Jarosław Boberek (ur. 1963) – polski aktor filmowy i teatralny oraz dubbingowy, lektor i reżyser dubbingu. Użyczył głosu ponad 600 postaciom z filmów i seriali, jednak największą popularność przyniosła mu rola Posterunkowego w „Rodzinie zastępczej” oraz kreacja króla Juliana z „Madagaskaru”, a zwłaszcza szlagowy utwór „Wyginam śmiało ciało”.
Wzrost: 170 cm
Jarosław Boberek – życiorys
Urodził się 14 czerwca 1963 r. w Szczecinku. Ojciec był zawodowym żołnierzem, więc rodzina nieraz zmieniała miejsce zamieszkania. W wywiadach wspominał, że jako mieszkaniec małego miasteczka (dorastał w Czarnem pod Szczecinkiem) spędził młodość w miejscowości, gdzie nie było teatru. Liceum ukończył w Gdańsku, w klasie biologiczno-chemicznej, bo mama widziała w nim przyszłego lekarza. On jednak nie podzielał tego pomysłu.
To w Gdańsku po raz pierwszy zetknął się z prawdziwym instytucjonalnym teatrem i jego magiczną atmosferą. W jego życiu nastąpił przełom. Kiedy jednak przyszło do wyboru zawodu, zdecydował się na architekturę, bo ponoć nieźle rysował; w Sopocie uczęszczał na lekcje rysunku.
Niestety, albo szczęśliwie dla przyszłych widzów i jego samego, nie został przyjęty na studia i żeby nie tracić czasu, rozpoczął naukę w policealnym studium budowlanym. Uczył się fachu hydraulicznego, kierunek instalacje sanitarne. W tej szkole zetknął się z amatorskim teatrzykiem „Stajnia Pegaza”. Z lat młodzieńczych pozostały książki oraz rysunki. Interesował się też muzyką. Ściany jego mieszkania, zamiast wizerunków popularnych aktorek, zdobiły plakaty z podobiznami Deep Purple, Pink Floyd, Led Zeppelin czy węgierskiej formacji Omega.
Ponieważ, jak mówił, w rodzinie nie uważano aktorstwa za zawód dla mężczyzny, nie mógł się zdecydować na zdawanie do szkoły teatralnej. Tym bardziej, że w czasach „przed internetem” wiadomość o lokalizacji i wymogach w szkołach artystycznych nie była tak powszechna jak dzisiaj i po prostu nie wiedział, gdzie takich szkół szukać. Ale, jak mówił – zdradzał umiejętności aktorskie i spotkał na swojej drodze ludzi, którzy zasugerowali, że jednak powinien spróbować swoich sił w zawodzie. Ostatecznie w 1990 r. ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną we Wrocławiu.
Pierwsze lata w aktorstwie uważa za niełatwe. Nadal pielęgnował zaszczepioną w młodości fascynację teatrem, więc pierwsze kroki po ukończeniu szkoły skierował do słynnego Teatru Wybrzeże. Szybko jednak przyszło rozczarowanie – na miejsce Boberka przyjęto kogoś innego, a jemu zaproponowano teatr ościenny w… Elblągu. Do dziś sformułowanie to nie kojarzy się aktorowi najlepiej, jednak koniec końców został zaangażowany do teatru w Łodzi, gdzie grał przez trzy sezony. Potem przyjechał do Warszawy, a marzenia o pracy w teatrze los wynagrodził z naddatkiem. Występował w stołecznym Teatrze Studio, Teatrze Praga, warszawskiej Fabryce Trzciny oraz na deskach Teatru Capitol.
Jarosław Boberek – kariera aktorska
Z czasem pojawiły się ważne kreacje w filmach i serialach. Posterunkowego z „Rodziny zastępczej” grał przez jedenaście lat, a po pierwszych sukcesach scenarzyści pisali kolejne odcinki m.in. z myślą o jego roli. To szczególna postać, o której mówił, że uosabia kilku bohaterów, bo przecież Posterunkowy przeistacza się we wróżkę, starą babę, włoskiego carabinieri, demona ze snów, poliglotę, antyterrorystę, skinheada i wielu innych.
Szczególnie często powierzano mu role policjantów, nieco rzadziej… bandytów. W tych pierwszych dał się poznać również w takich produkcjach jak: „Łowca. Ostatnie starcie” (1993), „Pułkownik Kwiatkowski” (1995), „Wirus” (1996), „Córy szczęścia” (1999), „Przeprowadzki” (2001), „Twarzą w twarz” (2007), „Galeria” (2011), „Wataha” (2014). Gdyby więc wyciągnąć średnią z tego okresu, co około trzy lata na planie przywdziewał mundur policjanta.
Dość często powierzano mu rolę złodziei lub większej maści bandziorów, by wspomnieć chociażby „Bożą podszewkę” (1997), „Miodowe lata” (2000), „Underdog” (2019), taksówkarzy – jak w „Graczach” (1995), serialu „Dom” (1997), „Tam, gdzie żyją Eskimosi” (2001) albo pracowników zakładu pogrzebowego, np. w „Łowcy skór” (2003).
Jarosław Boberek – praca w dubbingu, Król Julian
Role filmowe, telewizyjne i teatralne to tylko jedna z aktywności Jarosława Boberka. Aktor znany jest przede wszystkim z pracy w dubbingu. Jeszcze w czasach dziecięcych zastanawiał się, czemu czasami niektórzy wujkowie czy ciocie mówią do dzieci w dziwny sposób, piskliwym głosem, zdrabniając wyrazy… Później w zawodowym życiu miał nieraz okazję wykorzystać te spostrzeżenia, przemawiając głosem niezliczonej liczby zwierzaków, stworów, postaci z kreskówek, które tak pokochała dziecięca i dorosła publiczność.
Na długiej liście utworów, których postaci mówiły jego głosem znalazły się najpopularniejsze animacje i filmy fabularne: od „101 Dalmatyńczyków” poprzez „Rybki z ferajny”, „Kopciuszka”, „Scooby Doo”, „Shreka”, „Toy Story”, „Epokę lodowcową”, „Gwiezdne wojny”, „Władcę pierścieni”, „Garfielda” i setki innych. Jak mówi, jest też monopolistą Kaczora Donalda. Lista jest jeszcze dłuższa, jeśli dopisać do niej szereg seriali, których postaci mówiły głosem Boberka: „Flintstonowie”, „X-man”, „Batman”, „Garfield”, „Kung Fu Panda” itp.
Graczom komputerowym jego głos jest również dobrze znany, by wspomnieć tylko Dona Falcone w „Chicago 1930”; Morlana w „Mass Effect” lub Al- Bashira w „Battlefield 3”, postaci z gier: „Star Craft II”, „Diablo III”, „Wiedźmin 3: Krew i wino” i innych.
Największą popularność przyniósł mu jednak Król Julian z „Madagaskaru”, czyli szary lemur podrygujący w takt muzyki do słów „Wyginam śmiało ciało”. To popisowy numer Boberka. O roli mówił nieraz z przekąsem, że jest nie tylko powodem do dumy, ale i prawdziwym „przekleństwem”. „Aż strach było radio włączyć, bo ludzie chcieli wyjechać na wczasy, odpocząć, zapomnieć, a tam pan za płotem uparcie puszczał Wyginam śmiało ciało. I nic nie można było mu zrobić” – opowiadał w wywiadzie Andrzejowi Sołtysikowi. Zdarzało się, że aktor, prócz miłych telefonów dostawał też skargi na uporczywych fanów roztańczonego lemura. Jak reagował? „Przepraszałem – mówił, bo co mi pozostawało…” Niemal na każdym spotkaniu z publicznością jest proszony, aby „powiedzieć coś Julianem”.
Od 2002 r. również sam reżyseruje innych aktorów dubbingowych (m.in. „Warcraft III: Reign of Chaos”, „Disco robaczki”, „Miś Jogi”, „Pingwiny z Madagaskaru”, „Fantastyczna czwórka”, „Jak zostać kotem”, „Trolle”. Od 2008 r. nagrywa audiobooki („Kocie historie”, „Julka i koty”, „Gra o tron”, „Mały świat”).
Na koncie ma również projekty reklamowe, jak: Kampania Agencji Rynku Rolnego promująca akcję „Owoce i warzywa w szkole”, „głos serca” w reklamie telekomunikacyjnej „Serce i rozum”, a także udział w reklamie Media Expert z 2018 r., gdzie również użyczył swojego głosu.
Jarosław Boberek – życie prywatne
Jarosław Boberek był dwukrotnie żonaty. Z pierwszego małżeństwa ma syna Mateusza, z drugiego z Iloną Kucińską (rozwód w 2015 r.) dwóch synów: Franciszka (ur. 02.06.1994) i Jana (ur. 11.11.1992), którzy również pracują w dubbingu. Ostatnio wiele mówi się o jego związku z młodszą o 20 lat aktorką Magdaleną Turczeniewicz.
Jarosław Boberek – ciekawostki
W 2006 r. podkładał głos do włoskiej produkcji „Karol. Papież, który pozostał człowiekiem” dubbingując aktora grającego… Wojciecha Jaruzelskiego.
W 2014 r. za mistrzowski dubbing postaci Króla Juliana otrzymał nagrodę ŻyRafki na interdyscyplinarnym Festiwalu Sztuk Miasto Gwiazd w Żyrardowie.
Na deskach teatralnych wcielił się w rolę kobiecą i zagrał Joannę w sztuce „Dwie połówki pomarańczy”. Spektakl nie schodził z afisza przez dziewięć sezonów.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
Zdjęcie: Flickr.com | Autor: Sławek Skonieczny | Licencja: CC BY-SA 2.0
https://www.youtube.com/watch?v=w8v6DULbmSghttps://www.legalnakultura.pl/pl/czytelnia-kulturalna/rozmowy/news/3412,gdzies-trzeba-zarzucic-kotwice-i-od-czegos-zaczac
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jaros%C5%82aw_Boberek
https://dziennikbaltycki.pl/jaroslaw-boberek-o-zyciu-w-gdansku-kaczorze-donaldzie-i-piekielnych-stringach-rozmowa/ar/3389707
https://www.youtube.com/watch?v=mAapxQsvtcM
https://www.edziecko.pl/rodzice/1,79361,18605684,dzieci-mnie-inspiruja-jaroslaw-boberek.html
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/julia-kaminska-i-jaroslaw-boberek-spiewajaco-promuja-owoce-i-warzywa-w-szkole-wideo
https://www.ppe.pl/blog/42318/12612/jaroslaw-boberek-wywiad.html
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: