.
Aktywna emerytura
Czynne życie artystyczne Irena Santor zawiesiła oficjalnie w roku 1991, z zastrzeżeniem, że działalność może prowadzić nadal, ale jeśli będzie ona dotyczyła akcji charytatywnych lub promowania zdrowego trybu życia. Plany zmieniła w związku z występem w Sopocie w 2002 roku, kiedy to okazało się, że publiczność niemal domaga się jej działalności estradowej. Społeczny charakter miało przewodniczenie Ireny Santor Stowarzyszeniu Polskich Artystów Wykonawców Muzyki Rozrywkowej, brała też udział w działalności Rady Artystycznej Polskich Nagrań. Natomiast pamiętniki pisarki pt. „Miło wspomnieć” wyszły w roku 1995. Wreszcie album „Santor Cafe” ukazał się w 2005 roku. Znalazły się tam znakomite piosenki wykonywane dotychczas przez Franka Sinatrę, Joe Dassina, Charles’a Aznavoura czy Edith Piaf. Do dziś obecna jest w telewizji z okazji różnych programów poświęconych piosence i estradzie.
Ciekawostki o Irenie Santor
- Pierwsza w Polsce piosenkarka uhonorowana doktoratem honoris causa.
- Jej ojciec został zamordowany przez członków niemieckiej organizacji Selbstschutz.
- Do szkoły w Karolinie uczęszczała wspólnie z późniejszą aktorką Lidią Korsakówną.
- W latach 1965-1966 została uznana za najpopularniejszą piosenkarkę Polonii amerykańskiej.
- Jak podkreślała, spełnieniem jej marzeń była realizacja płyty „Santor Cafe”. Przyznała też, iż myśl o spotkaniu z dużą liczbą dziennikarzy bardzo ją tremuje.
Cytaty Ireny Santor
„Raz jeszcze zetknęłam się z kinem podczas zdjęć do filmu Gangsterzy i filantropi. Dostałam zaproszenie do nagrania piosenki tytułowej. Chciałam swą interpretację dopasować do fabuły i głównej bohaterki – udałam się do charakteryzatorni, gdzie aktorka nakładała makijaż. Spytałam z przejęciem, jak ona widzi tę piosenkę. Może jej na czymś specjalnie zależy, co mam zaakcentować, co ukryć… Pani odwróciła się do mnie i rzekła: – Jest mi wszystko jedno, jak pani zaśpiewa. Ja i tak zagram po swojemu.”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Książka Ireny Santor
„Miło wspomnieć” to książka Ireny Santor, która jest barwną opowieścią o życiu artystki.
Źródła:
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Irena_Santor
- https://biografia24.pl/irena-santor/
- http://www.polskirock.art.pl/irena-santor,m5198,biografia.html
- http://www.irenasantor.pl/podstrony/biografia.html
Autor zdjęcia Ireny Santor: Cezary Piwowarski
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: