Josef Mengele (1911-1979) był niemieckim lekarzem, SS-Hauptsturmführerem, doktorem medycyny i antropologii, zbrodniarzem wojennym.
Krótki życiorys Josefa Mengele
Josef Mengele przyszedł na świat w Günzburgu, 16 marca 1911 roku Josef Mengele był niemieckim lekarzem nazywanym Aniołem Śmierci. Był zbrodniarzem wojennym. W 1931 r. Josef Mengele studiował medycynę Uniwersytetu Monachijskiego. W ślad za tym wstąpił do młodzieżowej przybudówki popularnego juz wtedy Stahlhelmu, czyli do organizacji byłych żołnierzy. Już wówczas propagował m.in. sterylizację. Mengele zdobył tytuł doktora w 1935 r. Dwa lata później mógł wstąpić do szybko przybierającej w szeregi partii NSDAP. Następnie wstąpił do SS. W 1943 r. Mengele został przeniesiony do obozu koncentracyjnego mieszczącego się w Auschwitz. Prowadził tam selekcje więźniów a także eksperymenty medyczne. Poszukiwał genetycznych uwarunkowań cech aryjskich u dzieci oraz metod na zwiększenie szans występowania ciąż mnogich. Pod koniec wojny Mengele uniknął aresztowania. Pomimo szerzej zakrojonej akcji poszukiwania Anioła Śmierci z Auschwitz, udało mu się przedostać się do Argentyny, a następnie wylądował w Brazylii. Zmarł 7 lutego 1979 r. zażywając kąpieli morskich. Pochowano go pod fałszywym nazwiskiem, jednak wykonane po 13 latach m.in. badania DNA zdołały potwierdzić, iż zwłoki należały do Josefa Mengele.
Biografia rozszerzona Josefa Mengele
Josef Mengele urodził się 16 marca 1911 r. w Günzburg, w Bawarii, w Niemczech. Był najstarszym z trójki dzieci; jego dwaj młodsi bracia to Karl Jr. i Alois. Ich ojciec był założycielem firmy Karl Mengele & Sons, producenta maszyn rolniczych. Josef odniósł sukces w szkole i zainteresował się muzyką, sztuką i narciarstwem. Ukończył szkołę średnią w kwietniu 1930 r. po czym studiował filozofię w Monachium, gdzie mieściła się siedziba partii nazistowskiej. W 1931 roku Mengele dołączył do Stahlhelm, Bund der Frontsoldaten, organizacji paramilitarnej, która została wchłonięta później przez nazistowskiego Sturmabteilung (Storm Detachment; SA) w 1934 roku.
W 1935 r. Mengele uzyskał doktorat z antropologii na Uniwersytecie w Monachium. W styczniu 1937 r. wstąpił do Instytutu Biologii Dziedzicznej i Higieny Rasowej we Frankfurcie, gdzie pracował dla Dr. Otmara Freiherra von Verschuera, niemieckiego genetyka ze szczególnym zainteresowaniem w zakresie badań bliźniąt. Jako asystent von Verschuera, Mengele skupił się na czynnikach genetycznych, które powodują rozszczep wargi i podniebienia lub rozszczepie podbródka. Jego praca magisterska na ten temat przyniosła mu tytuł doktora medycyny na Uniwersytecie we Frankfurcie w 1938 r.. W liście polecającym von Verschuer chwalił rzetelność Mengele i jego zdolność do werbalnego przedstawienia złożonego materiału w jasny sposób. Amerykański autor Robert Jay Lifton zauważa, że opublikowane prace Mengele były zgodne z ówczesnym głównym nurtem naukowym i prawdopodobnie byłyby postrzegane jako ważne wysiłki naukowe nawet poza nazistowskimi Niemcami.
28 lipca 1939 r. Mengele ożenił się z Irene Schönbein, którą poznał pracując jako rezydent medyczny w Lipsku. Ich jedyny syn, Rolf, urodził się w 1944 r..
W czasie II wojny był niemieckim oficerem Schutzstaffela (SS) i lekarzem w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Przeprowadzał śmiertelne eksperymenty na więźniach i był członkiem zespołu lekarzy, którzy wybierali ofiary do zabicia w komorach gazowych. Przybyli, którzy zostali uznani za zdolnych do pracy, zostali przyjęci do obozu, podczas gdy ci, którzy uznani zostali za nieodpowiednich do pracy, zostali wysłani do komór gazowych, aby zostać zabitymi. Po tym, jak oddziały Armii Czerwonej przemierzały już Polskę, Mengele został przeniesiony 280 km (170 mil) z Auschwitz do obozu koncentracyjnego Gross-Rosen 17 stycznia 1945 r., zaledwie dziesięć dni przed przybyciem wojsk radzieckich do Auschwitz. Po wojnie uciekł do Ameryki Południowej, gdzie uniknął schwytania i osądzenia, spędzając tam czas do końca życia.
Należy przy tym zaznaczyć, oraz podkreślić wielokrotnie, iż fakt wstąpienia przez niego do partii nazistowskiej był momentem w jego biografii kluczowym, miało to miejsce w 1937 r., A do formacji SS Mengele wstąpił z kolei w 1938 r.. Na początku drugiej wojny światowej, oprócz tego, Mengele został przydzielony jako oficer medyczny batalionu, a następnie na początku 1943 r. przeniesiony, jak zostało wspomniane, do służby w nazistowskich obozach koncentracyjnych i przydzielony następnie do Auschwitz, gdzie – co najważniejsze – zobaczył swoją szansę by mieć okazję prowadzenia w ramach swego pseudonimu wiele mówiącego „Anioł Śmierci” badań genetycznych na ludziach, których wcale nie małe efekty zabrał ze sobą za ocean po wojnie.
Mengele popłynął do Argentyny w lipcu 1949 r., wspomagany przez zorganizowaną sieć byłych członków SS. Początkowo mieszkał w Buenos Aires i wokół miasta – w okolicznych miejscowościach, a następnie uciekł do Paragwaju w 1959 r., do Brazylii natomiast w 1960 r., będąc poszukiwanym przez Niemcy Zachodnie, Izrael i łowców nazistów, takich jak Simon Wiesenthal, który chciał go doprowadzić przed oblicze sprawiedliwości szczególnie. Przetrwał mimo to swe schwytanie pomimo wniosków ekstradycyjnych rządu RFN i izraelskiej agencji wywiadowczej Mossad. Utonął w 1979 roku po udarze podczas pływania na wybrzeżu Brazylii i został pochowany pod fałszywym imieniem. Jego szczątki zostały rozebrane i pozytywnie zidentyfikowane na podstawie analizy prawnej w 1985 roku.
Ciekawostki o Josefie Mengele
- Badał często bliźnięta, które następnie zostały zabijane na jego rozkaz, by mógł następnie porównać ich narządy.
- Wstrzykiwał dzieciom na drodze testów bakterie tyfusu, a nawet bez znieczulenia amputował dzieciom i młodzieży kończyny, wykonując także niezwykle bolesne punkcje lędźwiowe.
- Powołanie swe odkrył w Biurze do spraw Ras i Przesiedleń. Tam też do jego zadań służbowych należała ocena czystości rasowej na przykład Polaków.
- Nigdy nie udało się go postawić przed sądem, mimo iż za pomoc w jego schwytaniu m.in. Mossad wyznaczył nagrodę 10 mln marek.
- Utworzył specjalną sekcje obozową złożoną z karłów, na których to prowadził liczne eksperymenty, często kończące się śmiercią ludzi w konwulsjach.
- Do komory gazowej Josef Mengele wysyłał ludzi, w tym kobiety ciężarne i dzieci.
- Specjalne studium Mengele dotyczyło przypadków ciąż mnogich. Pragną odgadnąć genetyczną tajemnice takich ciąż, by Niemki rodził jak najszybciej i jak najwięcej tak zwanych aryjczyków.
Cytaty Josefa Mengele
„Na świecie nie może być dwóch inteligentnych ludzi. Wygramy wojnę, więc tylko rasa aryjska będzie trwała.”
„Nawet Rosjanie walczą z nami. Przywieźli żydowskiego pilota, pielęgniarki i lekarzy. Wszyscy podchodzą do nas. Nie sądziliśmy, że tak się stanie.”
„Żydzi, bez względu na to, gdzie się znajdują, stają się najlepsi na świecie.”
„Im więcej ci robimy, tym mniej wydaje ci się, że to robimy.”
„Z dala od tego gówna!”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
https://pl.wikipedia.org/wiki/Josef_Mengelehttps://en.wikipedia.org/wiki/Josef_Mengele
https://biografia24.pl/josef-mengele/
https://ciekawostkihistoryczne.pl/leksykon/josef-mengele-1911-1979/
https://en.wikiquote.org/wiki/Josef_Mengele
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: