Jan Mazurkiewicz, przyszedł na świat 30 czerwca 1871 roku, w miejscowości Czerwony Dwór. Zmarł w Tworkach 31 października 1947 roku. Był polskim lekarzem, psychiatrą, psychologiem, profesorem psychiatrii i rektorem Uniwersytetu Warszawskiego.
Biografia i życiorys Jana Mazurkiewicza
Urodził się w miejscowości Czerwony Dwór. Był synem właściciela ziemskiego imieniem Leopold, oraz Krystyny z Kowalewskich. Miał oprócz tego trzech braci.
Ukończył warszawskie gimnazjum, maturę zdając w 1890 roku. Następnie podejmował studia medyczne na Wydziale Lekarskim UW. Został natomiast wydalony z tegoż uniwersytetu w reakcji na jego za udział w patriotycznych obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Później kontynuował studia mające miejsce na Uniwersytecie Jagiellońskim, dzięki czemu w czerwcu 1896 otrzymał on dyplom lekarski, który w maju 1897 roku pomyślnie nostryfikował. Od 5 grudnia 1897 do lipca 1899 przebywał w Grazie, tam też mógł rozpocząć i ukończyć staż w Klinice Neurologiczno-Psychiatrycznej miejscowego Uniwersytetu. W roku akademickim 1899/1900 przebywał Mazurkiewicz z kolei w Paryżu, a to uczęszczając na wykłady w klinice Asile Sainte-Anne.
W 1900 powrócił do Warszawy. Podjął wówczas pracę jako asystent w Szpitalu Jana Bożego. W 1902 roku Mazurkiewicz tymi to też tropy został pierwszym dyrektorem uznanego szpitala psychiatrycznego w Kochanówce. W 1907 roku natomiast założył Mazurkiewicz słynny później szpital psychiatryczny w miejscowości Kobierzyn, będąc i tam pierwszym dyrektorem placówki w latach 1907-1909. Wkrótce przyszedł też czas na habilitacje się na lwowskim Uniwersytecie Jana Kazimierza (1909). W 1919 Jana Mazurkiewicza powołano by jako profesor działał dla organizującej się Katedry i Kliniki Psychiatrii, Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmował również stanowisko rektora (1921–1922), później też prorektora (1922–1923) czy wreszcie dziekana na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego w latach 1919-1920.
Podczas okupacji miasta Warszawy, mianowicie w latach 1943–1944, Jan Mazurkiewicz brał udział w tajnych kompletach jako wykładowca. Nie inaczej po upadku powstania warszawskiego, bowiem mógł wykładać psychopatologię na tajnych również kursach w Częstochowie. W latach 1945–1947 kierował z kolei Kliniką Psychiatrii w słynnych Tworkach.
Od roku 1923 aż do swej śmierci w 1947 był Mazurkiewicz prezesem instytucji Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Należał także do prestiżowej Polskiej Akademii Umiejętności, ale i zasilił skład jaki prezentowała Akademia Nauk Lekarskich, Société Française de Psychologie, czy też prezesując Słowiańskiemu Towarzystwu Neurologiczno-Psychiatrycznemu w latach 1933-1939. Jako członek honorowy instytucji jaką było Łódzkie Towarzystwo Lekarskie, był i członkiem korespondentem Societe Medico-Psychologique.
Był Jan Mazurkiewicz wielkim mistrzem wolnomularskiej organizacji Wielka Loża Narodowa Polska w latach 1928-1931, przybierając wówczas pseudonim zakonny, jako „Jan Wyrwa”.
Jan Mazurkiewicz był żonaty z Zofią z domu Zaleską. Małżeństwo miało syna Jerzego i córkę Zofię.
Zmarł w 1947 roku. Pochowano go na Cmentarzu na warszawskich Powązkach.
Ciekawostki o Janie Mazurkiewiczu
- Pod redakcją Jana Mazurkiewicza wyszły trzy tomy „Bulletin International de l’Académie des Sciences Médicales à Varsovie” (1921–1923).
- Co do tożsamości społecznej Mazurkiewicza, to był on twórcą warszawskiej szkoły psychiatrycznej, pionierem kierunku w polskiej psychiatrii zwanego psychofizjologią.
- Był Mazurkiewicz prezesem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, a co więcej – wielkim mistrzem Wielkiej Loży Narodowej Polskiej.
- W 1933 roku z okazji Mazurkiewicza 35-lecia pracy zawodowej, ukazał się poświęcony wybitnemu polakowi zeszyt „Rocznika Psychiatrycznego”, w którym to zarchiwizowano dokonania jego naukowe.
- Jan Mazurkiewicz korespondował z wybitnym literatem – Stefanem Żeromskim.
- Z jego pomocą habilitowało się przeszło dziesięciu wybitnych polskich lekarzy i naukowców
- Jan Mazurkiewicz odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Polonia Restituta, jak również Krzyżem Oficerskim Legii Honorowej.
- Książki Jana Mazurkiewicza w związku z tym, że zmarł on ponad 70 lat temu należą do wolnej domeny i można je znaleźć pod adresami: help-psych.cz i psychologia.mobi
Cytaty Jana Mazurkiewicza
„(…) podstawowa różnica pomiędzy nimi polega na tym, że u człowieka kultury mechanizmy prelogiczne odgrywają rolę podrzędną i pomocniczą [w działalności twórczej, np. w obrębie różnych dziedzin sztuki — A.D., A . P.] w stosunku do mechanizmów czołowo-logicznych, natomiast u człowieka pierwotnego słabo jeszcze rozwinięte, niejasne, mgliste myślenie przyczynowo-logiczne nie tylko nie koryguje mistycznego, czyli prelogicznego, ale co więcej w wielu razach idzie na jego usługi.”
„Nic nie przemawia bardziej przeciwko jednolitości czynności korowo-psychicznych (…) jak właśnie (…) dualizm i wzajemny stosunek dynamizmów logicznych do prelogicznych (…). Czy można sobie wyobrazić jednolitość aktywności korowo-psychicznej, jeśli ta aktywność polega na synergii dwóch odmiennych, w dużym stopniu antagonistycznych układów energetycznych, niekiedy toczących zawziętą, wewnętrzną walkę między sobą.”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Mazurkiewicz_(psychiatra)https://repozytorium.amu.edu.pl/bitstream/10593/14712/1/A_Dobosz_A_Pankalla_Jana_Mazurkiewicza_mitocentryczna_koncepcja_osobowo%C5%9Bci.pdf
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: