Julia Kijowska przyszła na świat w Łodzi 16 marca 1981 roku. Uważana jest za jedną z najbardziej cenionych polskich aktorek młodego pokolenia.
Biografia i życiorys Julii Kijowskiej
W 2005 roku Julia Kijowska ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie. Na przestrzeni lat 2006 – 2012 roku występowała w Teatrze Dramatycznym, od 2013 natomiast należy do zespołu Teatru Ateneum, w Warszawie. W Dramatycznym debiutowała jako Elżbieta w roli głównej spektaklu „Wiara nadzieja miłość” Odona von Horvatha, spektaklu reżyserowanym przez Grażynę Kanie, jak również w spektaklu Kani „Blackbird”, zyskując za ten ostatni wyróżnienie nagrodą Feliksa Warszawskiego.
W kolejnych latach Julia Kijowska skoncentrowała się przede wszystkim na karierze filmowej, grając jedynie w trzech spektaklach, mianowicie „Borys Godunow” Puszkina, „Glissando” w reżyserii Christiana Garcii i w „Tramwaju zwanym pożądaniem” w reżyserii Bogusława Lindy.
W kinie debiutowała w 2008 roku, w wyreżyserowanym przez Kasie Adamik „Boisku bezdomnych”. W tym samym roku zagrała w filmie „0_1_0” oraz w 2010 roku w „Wenecji” Jana Jakuba Kolskiego. Później, bo w 2010 roku, nadeszła jej rola w filmie „Lincz” w reżyserii Krzysztofa Łukasiewicza. Nagrodę Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego i Wyróżnienie w Niezależnym Konkursie Szkolnych i Amatorskich Etiud Krótkometrażowych na festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, Julia Kijowska otrzymała za rolę w filmie „Jutro mnie tu nie będzie”. Przełomową rolą jednak okazała się dla Kijowskiej drugoplanowa kreacja Chai w dramacie wojennym Agnieszki Holland z 2011 roku, czyli „W ciemności”, odbierając za to nominacje do nagrody im. Zbyszka Cybulskiego.
Zagrała później w filmie „Miłość” w reżyserii Sławomira Fabickiego z roku 2012, natomiast w 2014 w filmie Kolskiego „Serce, serduszko”. Lata 2013-2014 to kolejno jej występ w produkcjach Smarzowskiego, czyli w „Drogówce” oraz „Pod mocnym aniołem”.
W 2015 roku zagrała w filmie „Lokatorki”, następnie w thrillerze „Sługi boże” Mariusza Gawrysia, w produkcji zatytułowanej „Czerwony pająk” oraz „Zjednoczone stany miłości” w reżyserii Tomasza Wasilewskiego.
Ciekawostki o Julii Kijowskiej
- Julia Kijowska jest bez wątpienia jedną z najwybitniejszych aktorek młodego polskiego pokolenia.
- Zagrała w słynnym „Tramwaju zwanym pożądaniem”.
- Była nominowana do nagrody Zbyszka Cybulskiego.
- W konkursie festiwalu w Gdyni w 2016 roku można było podziwiać ją w aż trzech obrazach, była bowiem w stanie zagrać w trzech dużych produkcjach rocznie.
- W 2005 roku otrzymała wyróżnienie za rolę Matki w „Ślubie” Witolda Gombrowicza na 23. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi.
- W 2007 roku Julia Kijowska otrzymała nagrodę Feliksa Warszawskiego w kategorii: najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca za rolę Uny w spektaklu „Blackbird” w Teatrze Dramatycznym.
Cytaty Julii Kijowskiej
„Po obejrzeniu „Miłości” Hanekego – poza tym, że poraził mnie sam obraz – byłam pod wielkim wrażeniem tego, jak dwóch mężczyzn o tak rożnych doświadczeniach, z tak rożnych miejsc na świecie, w tym samym czasie mogło zrobić takie filmy. Uważam, że znakomicie ze sobą „rozmawiają”.”
„Powiedzieli mi, żebym wsiadła w tramwaj zwany Pożądaniem, potem w tramwaj na Cmentarz i po 6 przystankach wysiadła na Polach Elizejskich.”
„Rzeczywiście miałam trzy nominacje i zawsze pewien sentyment do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Sama nie wiem, co te nagrody w naszym zawodzie znaczą. Daleko mi do takiego sportowego określania miary aktorskiego sukcesu. Trudno ocenić to, co robimy. Kto ma być najwyżej na podium, kto trochę niżej? Po co się nagradzać, gdy nie ma precyzyjnych, wymiernych kryteriów. A jednak Nagroda Cybulskiego ma dla mnie specjalny wymiar, wymiar akceptacji. Właśnie dlatego, że taki specjalny wymiar miało aktorstwo i popularność Cybulskiego. Ta złożona i niełatwa ekranowa osobowość, została przez widzów zaakceptowana, a nawet pokochana. Dzisiaj wydaje mi się to wyjątkowe.”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
- http://kultura.gazetaprawna.pl/artykuly/1122091,julia-kijowska-o-pracy-aktorskiej.html
- https://culture.pl/pl/tworca/julia-kijowska
- https://wpolityce.pl/kultura/247520-kiedy-milosc-rozmawia-z-miloscia-julia-kijowska-o-nowym-filmie-wywiad
Prawa autorskie do zdjęcia
Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Paul Katzenberger. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 4.0.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: