Jerzy Hoffman (ur. 1932 r.) jest popularnym polskim reżyserem i scenarzystą.
Krótki życiorys Jerzego Hoffmana
Jerzy Hoffman (ur. 15 marca 1932 r.) jest emerytowanym polskim reżyserem, scenarzystą jak i okazjonalnie producentem. W lutym 2006 otrzymał nagrodę Polskiej Akademii Życia.
Hoffman urodził się z żydowskich rodziców Zygmunta Hoffmana i Marii Schmelkes. Zaczynał pracę w filmie nad dokumentami do spółki z Edwardem Skórzewskim. Hoffman jest jednak najbardziej znany ze swoich prac nad filmem „Potop” (1974) i „Ogniem i mieczem” (1999), z których ten pierwszy był nominowany do Oscara za najlepszy film obcojęzyczny. Inne znaczące zasługi to dzieła jak „Trzy kroki po Ziemi” (1965) i „Pan Wołodyjowski” (1969).
Jego film „Trzy kroki po Ziemi” z 1965 r. został zgłoszony na 4. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie, gdzie zdobył srebrną nagrodę. Z kolei jego „Pan Wołodyjowski” z 1969 r. został wpisany na 6. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie. W 1973 roku Jerzy Hoffman był członkiem jury 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie. W 1981 roku był członkiem jury 12. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie. Podobnież w 1985 roku – został członkiem jury 14. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie.
Hoffman wyreżyserował „Bitwę warszwską 1920″ w 2011 roku, pierwszy polski film fabularny 3D, stwierdzając, że „To, że Polacy zrobili film w 3D, nie jest cudem”
Jest żonaty po raz trzeci. Jest ojcem członkini zespołu programistycznego Macintosh, Joanny Hoffman.
Rozszerzona biografia Jerzego Hoffmana
Debiuty
W 1940 r. Jerzy Hoffman został deportowany na Syberię. Po wojnie wrócił do Polski. W 1955 roku ukończył reżyserię w moskiewskim Instytucie Operatorskim im. Gerasimowa. W tym samym roku debiutował jako reżyser, realizując dwa filmy dokumentalne wraz z Edwardem Skórzewskim.
Hoffman zadebiutował w 1954 roku, współreżyserując dokument „Czy jesteś wśród nich? Z Edwardem Skórzewskim. To był początek współpracy trwającej dekadę. Do 1965 roku zrealizowali już dwadzieścia siedem filmów dokumentalnych i trzy filmy fabularne. Obaj pisarze wnieśli znaczący wkład w złotą erę polskiego filmu dokumentalnego, która zbiegła się z końcem lat pięćdziesiątych i wczesnych sześćdziesiątych. Nazywano tęże erę „polską szkołą filmów dokumentalnych”.
Dokumenty Skórzewskiego i Hoffmana zdobyły wiele nagród, w tym w Oberhausen, Krakowie, Wenecji, Moskwie i Mannheim.
Debiutem fabularnym zespołu była satyryczna komedia „Gangsterzy i filantropi”. Po ukończeniu dwóch kolejnych filmów obaj twórcy zakończyli współpracę.
Pierwszy niezależny obraz Hoffmana powstał dla stacji telewizyjnej Ojciec. Jego następny film „Pan Wołodyjowski” zapoczątkował nową erę reżysera – wielkich produkcji filmowych.
Późniejsze filmy
W swoich kolejnych filmach takich jak „Potop”, „Trędowata”, „Znachor” Hoffman wykazywał zamiłowanie do kina popularnego, skierowanego do najszerszej grupy odbiorców, ale często też wykraczające poza rozrywkę.
Przez lata Hoffman walczył o fundusze na film „Ogniem i mieczem”, będący adaptacją trzeciej części Trylogii Henryka Sienkiewicza. Filmowanie rozpoczęło się 13 października 1997 r. na podstawie dziewiątej wersji skryptu. Film został wydany w 1999 roku, zyskując szerokie grono milionów odbiorców w kraju i za granicą. W 2003 roku Hoffman nakręcił film „Stara Baśń” na podstawie prozy Józefa Ignacego Kraszewskiego.
W 2004 roku Hoffman rozpoczął czteroodcinkowy dokument „Ukraina – narodziny narodu”. Hoffman był jednym z pierwszych reżyserów, który postanowił zaprezentować tak szeroki zakres historyczny.
– „Ukraina”, nad którym pracuję – powiedział Hoffman. – Jest fascynującym tematem: narodziny, rozwój narodu – od narodzin do dziś .
Reżyser miał niewątpliwie nadzieję, że film zostanie szeroko rozpowszechniony, szczególnie w szkołach i na uniwersytetach, ponieważ dla niego ten dokument był czymś w rodzaju podręcznika historii.
W 2011 roku Hoffman po raz kolejny powrócił do swego kręcenia, aby stworzyć spektakularny hołd dla polskiej historii. „Bitwa warszawska 1920” to opowieść o wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku, nakręcona w duchu wojennego melodramatu. Pokazuje historię lansjera (Borysa Szyca) i pięknej piosenkarki (Nataszy Urbańskiej), która opuszcza scenę, by bronić kraju. „Bitwa o Warszawę 1920” to pierwszy polski film wyprodukowany w technologii 3D. Autorem zdjęć do tego filmu jest Sławomir Idziak.
Nagrody i wyróżnienia
W 1959 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. W 1982 r. otrzymał z kolei dyplom Ministra Spraw Zagranicznych za wkład w promocję polskiej kultury za granicą (w 1981 r.). W 1983 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim odrodzenia Polski. Od 1987 do 1989 roku był członkiem Komitetu Kinematografii. W 1988 r. dostał Rady Państwa honorowy tytuł „Zasługi dla kultury polskiej”.
W 1999 r. na 29. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Młodzież” w Kijowie otrzymał nagrodę honorową za wkład w rozwój światowego kina. W tym samym roku został nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej za całokształt twórczości. Również w 1999 roku był nominowany do nagrody Niptel 99 Media Award za film „Ogniem i mieczem”. W tym samym roku został odznaczony Wielkim Krzyżem Odrodzenia Polski za wybitny wkład w polską kulturę – za osiągnięcia w twórczości i sztuce. 12 lutego 2004 roku gwiazda Hoffmana została odsłonięta na Alei Gwiazd przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi. W 2000 roku otrzymał Super Wiktora za całokształt.
W 2003 roku na 28. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni reżyser otrzymał dodatkową nagrodę jury za wytrwałość i determinację w tworzeniu wspaniałych dzieł historycznych. W 2005 roku otrzymał coroczną nagrodę Ministra Kultury w kategorii filmowej. Również w 2005 roku został odznaczony Medalem „Gloria Artis” za zasługi dla kultury. W 2006 roku otrzymał specjalną nagrodę „Złote Spinki” podczas corocznej ceremonii wręczenia nagród „Telekamery”. Również w 2006 roku otrzymał Nagrodę Polskiego Orła w kategorii Life Achievement za 2005 rok. W 2009 roku na 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymał „Platynowe Lwy” za całokształt twórczości.
Warto dodać
Przez 17 lat Jerzy Hoffmann był dyrektorem artystycznym studia filmowego Zodiak, a od 1997 roku prowadzi własną firmę Zodiak Jerzy Hoffman Production.
W 1999 roku Hoffman opublikował książkę pt. „Chuligana żywot własny” pod redakcją Stanisława Zawiślańskiego, Joanny Piątek i Waldemara Piątku.
Ponadto Jerzy Hoffman napisał scenariusz do filmu dokumentalnego „Kryptonim Oktan”.
Wystąpił także w filmach fabularnych: „Gangsterzy i filantropi” (1963), „Szczur” (1995) i „Stara Baśń” (2003, jako nauczyciel), a także w filmach dokumentalnych: „Basia” (1993, produkowany przez Luizę Jesipowicz; film o córce Barbary Brylskiej ), „2000 – Prawda przeciw prawdzie” (producent Janusz Kieszkiewicz; dokument o filmie „Ogniem i mieczem”).
Życie osobiste
W trakcie swych studiów Jerzy Hoffman pobrał się z mieszkającą w Erywaniu Marleną – ze związku urodziła się córka Joanna. Jego drugą żoną była natomiast Walentyna, która zmarła w 1998 roku. Po jej śmierci Hoffman ożenił się z Jagodą Prądzyńską.
Ciekawostki o Jerzym Hoffmanie
- Jednym z powodów kręcenia trylogii „od końca”, czyli od trzeciego dzieła z kolei, było to, że Jerzy Hoffman faktycznie w takiej kolejności czytał dzieła Henryka Sienkiewicza. Robił to jeszcze będąc dzieckiem zesłanym na Syberię.
- Jest współwłaścicielem powstałego w 1997 roku ”Zodiak Jerzy Hoffman Film Production Sp. z o.o.”.
- Otrzymał odznaczenia państwowe jak Złoty Krzyż Zasługi; Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski; Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski oraz Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
- W 1982 roku otrzymał prestiżowy wtedy dyplom Ministra Spraw Zagranicznych, a to za zasługi w propagowaniu kultury polskiej poza granicami kraju.
- W 1988 roku został utytułowany honorowym odznaczeniem z ramienia Rady Państwa – „Zasłużony dla kultury polskiej”.
- Jest Honorowym Obywatelem miasta Bydgoszcz i Gorlice.
Cytaty Jerzego Hoffmana
„Chciałem zdobywać widzów rozmachem, bogactwem i wyrazistością filmowych wizji. Szczególnie fascynowała mnie historia.”
„Co się nie udało w zamysłach federacyjnych Piłsudskiego, musi dojść do świadomości Polaków i Ukraińców, a nie rozliczenia i patrzenie w przeszłość, z ciągłym przypominaniem sobie wzajemnych krzywd. Krzywd było wiele, były też okrucieństwa i nikt nie przekreśli tego, co się wydarzyło na Wołyniu. Oni jednak też mogliby nam wyliczać. Tylko po co? Rozsądek powinien wziąć górę nad emocjami. Jeśli potrafiliśmy te emocje przezwyciężyć w stosunku do Niemców, a trudno sobie wyobrazić, żeby było coś porównywalnego z okupacją niemiecką, nie możemy bez przerwy tkwić w grobach na Ukrainie.”
„Dokument stał się dla nas szkołą polskiej rzeczywistości i oczywiście szkołą warsztatu (…) Zaplecze doświadczeń dokumentalnych nauczyło nas przywiązywania wagi do realiów, do zwracania uwagi na szczegóły (…) do troski o to wszystko, co budzi wiarę widza w autentyczność pokazywanych mu wydarzeń.”
„Mody bywają różne i z reguły są przelotne.”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Autorem jest Mariusz Kubik. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 3.0.
https://culture.pl/pl/tworca/jerzy-hoffmanhttps://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Hoffman
https://www.filmweb.pl/person/Jerzy+Hoffman-47/trivia
https://pl.wikiquote.org/wiki/Jerzy_Hoffman
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera:
Kocham filmy Pana Jerzego – właśnie po raz milionowy oglądam „Znachora” i nigdy nie przestanę. Szkoda że nie ma już takich więcej. Życzę miłego odpoczynku – Bożena z Płocka