Jarosław Kaczyński (ur. 1949) jest polskim politykiem i prawnikiem, współzałożycielem i od 2003 roku prezesem partii Prawo i Sprawiedliwość.
Wzrost: 168 cm
Wykształcenie: Wyższe – Doktor nauk prawnych
Jarosław Kaczyński – życiorys
Jarosław Aleksander Kaczyński urodził się 18 czerwca 1949 roku na Żoliborzu w Warszawie.
Rodzina
Jarosław Kaczyński pochodzi z rodziny inteligenckiej i patriotycznej. Jego ojciec, Rajmund Kaczyński był inżynierem, żołnierzem Armii Krajowej i uczestnikiem powstania warszawskiego. Natomiast jego matka Jadwiga z domu Jasiewicz należała do Szarych Szeregów, a z wykształcenia była filologiem polskim (zawodowo związana była z Instytutem Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk).
Czas dorastania
Jarosław wraz ze swoim bratem bliźniakiem Lechem dorastał na warszawskim Żoliborzu. W 1962 roku 13-letni bracia zagrali role Jacka i Placka w ekranizacji powieści Kornela Makuszyńskiego „O dwóch takich, co ukradli księżyc”.
Jarosław Kaczyński początkowo uczył się w XLI Liceum Ogólnokształcącym im. Joachima Lelewela w Warszawie. Niewiele brakowało, a nie zdałby z dziesiątej do jedenastej klasy, jednak jego rodzice odwołali się wtedy do kuratora, dzięki któremu ostatecznie otrzymał promocję do następnej klasy. Następnie został wysłany do XXXIII LO im. Mikołaja Kopernika, gdzie w 1967 roku zdał egzaminy i ukończył naukę.
Wykształcenie i działalność zawodowa
Jarosław Kaczyński posiada wykształcenie wyższe – jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji UW. W 1971 roku uzyskał tytuł magistra. na tym samym roku studiowali z nim m.in. jego brat Lech, Marek Safjan, Andrzej Rzepliński, Mirosław Wyrzykowski i Bogusław Wołoszański.
W 1971 roku uzyskał miejsce na aplikacji prokuratorskiej w Warszawie, jednak jej nie rozpoczął. W latach 1971–1976 zatrudniony był jako pracownik naukowy Instytutu Polityki Naukowej i Szkolnictwa Wyższego. Dnia 8 grudnia 1976 roku na Wydziale Prawa i Administracji UW obronił pracę doktorską pt. Rola ciał kolegialnych w kierowaniu szkołą wyższą. Jego promotorem był Stanisław Ehlrich, a podczas przewodu doktorskiego jego pracę recenzowali Ryszard Malinowski, Wiesław Skrzydło i Michał Pietrzak.
Następnie pracował do 1981 roku jako adiunkt w filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku. W latach 1982–1983 pracował jako bibliotekarz Uniwersytetu Warszawskiego, od 1980 działał w strukturach NSZZ Solidarność. Współpracował już wtedy z Janem Olszewskim i Antonim Macierewiczem, udzielając porad prawnych potrzebującym. Zajmował się następnie w stanie wojennym dystrybucją pism podziemnych. W 1982 był jednym z założycieli Komitetu Helsińskiego w Polsce – autor ówczesnego raportu o łamaniu w Polsce praw człowieka. W podziemnej prasie udzielał się też jako dziennikarz. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu – a tamże w zespole ds. reform politycznych. Brał udział w pracach formujących kształt przyszłego rządu.
Działalność polityczna w PRLu
Na szczególną uwagę zasługuje działalność Jarosława Kaczyńskiego w okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, ponieważ z rzeczywistością komunistyczną nie był nigdy pogodzony, a raczej przeciwnie – już z samej uwagi na rodziców, ludzi pielęgnujących tradycje i zasłużonych w walce o niepodległość Polski, zarówno Jarosław, jak i jego brat Lech wybrali drogę niejako „pod prąd” rzeczywistości i obaj potrafili umiejętnie się w niej poruszać, co zaowocowało również efektywnością w działalności podziemnej.
Jarosław Kaczyński brał udział w wydarzeniach marca 1968 roku, kiedy to kierownictwo partyjne przyjęło dyskurs dyskryminujący obywateli pochodzenia żydowskiego. Nie inaczej było z wydarzeniami czerwca 1976 roku, wobec których Jarosław Kaczyński odniósł się z całkowitą akceptacją żądań robotników, a dezaprobatą w stosunku do stanowiska władz. Stąd też jego ówczesne zaangażowanie w powstający Komitet Obrony Robotników. Następnie współpracował z Biurem Interwencyjnym Komitetu Obrony Społecznej „KOR”, który był kierowany przez Zofię i Zbigniewa Romaszewskich.
Natomiast rok 1979 przyniósł kolejną odsłonę jego działalności, zgłosił bowiem swój akces do miesięcznika „Głos”, którego kierownikiem był wtedy Antoni Macierewicz. Jak wiadomo, sierpień roku 1980 przyniósł strajki we Wrocławiu, a wówczas Jarosław Kaczyński nawiązał ścisłą współpracę z komitetem strajkowym. Jego okiem w głowie został wtedy Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, w którym rozpoczął intensywne prace na rzecz konsolidacji środowisk niepodległościowych. Kierując sekcją Ośrodka Badań Społecznych przy Regionie Mazowsze, Kaczyński wykazał się znakomitą wiedzą i wyczuciem chwili, a także kreatywnością w pracy pod presją czasu. Wkrótce przyszło mu też podpisać deklarację założycielską Klubów Służby Niepodległości. Był to już rok 1981, wtedy to też znalazł się na celowniku milicji i służb w pracach nad mającym nadejść stanem wojennym, kiedy to dotarł do strajkujących w Hucie Warszawa. Wbrew grożącym mu reperkusjom, w 1982 roku został jednym z założycieli Komitetu Helsińskiego w Polsce. Na Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Madrycie w 1983 roku wyłożył przykłady łamania w Polsce PRLu praw człowieka.
W 1983 roku został współpracownikiem Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ „Solidarność”, a od 1986 roku stał się kierownikiem w biurze społeczno-politycznym. Następnie od jesieni 1987 roku był sekretarzem Krajowej Komisji Wykonawczej NSZZ „Solidarność”, na której czele stanął Lech Wałęsa.
Jarosław Kaczyński publikował wówczas w podziemnych pismach takich jak „Przegląd Polityczny” i „Głos Ursusa”. Od sierpnia 1988 uczestniczył w pracach Klubu Myśli Politycznej „Dziekania”. W trakcie strajków roku 1988 w maju i sierpniu doradzał, razem z bratem Lechem Kaczyńskim, strajkującym w Stoczni Gdańskiej. 18 grudnia 1988 roku zawiązano Komitet Obywatelski „Solidarność”, do którego należał Jarosław Kaczyński.
Od lutego do kwietnia 1989 był uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu w zespole ds. reform politycznych oraz w podzespole ds. reformy prawa i sądów. W lipcu i sierpniu tego samego roku był ze strony NSZZ „Solidarność” członkiem zespołu ds. negocjacji ze Stronnictwem Demokratycznym i Zjednoczonym Stronnictwem Ludowym w kwestii powołania rządu koalicyjnego. Efektem rozmów było zawarcie nowej koalicji i wybór Tadeusza Mazowieckiego na premiera.
Po przełomie
W latach 1989-1990 był redaktorem naczelnym „Tygodnika Solidarność”. W 1989 roku został senatorem I kadencji z listy Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego. W roku 1990 został ze swoim bratem Lechem współtwórcą partii Porozumienie Centrum i do 1998 r. był jego prezesem. W 1990 roku został szefem Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy, z którego odszedł rok później po konflikcie z ówczesnym Prezydentem.
W roku 1993 otwarcie domagał się ustąpienia prezydenta Lecha Wałęsy oraz dekomunizacji. Rozstał się z sejmem jeszcze tego samego roku, aby powrócić do ławy poselskiej w roku 1997 z ramienia Ruchu Odbudowy Polski. Przełomowy i absolutnie rewolucyjny moment przyniósł rok 2001, kiedy to razem z bratem Lechem założył partię Prawo i Sprawiedliwość, zostając w roku 2003 prezesem tej partii, co zbiegło się w czasie z wyborem Lecha Kaczyńskiego na prezydenta Warszawy. Kolejny przełom przyniósł rok 2005, kiedy to PiS wygrało wybory parlamentarne, a Lech Kaczyński został Prezydentem RP. Rok później prezes Jarosław Kaczyński został premierem, zastępując na tym stanowisku Kazimierza Marcinkiewicza. Prezes zdecydował wówczas o koalicji z LPR i Samoobroną. Złożył dymisję z urzędu premiera w roku 2007, kiedy to nowym premierem po wyborach zostawał Donald Tusk. Jednak na kongresie partii PiS w 2008 swą prezesurę utrzymał. W Sejmie VI kadencji zasiadł w Komisji Łączności z Polakami za Granicą, Komisji do Spraw Kontroli Państwowej i Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej. Miał przy tym zachować fotel prezesa PiS ponownie w roku 2010.
Śmierć brata a dyskurs polityczny
Po tragicznej śmierci Lecha w kwietniu 2010 roku Jarosław zdecydował się wystartować w wyborach prezydenckich. Uzyskał w tym celu poparcie NSZZ „Solidarność” i ROP oraz Polska Plus. Organem prasowym jego kandydatury była wówczas „Gazeta Polska”. Wszedł do drugiej tury wyborów, w której poległ w starciu z Komorowskim, który został nowym prezydentem RP.
W 2011 Kaczyński został ponownie posłem na sejm, w 2013 roku ponownie został wybrany na prezesa PiS. W 2014, na rok przed wyborami, rekomendował na stanowisko prezydenta RP z ramienia jego partii Andrzeja Dudę, który zwyciężył Komorowskiego w 2015 roku. Natomiast również w 2015 roku PiS wygrało wybory parlamentarne, a premierem nowego rządu została Beata Szydło. Sam Kaczyński jednak nie objął żadnego stanowiska rządowego, niemniej jednak w 2016 roku ponownie został wybrany prezesem PiS. W roku 2018 po wielu konsultacjach partyjnych premierem z ramienia PiS został w miejsce Beaty Szydło Mateusz Morawiecki.
W wyborach parlamentarnych w 2019 roku PiS zachował większość bezwzględną. Jarosław Kaczyński nieprzerwanie od 2003 roku jest prezesem partii.
Jarosław Kaczyński – życie prywatne, zdrowie
Jarosław Kaczyński mieszka na warszawskim Żoliborzu. Jest kawalerem. Jego bratanicą jest Marta Kaczyńska. Jest miłośnikiem kotów (obecnie posiada kota Czarusia i kotkę Fionę). W wolnym czasie lubi czytać opracowania polityczne i historyczne.
W internecie można przeczytać wiele spekulacji na temat zdrowia Jarosława Kaczyńskiego, które m.in. sugerują, że prezes PiS choruje na raka trzustki, jednak są to niepotwierdzone informacje. Natomiast tajemnicą nie jest, że Jarosław Kaczyński ma problemy z kolanami, w związku z czym przeszedł już jedną operację wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego, a wkrótce czeka go kolejna.
Jego brat cioteczny Jan Maria Tomaszewski zdradził, że razem z Jarosławem Kaczyńskim korzystają z zestawów ziół przepisywanych przez zielarkę. Dodał także, że oboje widzą pozytywne efekty tego sposobu wspierania własnego zdrowia.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
Autor zdjęcia Jarosława Kaczyńskiego: AAR Gambit sp. z o.o.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jaros%C5%82aw_Kaczy%C5%84skihttps://natemat.pl/217473,afera-z-promocja-jaroslawa-kaczynskiego-do-nastepnej-klasy-to-nie-nowosc-zastanawiajace-jest-zupelnie-cos-innego
https://www.wprost.pl/tematy/10123335/jaroslaw-kaczynski.html
https://dzieje.pl/postacie/jaroslaw-kaczynski
http://www.encysol.pl/wiki/Jaros%C5%82aw_Kaczy%C5%84ski
https://zdrowie.wprost.pl/medycyna/10355768/kaczynski-fanem-medycyny-naturalnej-zielarka-przyrzadza-nam-mikstury.html
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/znamy-plan-kaczynskiego-najpierw-urlop-a-pozniej-przelomowa-chwila-tylko-u-nas-aa-6F6y-SuTP-ZLw4.html
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera:
Rok później prezes Jarosław Kaczyński został premierem, zastępując na tym stanowisku Antoniego Macierewicza.Macierewicz chyba nie był nigdy premierem,może się mylę?
Dziękuję za zwrócenie uwagi. Faktycznie, Jarosław Kaczyński został w 2006 roku premierem i nastąpiło to po podaniu się do dymisji Kazimierza Marcinkiewicza (a nie Antoniego Macierewicza).