John Lennon. Bez niego z pewnością The Beatles nie byliby tacy sami. W dzieciństwie życie nie oszczędzało mu przykrości. Prymusem nie był. Ale nic nie przeszkodziło mu w spektakularnej karierze. W jej trakcie często śpiewał o miłości, ale i jego własne życie uczuciowe bywało naprawdę burzliwe.
John Lennon – data urodzenia, rodzina, wykształcenie
John Winston (na cześć Winstona Churchilla) Lennon urodził się 9 października 1940 w Liverpool, w Anglii. Jego rodzice – Julia i Alfred – wzięli ślub 2 lata wcześniej, 3 grudnia 1938 roku. Alfred pracował jako steward na statku. Przez kilkanaście miesięcy z rejsów przesyłał żonie pieniądze, lecz pewnego razu Julii powiedziano, że Alfred uciekł ze statku. Przez kilka miesięcy nie miała od niego wiadomości. Kiedy wrócił, nie chciała już go widzieć. Johna wychowywali jednak wuj George i ciotka Mimi, ponieważ jego matka zamieszkała z nowo poznanym mężczyzną i tylko go odwiedzała.
Pierwszą szkołą, do jakiej uczęszczał John była Dovedale Primary School. Szybko nauczył się czytać. Był w tym czasie bystrym indywidualistą. W Quarry Bank Grammar School nie szło mu już tak dobrze. Opuścił się w nauce, a znany był przede wszystkim z rozprowadzania po klasie swoich komicznych rysunków. Nie przeszkodziło mu to w tym, że w trzecim roku nie zaliczył także plastyki oprócz wielu innych przedmiotów. Dzięki interwencji ciotki próbował jeszcze sił w Art College w Liverpool, ale i tej szkoły nie ukończył.
John Lennon – The Beatles, najpiękniejsze utwory, „Imagine”
Już w 1956 roku John Lennon dostał od matki pierwszą gitarę. A kariera z nią związana miała mu być pisana. Niedługo później zaczął grać w zespole, który w roku 1960 przybrał nazwę The Beatles. W 1961 roku ich menadżerem został Brian Epstein. W roku 1962 nagrali pierwszą piosenkę „Love Me Do”, a rok później „Please Please Me” i album pod tym tytułem. W Wielkiej Brytanii zaczęła się Beatlemania. Rozszerzyła się ona i na USA, po których trzykrotnie zespół ruszał w trasę. W pierwszej połowie lat 60. powstały takie ich przeboje, jak „She Loves You” i „Can’t Buy Me Love”. Z kolei w 1968 roku nagrali „Hey Jude”.
Ich pasmo sukcesów zostało przerwane rozpadem grupy w roku 1970. Już rok wcześniej John Lennon wyrażał chęć jej opuszczenia. Ich ostatnim albumem było „Let It Be”. John Lennon rozpoczął karierę solową. Już w 1971 roku nagrał słynny „Imagine”, a tytułowa piosenka z tego albumu została uznana za jedną z jego najlepszych w erze post-Beatlesowskiej. Słynne wezwanie do światowego pokoju stało się numerem 1 na listach przebojów tak w Wielkiej Brytanii, jak i w Stanach Zjednoczonych. W swoim życiu nagrywał również wspólnie z Yoko Ono, m.in. w ramach Plastic Ono Band.
John Lennon – żona, Yoko Ono, dzieci
W roku 1958 John Lennon poznał dziewczynę spokojną i tradycyjną, charakterologicznie zupełnie od niego różną. Cynthia Powell jednak została jego kolejną sympatią. Jednakże ślub wzięli dopiero 23 sierpnia 1962 roku parę tygodni po tym, jak okazało się, że Cynthia Powell jest w ciąży. Ich ślub został utrzymany w tajemnicy: on obawiał się utraty fanek, zaś ona – konfrontacji z nimi. 8 kwietnia 1963 roku urodził się ich syn, John Charles Julian. W przyszłości zwiąże swoje życie tak z muzyką, jak i filmem. Lennon próbował w przebraniu przemykać się do szpitala, ale i tak go w końcu rozpoznano. Po tym, jak podczas jednego z koncertów przy nazwisku Lennona wyświetlił się napis „przykro nam dziewczyny, jest żonaty” otrzymał setki listów od fanek proszących go, aby się rozwiódł. Później doszły problemy Johna z narkotykami, w tym z LSD. W roku 1968 rzeczywiście się rozwiedli.
W tym czasie Lennon znał już od około dwóch lat swoja przyszłą drugą żonę, artystkę z Japonii Yoko Ono. Fani obwiniali ją o rozpad małżeństwa Johna i Cynthii. John Lennon i Yoko Ono wzięli ślub 20 marca 1969 roku.
Zamieszkali w Nowym Jorku. Jednak i oni na pewnym etapie się rozdzielili. Lennon na rok w 1972 przeprowadził się do Los Angeles wraz ze swoją asystentką-sekretarką, a jednocześnie ówczesną kochanką May Pang. Według żony Lennona w ich związku działo się wtedy źle. John i Yoko zeszli się ponownie w 1975 roku, a 9 października 1975 urodził się ich syn Sean, który poszedł w ślady ojca i rozpoczął karierę muzyczną.
Śmierć Johna Lennona
Odpowiedź na pytanie „Jak zmarł John Lennon?” szokowałaby nawet w czasach współczesnych. Powiedzielibyśmy dzisiaj, że padł ofiarą stalkera, psychofana. Został zastrzelony tuż przed swoim domem 8 grudnia 1980 roku. Zabił go 25-letni wtedy Amerykanin hawajskiego pochodzenia Mark David Chapman. Sam kilkakrotnie próbował popełnić samobójstwo. W odniesieniu do Johna Lennona towarzyszyła mu wręcz obsesja. Zdarzało mu się podpisywać „John Lennon”, ożenił się zaś z kobietą o pochodzeniu amerykańsko-japońskim, gdyż przypominała mu Yoko Ono.
Feralnego dnia podszedł do idących ulicą Lennona i Ono, by poprosić go o autograf. Czekał na ich powrót do 22:50, a wtedy podszedł do byłego Beatlesa z tyłu i zawołał: „Mr Lennon!”. Kiedy zaś on się odwrócił wystrzelił w jego kierunku wszystkie naboje ze swojego rewolweru Charter Arms kaliber 38. Policyjny radiowóz próbował jeszcze dowieźć Lennona do szpitala, ale było już za późno. Rany okazały się śmiertelne. Zmarł na tylnym siedzeniu. Chapman nie próbował nawet uciekać. Został aresztowany, a później skazany na dożywocie. W więzieniu morderca został objęty leczeniem psychiatrycznym. Jedna z teorii dlaczego zastrzelił Lennona zakłada, że jego obsesja osiągnęła taką skalę, iż poczuł się sam Johnem Lennonem. Musiał zatem zabić swojego „idola”.
Film „John Lennon. Chłopak znikąd”
W roku 2009 powstał opowiadający o trudnym dzieciństwie Johna Lennona film „John Lennon. Chłopak znikąd” („Nowhere Boy”), w którym w roli tytułowej wystąpił Aaron Johnson. Reżyserem filmu jest Sam Taylor-Wood. Mały, osamotniony John Lennon dowiaduje się w nim prawdy o tym, że Mimi nie jest jego matką, ale nie ma pojęcia o tym, że ta prawdziwa mieszka nie tak daleko od niego.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
C. L. Corbin, John Lennon, Franklin Watts, Nowy Jork 1982.
R. Ebert, Roger Ebert’s Movie Yearbook 2013, Andrews McMeel Publishing, LLC, Kansas 2013.
L. Kane, Lennon Revealed, Running Press Book Publishers, Philadelphia 2007.
M. Leonard, R. Strachan (red.), The Beat Goes on. Liverpool, Popular Music and the Changing City, Liverpool University Press, Liverpool 2010.
R. Wootton, John Lennon, Random House, Inc., Nowy Jork 1984.
Zdjęcie główne: Tony Barnard z Los Angeles Times, Wikimedia, CC BY 4.0 DEED
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: