Jacek Jan Fedorowicz, przyszedł na świat w Gdyni 18 lipca 1937 roku. Jest polskim satyrykiem i aktorem. Z wykształcenia jest artystą malarzem.
Biografia i życiorys Jacka Fedorowicza
Przyszedł na świat w Gdyni, ale w rodzinie warszawian, którzy pracowali w krajowej gospodarce morskiej. Będąc siedmiolatkiem był świadkiem powstania warszawskiego. Ukończył studia Wydziału Malarstwa gdańskiej WSSP (Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. Był jednym z trzech założycieli popularnego gdańskiego kabaretu studentów o nazwie Bim-Bom. Współpracował też w swych czasach studenckich z radiem gdańskim w roli aktora i autora, jednocześnie udzielając się jako karykaturzysta-rysownik (w prasie zarówno lokalnej, jak i ogólnopolskiej (w takich tytułach jak „Szpilki”, czy tez „Po prostu”).
Dyplom Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku uzyskał w 1960 roku. Był jednym z założycieli gdańskiego studenckiego teatru Bim-Bom w latach 1954-1960 (wraz z m.in Zbigniewem Cybulskim i Bogumiłem Kobielą). Był jednym z aktorów tego teatru. W czasie studiów rozpoczął także współpracę z gdańskim radiem w roli autora i aktora, a jako autor i rysownik-karykaturzysta podjął współpracę z prasą lokalną i ogólnopolską („Dookoła świata”, „Po prostu”, „Dziennik bałtycki” i inne)
Druga połowa lat 60. oznaczała dla niego występy już w Telewizji Polskiej, w której to razem z Jerzym Gruzą mógł tworzyć rozrywkowe programy jak choćby ten zatytułowany „Poznajmy się”, czy też „Runda”. W latach 70. z kolei Fedorowicz był tym współautorem radiowego magazynu satyrycznego na falach Programu III, w którym to występował w wielu, bo kilkunastu rolach, tworząc m.in. takie postacie jak Kolega Kierownika i Kolega Kuchmistrza. To właśnie Jacek Fedorowicz był tym, który poprowadził do spółki z Piotrem Skrzyneckim opolski Festiwal Piosenki Polskiej. Równolegle zasilał skład Kabaretu Wagabunda, jak i obsadę programu „Popierajmy się”.
W 1980 roku Jacek Fedorowicz wstąpił do ruchu „Solidarność”, współpracując z Radiem „S” Regionu Mazowsze tegoż związku. Występował w czasie stanu wojennego, głównie w miejscach kościelnych, urządzając też wystawy karykatur swego autorstwa oraz popierających opozycję sztuk rysunkowych, występując też z odczytami w ramach mających miejsce Tygodni Kultury Chrześcijańskiej. Wtedy powstały też jego audycje (zarówno audio, jak i video) rozprowadzane następnie na kasetach w tak zwanym drugim obiegu (emitowano je również na falach Radia Wolna Europa). Jednym z jego pomysłów właśnie z tamtych czasów było parodiowanie reżimowego dziennika w telewizji państwowej.
Od roku 1989 Fedorowicz kontynuował swe występy jako wieczory autorskie. Od 2006 był także przez pewien czas występującym jako gospodarz seansów „Z przymrużeniem kamery”, które pokazywano w telewizji Kino Polska TV. Od 1999 udziela swych publikacji cotygodniowych w formie felietonów satyrycznych – do roku 2008 w „Gazecie Telewizyjnej” (w dodatku do „Gazety Wyborczej”), później w dodatku kulturalnym do „GW”. Jest również Fedorowicz felietonistą polskiej edycji „Runner’s World”[.
W latach 90. prowadził pamiętny w TVP program pod tytułem „Dziennik Telewizyjny”, który następnie przekształcił się z programu politycznego na program już rozrywkowy. W roku 2006 postanowił odejść z Telewizji Polskiej.
Ciekawostki o Jacku Fedorowiczu
- Na początku stanu wojennego, w związku z zajściami ze strony władzy PRL, Jacek Fedorowicz zerwał wszelkie kontakty ze środkami państwowego przekazu. Wraz z żoną Anną zdecydował się wtedy to zaangażować się w działalność organizacji o nazwie Prymasowski Komitet Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzin, w ramach to której mógł utrzymać kontakty również z przedstawicielami opozycji zdelegalizowanej przez wprowadzenie stanu wojennego.
- W 1989 roku Jacek Fedorowicz był współautorem audycji przedwyborczych w ramach Komitetu Obywatelskiego, gdzie wyjaśniał jak należy głosować by pojedynczy głos był głosem ważnym.
- Zdecydował się, by w roku 2010 i w 2015 zaistnieć jako członek komitetu poparcia kandydata do fotelu prezydenckiego – Bronisława Komorowskiego, czyli przed wyborami prezydenckimi.
- W 2010 powołany w skład rady programowej TVP.
Cytaty Jacka Fedorowicza
„Czy on się nie boi, że Polska pozostanie sama? Nie! On tego chce, bo wie, że Putin z wdzięczności za wyprowadzenie Polski z Unii Europejskiej, będzie się opiekował władzą Kaczyńskiego.”
„Czy zauważyli państwo, że w ciągu ostatnich lat kabaret amatorski, oczywiście amatorski nierzadko już jedynie z nazwy, zdominował telewizyjną rozrywkę w gatunku, który dawniej nazywany był estradą? Czyli wszystkie telewizyjne transmisje z sal, w których siedzi publiczność prawdziwa (…). (…) przedtem też większość (…) artystów-rozśmieszaczy do żadnych szkół aktorskich nie chodziła, ale często trafiał się na estradzie także ktoś po szkole (…). Dziś ze świecą by szukać.
Dzieje się tak zapewne dlatego, że aktor od zarania jest ćwiczony w sztuce pokazywania tego, co wypracował na próbach (…). Tak zwany amator będzie to robił tylko w wypadku, gdy występ został radośnie i głośno przyjęty przez publiczność. Jeżeli nie – amator zmienia, poprawia (…), a publiczność to właśnie wybiera, bo kocha improwizację i wyjątkowość każdego występu. Owszem, wymóg głośnej reakcji widowni stwarza pokusę obniżania lotów, ale na szczęście nie wszyscy jej ulegają (…).”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Ralf Lotys. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 4.0.https://pl.wikipedia.org/wiki/Jacek_Fedorowicz
https://biografia24.pl/jacek-fedorowicz/
https://pl.wikiquote.org/wiki/Jacek_Fedorowicz
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: