Jerzy Skolimowski przyszedł na świat w Łodzi, 5 maja 1938 roku. Jest polskim reżyserem, scenarzystą i aktorem filmowym, jak również malarzem i poetą. Jest przedstawicielem nowej fali w dziejach polskiego filmu.
Spis treści
Biografia i życiorys Jerzego Skolimowskiego
Jego matka pełniła funkcje attaché kulturalnego w Pradze, co sprawiło, że Skolimowski tam też uczył się w gimnazjum. Natomiast studia podejmował już w Polsce, na Uniwersytecie Warszawskim – polonistykę i etnografię. Rok 1963 tymczasem oznacza w biografii Skolimowskiego ukończenie studiów na Wydziale Reżyserii łódzkiej PWSTiF. Jego debiutem reżyserskim był film pt. „Rysopis” z roku 1964, natomiast już wcześniej był zaangażowany w prace filmowe (jako współautor scenariusza do filmu „Niewinni czarodzieje” z roku 1960, jak również produkcji zatytułowanej „Nóż w wodzie” z roku 1962).
W 1969 Skolimowski opuścił Polskę. Z powodzeniem realizował wtedy filmy w krajach jak Włochy, Anglia czy też amerykańskie Hollywood. Jego twórczość spotkała się wówczas z międzynarodowym uznaniem – zdobył za film pt. „Start” Złotego Niedźwiedzia na berlińskim 17. MFF w roku 1967, jak również za film pt. „Wrzask” w roku 1978 Grand Prix Jury podczas 31. MFF w Cannes, oraz za produkcje zatytułowaną „Latarniowiec” z roku 1985 Nagrodę Specjalną Jury podczas 42. MFF w Wenecji. Później podjął decyzję o powrocie do Polski, co związane było również z nakręconym tu w roku 1991 filmu – ekranizacji pt. „Ferdydurke”, lecz akurat to dzieło przeszło bez echa. Wobec tego Skolimowski skoncentrował się na malarstwie, by w 2008 roku zrealizować film pt. „Cztery noce z Anną”. Natomiast już jego „Essential Killing” z roku 2010 został sporym sukcesem, zdobył bowiem czołowe dwie nagrody – Grand Prix Jury oraz Puchar Vilpiego (za rolę aktorską) na 67. MFF w Wenecji.
Jako poeta Jerzy Skolimowski zadebiutował w 1957 swym wierszem pt. „Moje rundy” na łamach Nowej Kultury. Wydał dotąd kilka tomików poezji, jest także uznanym autorem sztuk teatralnych.
Jako aktor zagrał w takich filmach jak „Los Angeles bez mapy”, „Białe noce”, „Operacja Samum”, a także w produkcji pt. „Na samym dnie”. Obsadzany był Skolimowski najczęściej w rolach Rosjan.
Był oprócz tego członkiem jury takich festiwali filmowych jak ten w Cannes (w roku 1987), San Sebastián (w roku 1998) oraz Wenecji (w latach: 2000 i 2001).
Był żonaty dwukrotnie. Po raz pierwszy z aktorką Elżbietą Czyżewską. Drugą żoną Skolimowskiego została Joanna Szczerbic, również aktorka – z tego związku Skolimowski ma dwóch synów, przy czym jeden z nich – Józef Skolimowski, zmarł w 2012 roku w Indiach (na skutek zakażenia nieznaną bakterią). Drugi syn natomiast, Michał, udziela się pisząc scenariusze i reżyserując. Od realizacji filmu „Cztery noce z Anną” (2008) Jerzy Skolimowski blisko współpracuje ze swoją partnerką, którą jest Ewa Piaskowska.
Ciekawostki o Jerzym Skolimowskim
- Do gimnazjum w czeskiej Pradze Skolimowski uczęszczał z takimi późniejszymi ludźmi sztuki jak choćby Miloš Forman, Václav Havel czy też Ivan Passer.
- W związku z przyspieszonymi wyborami prezydenckimi 2010 został członkiem honorowego komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego oraz tak samo przed wyborami prezydenckimi w Polsce, które miały miejsce w 2015 roku.
- 17 stycznia 2011 roku Jerzy Skolimowski otrzymał z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego prestiżowy Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi na polu kultury i sztuki.
- 30 września 2011 Skolimowski otrzymał dyplom doktora honoris causa wręczony mu przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.
- W 2011 Jerzy Skolimowski został nagrodzony Perłą Honorową Polskiej Gospodarki (w kategorii: kultura), którą to przyznaje redakcja „Polish Market”.
- Rok 2016 w biografii Skolimowskiego oznacza również otrzymanie przez niego Honorowego Złotego Lwa w związku z całokształtem twórczości (otrzymał nagrodę na 73. MFF w Wenecji).
- W 2018 ten wybitny reżyser został również laureatem konkursu Wybitny Polak, a to jako osoba która godnie firmuje obraz Polski za granicą.
- We wrześniu 2018, Skolimowski otrzymał Platynowe Lwy za całokształt twórczości, co miało miejsce na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Cytaty Jerzego Skolimowskiego
„Czasami talent musi być zredukowany do sprawności warsztatowej.”
„Jestem wielkim miłośnikiem jazzu od wczesnej młodości, szczególnie lubię Coltrane’a, a najbardziej jego 20 minutowy utwór „Olé” (…).”
(O swoich filmach:) „Każdy kadr jest wysmakowany, każdy ruch kamery, każdy moment aktorstwa jest tak dobry, że z przyjemnością na to patrzę. Jakby mi ktoś serwował jakiś znakomity deser. Nie mogę tego powiedzieć o dużej części współczesnego kina, które drażni mnie nadużywaniem efektów specjalnych, nadużywaniem szybkiego montażu, tanimi próbami szokowania widza. To nie jest deser, raczej jakiś zakalec.”
„Ludzka małość nie jest warta niczego. Wdawanie się w przepychanki z kimkolwiek nie ma sensu.”
(O swoim filmie pt. „Essential Killing”:) „Nie dostrzegam w nim żadnych słabych stron. Nie nudzi mnie, więc chyba naprawdę jest dobry.”
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Kontrola. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 4.0.https://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Skolimowski
https://pl.wikiquote.org/wiki/Jerzy_Skolimowski
https://culture.pl/pl/tworca/jerzy-skolimowski
https://biografia24.pl/jerzy-skolimowski/