Justyna Steczkowska przyszła na świat w Rzeszowie, 2 sierpnia 1972 roku. Jest polska piosenkarką, kompozytorką, autorką tekstów, skrzypaczką, aktorką, osobowością medialną i prezenterką telewizyjną.
Krótki życiorys Justyny Steczkowskiej
Justyna Steczkowska urodziła się 2 sierpnia 1972 r. w Rzeszowie. Jest popularną polską piosenkarką, autorką tekstów, fotografką i aktorką.
Wychowywała się w dużej muzycznie nastawionej rodzinie, ma pięć sióstr (Agata, Krystyna, Magdalena, Maria, Cecylia) i trzech braci (Paweł, Jacek, Marcin) i grała na skrzypcach w rodzinnym zespole, zanim jeszcze została solistką. Ma niebagatelny zakres wokalny, ponieważ dysponuje czterema oktawami.
Steczkowska zasłynęła, gdy wygrała konkurs piosenki w programie „Szansa na sukces”, wykonując piosenkę Maanam „Buenos Aires”. Później reprezentowała Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji 1995 z piosenką „Sama” („Alone”), która została sklasyfikowana na osiemnastym miejscu. Po kilku płytach z własnymi piosenkami wydała „Alkimję”, czyli kompilację żydowskich piosenek z polskimi tekstami. Otrzymała wiele nagród, w tym Fryderyka za najlepszą piosenkę roku. Wystąpiła w dwóch filmach: „Billboard” i „Na koniec świata”.
Brała udział w polskiej edycji programu zatytułowanego „Dancing with the Stars” (szósta edycja), gdzie zajęła drugie miejsce.
W 2013 roku została zaprezentowana jako jeden z trenerów w drugiej serii pokazu talentów pt. „The Voice of Poland”.
Biografia rozszerzona Justyny Steczkowskiej
Jest czwartym z aż dziewięciorga dzieci Danuty i Stanisława Steczkowskich. Po matce wokalistka dziedziczy pochodzenie tatarskie.
Dorastała w Stalowej Woli, tam też chodząc do szkoły muzycznej. Zdobyła wykształcenie średnie, lecz następnie studia swe po dwóch latach przerwała, by poświęcić się śpiewaniu.
Zanim jeszcze zdobyła ogólnokrajową sławę, Justyna Steczkowska udzielała się w takich grupach muzycznych jak te rockowe: Revolutio Cordis, Wańska Wstańka, czy też Agressiva 69, ale i jazzowe pod postacią zespołów: Duet oraz Shoco.
W 1994 roku Justyna Steczkowska zdecydowała się wziąć udział w przesłuchaniach do popularnego programu TVP2 o nazwie „Szansa na sukces”. Wystąpiła wówczas z piosenką pt. „Nie przynoś mi kwiatów, dziewczyno”, czyli w odcinku z zespołem Trubadurzy, jednak wtedy bez powodzenia. W kolejnym natomiast odcinku, za wykonanie piosenki pt. „Boskie Buenos” – a z repertuaru popularnej grupy Maanam, Steczkowska zajęła miejsce pierwsze . Dzięki wygraniu tamtego odcinka mgła następnie wystąpić w koncercie debiutów podczas Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, w którym to udało jej się zwyciężyć.
Był rok 1995, i wtedy to z piosenką „Moja intymność” Justyna Steczkowska zwyciężyła Festiwal Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn. W maju tegoż 1995 roku reprezentowała też Polskę z utworem zatytułowanym „Sama” w 40. Konkursie Piosenki Eurowizji, który to miał miejscew Dublinie. W finale zajęła niezłe 18. miejsce. ROk 1995 był tak w ogóle dla Steczkowskiej pracowity – również w tamtym 1995 wystąpiła na festiwalu w Sopocie, przedstawiając w konkursie takie utwory jak „Dziewczyna Szamana” i „Wrogu mój”, a także nawiązując współpracę z Grzegorzem Ciechowskim, pod którego okiem mogła następnie nagrać debiutancki swój album studyjny, zatytułowany „Dziewczyna Szamana”. Tytułowy utwór z tegoż albumu został uznany przebojem roku 1996 w wielu ówczesnych plebiscytach. Sam album, pokrył się platyną w 1996 roku, rozchodząc się w ilości ponad 350 tys. egzemplarzy. W tym samym roku 1996 Steczkowska została wyróżniona prestiżową nagrodą muzyczną Fryderyk ’96 a to w pięciu kategoriach, mianowicie: 1. „Wokalistka roku”, 2. „Album roku”, 3. „Piosenka roku”, 4. „Fonograficzny debiut roku” i 5. „Teledysk roku”. Otrzymała wówczas także statuetkę Wiktor ’96 w dwóch kategoriach, mianowicie: „najlepsza piosenkarka” i „artystka estrady”.
W 1997 roku Justyna Steczkowska wydała swój drugi album studyjny pt. „Naga”, który wyprodukował Grzegorz Ciechowski. Wydawnictwo zapewniło jej certyfikat złotej płyty, bo też i za sprzedaż ponad 150 tys. egzemplarzy. Płytę promowały takie single jak „Za dużo wiesz” oraz „Za karę”. Również w 1997 Justyn Steczkowska pojawiła się jako gość na kilku płytach innych muzyków, m.in. zespołu Voo Voo i Grzegorza Turnaua. W roku 1999 z kolei, wraz z Antonim Łazarkiewiczem, Justyna Steczkowska stworzyła ścieżkę dźwiękową do filmu w reż. Magdaleny Łazarkiewicz „Na koniec świata”, w którym zagrała również główną rolę postaci imieniem Teresa. Album rozszedł się wkrótce w ponad 70 tys. egzemplarzach.
W 2000 roku Justyna Steczkowska wydała kolejny longplay studyjny pt. „Dzień i Noc”, na którym to znalazły się utwory z tekstami autorstwa takich jak Edyta Bartosiewicz i Katarzyna Nosowska. Na pierwszej części albumu znalazły się utwory o charakterze tanecznym, na drugiej natomiast zawarła utwory inspirowane ściślej – muzyką filmową, które nie zawierają słów, a tylko wokale. W 2001 wydała z kolei album pt. „Mów do mnie jeszcze” z utworami do tekstów takich osobistości świata sztuki jak choćby William Szekspir, Cyprian Kamil Norwid, Kazimierz Przerwa-Tetmajer czy też Maria Pawlikowska-Jasnorzewska. Kolejny album pod tytułem „Alkimja” Steczkowska wydała w roku 2002 i nawiązała w nim do muzycznej i nie tylko – kultury żydowskiej, zawierając bowiem utwory śpiewane po hebrajsku, ale i aramejsku oraz w językach takich jak jidysz. Premierę albumu poprzedził koncert w łódzkim Teatrze Muzycznym. Za sprzedaż tegoż albumu w ilości 35 tys. egzemplarzy wokalistka otrzymała złotą płytę oraz Fryderyka ’02, w kategorii „etno-folkowy album roku”.
W 2004 roku przyszła i kolej na jej album studyjny pt. „Femme Fatale”, na którym umieściła swoje interpretacje piosenek, które wykonywały słynne piosenkarki polskie i zagraniczne. W 2006 wystąpiła wreszcie po raz pierwszy na Przystanku Woodstock, by w grudniu wydać następnie autorski singel „Świąteczna piosenka o miłości”.
W 2007 roku, Justyna Steczkowska zaprezentowała swoją płytę pt. Daj mi chwilę, która zdobyła status płyty złotej, a następnie platynowej – za sprzedaż w sporej jak na krajowe warunki ilości ponad 50 tys. egzemplarzach. Album ten artystka promowała takimi utworami jak: „To tylko złudzenie (To nie miłość)”, „Daj mi chwilę”, „Tu i tu”, oraz „Wracam do domu”, do których to zrealizowano teledyski. W 2008 została nominowana do Telekamery (w kategorii „muzyka”), zajmując finalnie czwarte miejsce. W tym samym roku udało jej się wydać także album studyjny pt. „Puchowe kołysanki”, który zawierał napisane przez samą Steczkowską piosenki oraz czytane przez artystkę bajki. Płyta uzyskała status złotej za sprzedaż przeszło 15 tys. egzemplarzy.
W 2009 przyszedł wreszcie czas na dziesiąty w karierze Steczkowskiej album studyjny pt. To mój czas, który promowała singlem o tym samym tytule. Producentem płyty wtedy to został węgierski popularny kompozytor i producent – Victor Rakonczai. Album zebrał jednak dość mieszane recenzje ze strony krytyki. Również w 2009 Justyna Steczkowska otrzymała nagrodę: Diamentowy Mikrofon. W 2010 roku wydała kolejne single z płyty „To mój czas”, czy też „Tylko ty znasz te zaklęcia” oraz „Kim tu jestem”.
W roku 2011 wraz z Maciejem Maleńczukiem, Steczkowska wydała album zatytułowany „Mezalianse”. W 2012 zaprezentowała z kolei swe dwupłytowe wydawnictwo pt. „XV”. Była too forma „The best of”, ponieważ zawarła na krążku swoje najpopularniejsze hity z lat 90. oraz popularniejsze utwory z poprzedniej dekady, które nagrała w nowych aranżacjach. Nie zabrakło jednak i nowych utworów, m.in. piosenki np. „Sanktuarium”, którą to zadedykowała swym rodzicom. W 2013 roku wydała kolejny album, czyli ten pod tytułem „Puchowe kołysanki 2”.
W 2014 artystka świętowała 20-lecie swojej pracy artystycznej. Koncert jubileuszowy miał miejsce w Operze Leśnej, gdzie mogła wykonać swoje największe hity (m.in. takie jak pt. „Dziewczyna Szamana”, również „Oko za oko”, „Za karę” oraz „Daj mi chwilę”) odbierając jednocześnie Bursztynowego Słowika. 20 lipca tamtego roku wokalistka wystąpiła podczas koncertu „Lato Zet i Dwójki”, który odbył się w Zielonej Górze. 29 października 2014 zaprezentowała teledysk do utworu „Kochankowie syreny”, która znalazła się już na jej kolejnym longplayu pt. „Anima”, wydanym 25 listopada 2014 roku. Również wtedy jeszcze wyruszyła w wielką trasę koncertową po największych i tych najpiękniejszych polskich teatrach i filharmoniach. Trasa cieszyła się sporym powodzeniem, w związku z czym powodu postanowiono zorganizować kolejną trasę, zatytułowaną „Nie jestem, tym kim byłam”, która ruszyła w roku 2015.
23 października 2015 roku wydała album, któremu dała tytuł „I na co mi to było?”, który udało jej się nagrać w ramach duetu z serbskim muzykiem Bobanem Markovicem. Później, bo 5 czerwca 2016, Justyna Steczkowska wystąpiła na opolskim Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej, gdzie podczas koncertu „Złote Opole” mogła wykonać swój szlagierowy utwór, czyli „Dziewczyna Szamana”. W tym samym też roku mogła odcisnąć swoją dłoń na Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach. W sierpniu tamtego roku zagrała w Operze Leśnej urodzinowy koncert z samym José Carrerasem.
W 2000 wzięła ślub z architektem i modelem Maciejem Myszkowskim. Mają troje dzieci, synów Leona (ur. 2000) i Stanisława (ur. 2005) oraz córkę Helenę (ur. 13 sierpnia 2013). 27 kwietnia 2017 piosenkarka oznajmiła, że wraz z mężem zdecydowali się na separację.
Ciekawostki o Justynie Steczkowskiej
- Jak później wyjaśniła, udziałem w konkursie talentów „Szansa na sukces” chciała „zrobić niespodziankę matce ówczesnego narzeczonego, która bardzo lubiła ten program”.
- Dysponuje głosem osadzonym w aż czterech oktawach.
- W ramach promocji swej płyty, jako pierwsza artystka polskiej muzyki, zagrała koncert promujący transmitowany na żywo przez internet.
- Jest bez wątpienia piosenkarką wybitną, co zostało docenione wręczeniem jej Brązowego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz „Superjedynki” w kategorii „Super Artystka” – podczas 52. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.
- Justyna Steczkowska była uczestniczką takich programów rozrywkowych jak popularny „Taniec z gwiazdami” (w roku 2007), czy też „Po prostu taniec” (2007). Współprowadziła trzecią edycję nie mniej popularnego programu stacji TVP2 „Gwiazdy tańczą na lodzie” (w roku 2008). Była również trenerką w ramach trzech edycji konkursu talentów TVP2 – „The Voice of Poland” (w latach 2013–2014).
- Wystąpiła w dwóch filmach: „Billboard” i „Na koniec świata”.
Cytaty Justyny Steczkowskiej
„Propozycja wyjazdu i występu świątecznego w Kosowie dla żołnierzy to był honor i zaszczyt. Do głowy mi nawet nie przyszło, by żądać za to jakichkolwiek pieniędzy. Pojechałam do żołnierzy pełniących misję pokojową, widziałam jak im ciężko być z dala od rodzin, szczególnie, że był to okres świąteczny. Chciało mi się płakać ze wzruszenia, gdy widziałam jak żołnierze cieszą się, że przyjechał do nich ktoś z Polski. I to była dla mnie zapłata i zaszczyt.”
„Możemy zatrzymać młodość na tak długo, jak się da, ale i tak nie wydłużymy czasu, który jest nam dany.”
„Ludzie obserwują mnie, jak panią z telewizora. Myślą, co chcą myśleć. Dopiero, gdy przyjdą na koncert, mogą mnie naprawdę poznać. Każdy fan, zanim się zaprzyjaźniliśmy, najpierw bał się do mnie podejść.”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
Zdjęcie: archiwum artystkihttps://pl.wikipedia.org/wiki/Justyna_Steczkowska
https://en.wikipedia.org/wiki/Justyna_Steczkowska
https://pl.wikiquote.org/wiki/Justyna_Steczkowska
https://www.filmweb.pl/person/Justyna+Steczkowska-5687/trivia
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: