Józef Rotblat przyszedł na świat 4 listopada 1908 roku. Zmarł w Londynie 31 sierpnia 2005 roku. Był słynnym w świecie fizykiem zaangażowanym w ruch przeciwdziałania eskalacji związanej z rozwijaniem broni masowego rażenia.
Biografia i życiorys Józefa Rotblata
Przyszedł na świat w Warszawie, w rodzinie, która posiadała pochodzenie żydowskie. Naukę podjął zwykłtm trybem, zaczynając na szkole podstawowej, natomiast kończył edukację tytułem magistra fizyki w roku 1932 – w Wolnej Wszechnicy Polskiej. Wówczas to tez zbiegło się to z jego podjęciem pracy w pracowni radiologicznej słynnego Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. Na tym bynajmniej nie poprzestał, ponieważ w roku 1938 uzyskał Rotblat doktorat Uniwersytetu Warszawskiego, co zbiegło się też z przyznaniem mu stypendium w Wielkiej Brytanii – w roku 1939. Tam też podejmował w trakcie wojny swe naukowe starania, zostając m.in. uczniem i współpracownikiem słynnego w świecie angielskiego noblisty, fizyka jądrowego, samego Jamesa Chadwicka. Siłą rzeczy zatem Rotblat zostaje zaangażowany w Projekt Manhattan, czyli amerykański projekt budowy broni atomowej, z czego Rotblat wycofał się jednak (1944 rok), widząc rzeczywiste przesłanie do wykorzystania owej broni. Obywatelstwo brytyjskie tymczasem przyjął Rotblat w roku 1946. Niezwykle istotny następnie w biografii Józefa Rotblata jest rok 1957, bowiem to wówczas właśnie wraz z angielskim słynnym filozofem nazwiskiem Bertrand Russel stworzył Rotblat międzynarodowy ruch pacyfistyczny uczonych, których działania ukierunkowane zostały na rzecz likwidacji broni tak zwanej już wtedy masowej zagłady, a skupiających naukowców z obu stron „żelaznej kurtyny”, zatem organizacja, zwana od miejsca powstania – Pugwash. Niezwykle istotny jest w jego biografii rok 1995, wówczas to w 50.rocznicę zrzucenia przez Amerykanów bomby atomowej na Hiroszimę, zostaje Józef Rotblat uhonorowany wraz z całym ruchem Pugwash niezwykle prestiżową Pokojową Nagrodą Nobla. Brytyjski tytuł szlachecki z kolei Rotblat otrzymał w roku 1998. Umarł w Londynie 31.VIII.2005. Roku.
Ciekawostki o Józefie Rotblacie
- W 1995 roku, wspólnie z całą Konferencją Pugwash w Sprawie Nauki i Problemów Światowych, został Rotblat uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla w uznaniu „wysiłku na rzecz umniejszenia roli odgrywanej przez broń jądrową w polityce międzynarodowej i, w dłuższej perspektywie, do wyeliminowania takiej broni”.
- Powodem śmierci fizyka była posocznica.
- Józef Rotblat był rzeczywistym współtwórcą pierwszej bomby atomowej.
- Widząc rzeczywiste inspiracje Projektu Manhattan, Rotblat wycofał się z prac nad rozszczepianiem atomu.
- W momencie śmierci miał 96 lat.
Cytaty Józefa Rotblata
„Najbardziej przerażającym momentem w moim życiu był październik 1962 r. Podczas kryzysu kubańskiego. Nie znałem wszystkich faktów – dowiedzieliśmy się niedawno, jak blisko byliśmy wojny – ale wiedziałem wtedy wystarczająco dużo, by się przejąć.” „W czasach, gdy nauka odgrywa tak wielką rolę w życiu społecznym, kiedy przeznaczenie całej ludzkości może zależeć od wyników badań naukowych, to wszyscy naukowcy muszą być w pełni świadomi tej roli i postępować odpowiednio.”
„Ale pierwszą rzeczą, o której ludzie dowiedzieli się po fakcie, była wiadomość o zniszczeniu Hiroszimy przez bombę atomową. Znakomite osiągnięcia nauki i techniki okazały się złowieszcze. Naukę utożsamiono ze śmiercią i zniszczeniem.”
„Jednak naukowcy po obu stronach żelaznej kurtyny odegrali bardzo ważną rolę w utrzymaniu dynamiki nuklearnego wyścigu zbrojeń przez cztery dekady zimnej wojny.”
Źródła
https://www.polskieradio.pl/23/266/Artykul/169367,Jozef-Rotblahttps://www.filmweb.pl/person/Joseph+Rotblat-861084/trivia
https://www.brainyquote.com/authors/joseph_rotblat
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Zobacz także
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: