Kamil Durczok przyszedł na świat w Katowicach, 6 marca1968 roku. Jest popularnym polskim dziennikarzem radiowym i telewizyjnym, który podejmował współpracę z telewizjami jak TVP oraz TVN.
Biografia i życiorys Kamila Durczoka
Kamil Durczok zaczynał w dziennikarstwie w roku 1991 jako pracownik Radia Katowice. Wcześniej już jednak zdążył nabyć umiejętności dziennikarskie, ponieważ przez kilka lat był współtworzącym program Studenckiego Radia EGIDA, które to działało w domach studenta katowickiego Uniwersytetu Śląskiego, a ściślej – w dzielnicy Ligota. W wieku 24 lat Kamil Durczok został w ten sposób dyrektorem i redaktorem naczelnym działającego w Katowicach radia TOP FM, czyli firmy należącej do NSZZ Solidarność.
Na przestrzeni lat 1993–2006 Kamil Durczok był pracownikiem w Telewizji Polskiej. Pracę w telewizji natomiast Durczok zaczynał od współpracy z TVP Katowice, gdzie mógł przeprowadzać wywiady z politykami. Później aż do 2002 prowadził lokalny program o charakterze informacyjnym w TVP Katowice. W roku 1996 Durczok zadebiutował wreszcie na antenie w skali ogólnopolskiej, gdzie dobrze odnalazł się jako prowadzący programów publicystycznych na falach TV Polonia, takich jak choćby ten zatytułowany „Studio parlamentarne”. We wrześniu 1998 roku jako prowadzący programu publicystycznego pod tytułem „W centrum uwagi”, został tym, który wpłynął na przekształcenie tego programu w „Monitor Wiadomości”. Program ten poprowadził niemal do końca roku 2000. Od 15 marca 2001 do 7 lutego 2006 był natomiast, jak pewnie wielu pamięta, prezenterem wydania głównego „Wiadomości” nadawanego przez TVP1. W tym też czasie Kamil Durczok prowadził także programy z dużą dawką publicystyki w TVP1, takie jak chociażby ten pod tytułem „Forum”, później prowadził z kolei „Gościa Jedynki” czy wreszcie autorską „Debatę”. Równolegle przez wiele lat sprawdzał się jako gospodarz wszystkich prowadzonych w TVP1 wieczorów wyborczych oraz referendalnych.
Od roku 2003 do 2005 podejmował współprace z Radiową Trójką, gdzie był prowadzącym „Salon polityczny Trójki”. Od 5 września 2005 do 15 czerwca 2007 natomiast Durczok współpracował z RMF FM, gdzie współtworzył „Kontrwywiad RMF FM”.
W końcu, od 2006 do 2015 Kamil Durczok był redaktorem naczelnym i osobą odpowiedzialną za prowadzenie „Faktów” w TVN. Równolegle od 2008 do roku 2015 prowadził również rozmowy z politykami, a wywiady, które nadawane były bezpośrednio po serwisie informacyjnym na falach programu „Fakty po Faktach”, czyli w TVN24.
W roku 2012 Kamil Durczok był również piszącym felietony dla tygodnika „Wprost”.
W lutym 2015 ukazał się artykuł w tygodniku „Wprost”, mianowicie ten zatytułowany „Ciemna strona Kamila Durczoka” opowiadający o apartamencie w stołecznym Mokotowie. Dziennikarz według relacji dziennikarskiej miał zalegać z czynszem za wspomniany apartament, a oprócz tego miał zażywać środki odurzające pod postacią białego proszku, który został w tymże apartamencie odnaleziony po kilku tygodniach…
We wcześniejszym natomiast jeszcze artykule „Wprost” pt. „Ukryta prawda” poruszono zagadnienie mobbingu oraz domniemanego molestowania seksualnego, jak się wyrażono: „w jednej z dużych stacji telewizyjnych”, a internauci mieli w ten sposób szybko powiązać ten tekst z osobą Kamila Durczoka. W związku z tym 13 lutego 2015 została powołana w TVN komisja do zbadania zarzutów, które dotyczyć miały właśnie mobbingu i tegoż molestowania. Jednocześnie Państwowa Inspekcja Pracy rozpoczęła kontrolę w TVN. Durczok wprawdzie zaprzeczył oskarżeniom dotyczącym molestowania, ale problem zdążył już urosnąć do rangi newsa roku.
Tymczasem po opuszczeniu przez Durczoka TVN obowiązywał go zakaz konkurencji. Na początku kwietnia 2016 Kamil Durczok zdecydował się zarejestrować spółkę Coal Minders, która w sierpniu tamtego też roku zaczęła jednocześnie poszukiwać dziennikarzy. 3 października 2016 spółka ta zdołała uruchomić dobrze rokujący górnośląski portal o nazwie Silesion.pl.
Ponadto 20 października tego samego roku Kamil Durczok rozpoczął współpracę z popularnym Polsat News, gdzie poprowadził program „Brutalna prawda, Durczok ujawnia”, który w ślad za tym zmienił nazwę na „Durczokracja”. Ostatni w cyklu tego programu wyemitowano 14 grudnia 2017.
Żoną Kamila Durczoka była Marianna Dufek, z którą ma syna.
Ciekawostki o Kamilu Durczoku
- W 2003 roku Kamil Durczok przebył poważną chorobę, bowiem chorobę nowotworową.
- Kamil Durczok jest kibicem Ruchu Chorzów.
- Jest współautorem takich książek jak „Wygrać życie” (2005); oraz „Krótki kurs IV RP” (2007); jak również autorem książki „Przerwa w emisji” (2016).
- Obecność pana Kamila na naszych prasy motoryzacyjnej wynika z pasji Durczoka dotyczącej samochodów. Wiadomo, że w przeszłości dziennikarz poruszał się m.in. Subaru Imprezą czy też autem Audi A8. Miał również kilka motocykli. Startował w niektórych rajdach, szykując się również do występu w słynnym i legendarnym Dakarze (jego plany pokrzyżowała wtedy poważna choroba). Był czas, w którym Durczok poruszał się głównie samochodem BMW X6 M. W weekendy natomiast wyjeżdżał na drogi przeważnie czymś wyjątkowym. Co najciekawsze, w jego stajni jest egzemplarz klasycznego BMW, który zasłynął z występów w serialach, które opowiadają o życiu gangsterów: czyli w „Świadku koronnym” i „Odwróconych”. Za tenże piękny klasyk miał on zapłacić jedyne 25 tys. zł.
- W roku 1992, czyli w wieku swych zaledwie 24 lat, Kamil Durczok został dyrektorem związanego z Solidarnością, a cieszącego się popularnością Radia TOP FM.
Cytaty Kamila Durczoka
„Jak człowiek ulega pokusie manipulacji albo majstrowania, tym zaufaniem ogromnym widzów którzy są, to to jest początek końca, to prędzej czy później musi wylecieć w powietrze.”
„Zdumiewająca ta ewolucja poglądów świetnego prawnika, Wiesława Johanna. Poznałem kiedyś w Krzyżowej. Klasa. Wiedza. Panie Sędzio! Przykłada Pan rękę do fundamentów dyktatury. Oślepł Pan?”
„Jestem chory na dziennikarstwo, na opisywanie świata.”
(O Krystynie Bochenek:) „Była jak moja starsza siostra. Najpierw zawodowa, potem życiowa. (…) „Nie ma ludzi niezastąpionych”. Bzdura. „Czas leczy rany”. Następna bzdura. „Bóg tak chciał”. Nieprawda. Jeśli Bóg jest miłością – jeśli jest – nie może chcieć nam zabrać ludzi, których kochamy. Nie tylu. Nie naraz. Nie tak gwałtownie.”
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest DrabikPany. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 2.0.https://pl.wikipedia.org/wiki/Kamil_Durczok https://www.fakt.pl/kobieta/plotki/kim-jest-kamil-durczok-sylwetka-kamila-durczoka-durczok-wprost/bygzr2s#slajd-1
https://www.filmweb.pl/person/Kamil+Durczok-178399/trivia
https://spidersweb.pl/autoblog/kamil-durczok-samochod/
https://biografia24.pl/kamil-durczok/