Jurij Shatunov (1973-2022) był rosyjskim piosenkarzem, piosenkarzem grupy Łaskawyj Maj w latach 1986–1991.
Życiorys Jurija Shatunova
Jurij Shatunov przyszedł na świat w Kumiertau w Baszkirii, 6 września 1973 roku. Po śmierci matki, w wieku 12 lat trafił do sierocińca.
Liczył sobie niespełna 16 lat, gdy roku 1987 roku, nagrał hit zatytułowany „Biełyje rozy”. Nagle zawładnął całą Rosją, czy może lepiej – wszystkimi krajami wchodzącymi w skład byłego Związku Radzieckiego. Sukces tego młodego chłopaka podyktowany był faktem, iż na drodze tego młodego człowieka stanął kompozytor i producent Andrej Razin oraz Siergiej Kuźniecow, czyli popularny rosyjski tekściarz. To ci właśnie panowie zadecydowali w roku 1986, by projekt muzyczny powstał i nosił nazwę Łaskawyj Maj. Tymczasem wbrew wszelkim przypuszczeniom strzał okazał się w sam środek tarczy – popularność projektu wręcz eksplodowała. Rzecz jasna nic nie wydarzyło się bez trudu, ponieważ najpierw wspomnieni panowie wymyślili koncept, aby następnie przemierzać Związek Radziecki w poszukiwaniu odpowiedniego wokalisty.
Przypadkowo w jednym z radzieckich Domów Dziecka w Orenburgu znalazł się ówcześnie liczący sobie 14 lat chłopak, Jurij Szatunov. Tenże właśnie młody dżentelmen został wokalistą.
Pierwszy album Łaskawoho Maja rozszedł się w wielomilionowym nakładzie nie tylko w całym Związku Radzieckim, ale dotarł nawet do takich satelitów ZSRR jak Polska. Projekt jednak wcale nie wydarzał się w atmosferze wzajemnego zrozumienia, bowiem pomiędzy ojcami założycielami i pomysłodawcami projektu dochodziło do licznych tarć na tle chociażby praw autorskich przysługujących tym panom.
Wspomniany Razin rozegrał sprawy menedżerskie w ten sposób, że gros z dochodów płytowych i koncertowych trafiło do jego kieszeni, dzięki czemu miał w Moskwie willę z basenem oraz mandat deputowanego do rosyjskiej Dumy, podczas gdy wokalista zarabiał na tym pieniądze stosunkowo niewielkie do zarobków grupy w ogóle.
Z tego tez powodu Shatunov w latach 1992-2000 znalazł inną pracę, a konkretnie w zawodzie menadżera jednej ze stołecznych firm komputerowych. Rzecz jasna nie było by to możliwe bez popularności i wypracowanych koneksji.
W 2001 roku Jurij Shatunow postanowił powrócić do muzyki. Wydana w 2001 roku płyta „Siedaja nocz” był jego projekt solowy. Płytę promowały dwa single: „Biełyj snieg” oraz „Dietstwa”, które stały się swoistym hitem, zwłaszcza wśród młodego pokolenia fanów Szatunowa. Następny album zatytułował „Zapiszy moj gołos na kasietu”, potem natomiast singiel pt. „Posle wypusknowa”. Pojawiła się też niezwykle interesująca wersja koncertowa typu DVD.
Jego ostatni koncert odbył się dnia 20 czerwca 2022 roku w Podolsku. Po koncercie wokalista skarżył się na bóle w klatce piersiowej. Zmarł trzy dni później, 23 czerwca 2022 w moskiewskim szpitalu na zawał serca. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 26 czerwca w sali pożegnań na moskiewskim cmentarzu Trojekurowskim, a dzień później dokonano kremacji. Urna z jego prochami została pochowania na moskiewskim cmentarzu Trojekurowskim w dniu 28 czerwca, a druga część prochów zgodnie z jego wolą ma zostać rozsypana do jednego z jezior w Monachium w Niemczech.
Ciekawostki o Juriju Shatunovie
- Koncert zespołu zarejestrowany jako ostatnie DVD poprowadził bardzo znany ukraiński showman, piosenkarz i kabareciarz Wiktor Daniłko, który dał się szerzej poznać za sprawą występu na Eurowizji jako Wierka Sierdiuczka. Oprócz tego można tam obejrzeć solowy projekt Andreja Razina, niegdyś śpiewającego w duecie z Szatunowem, teraz osobno, ale zaśpiewał wpierw kompozycje własnego autorstwa takie jak „Staryj Lies” czy „Lieta”. Na końcu zarejestrowanego koncertu wystąpił z niemal godzinnym koncertem właśnie Jurij Szatunow, nadal całkiem młodzieńczy, niemal z tym samym głosem którym operował przed laty, określany przez Rosjan jako ”dziecięcy głos”, który zaśpiewał tam swoje największe hity, wraz z wtórującą mu publicznością z różnych pokoleń. Wzruszający moment ma tam miejsce na koniec koncertu, ponieważ Jurij Szatunow i Andriej Razin podali sobie ręce uścisnąwszy pomimo licznych wcześniej konfliktów, zaśpiewali nagle razem ze skandującym bisów tłumem Biełyje Rozy.
- Jurij Shatunov nie dorobił się na zespole fortuny ze względu na postawę jednego z promotorów, który znaczną część zysków płytowych i koncertowych przyjął jako swoją własność.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
- http://styl-gwiazd-populada.pl/news-jurij-shatunov-syn-nie-spiewa-bielych-roz,nId,1528285
- https://www.last.fm/pl/music/Jurij+Shatunov/+wiki
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Jurij_Szatunow
Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Aleksandr Osipov. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: