Kamil Stoch jest jednym z najbardziej utytułowanych skoczków narciarskich w historii, trzykrotnym triumfatorem olimpijskim i dwukrotnym zdobywcą Kryształowej Kuli. Skąd pochodzi? Kim jest jego rodzeństwo? W jakim wieku zaczęła się jego przygoda ze skokami? Dzięki temu artykułowi poznasz odpowiedzi na te pytania, a także wiele innych ciekawostek z jego życia.
Kamil Stoch – wiek, wzrost i waga
Wzrost: 173 cm
Waga: ok. 55 kg
Kamil Stoch – rodzina, rodzeństwo, pochodzenie, wykształcenie
Kamil Wiktor Stoch urodził się 25 maja 1987 roku w Zakopanem.
Jego mama Krystyna pracuje w Urzędzie Miasta w Zakopanem, a tata Bronisław jest psychologiem sądowym i klinicznym.
Kamil ma dwie starsze siostry: Annę i Natalię. Anna urodziła się w 1983 roku, jest z wykształcenia psychologiem i mieszka w Zakopanem. Natalia urodziła się w 1985 roku, jest z wykształcenia prawniczką i też w tym zawodzie się realizuje. W młodości trenowała biegi narciarskie.
Dziadek Kamila podczas II wojny światowej był więźniem niemieckiego obozu Plaszow. Stamtąd uciekł i pieszo dotarł do Zakopanego. W okresie okupacji trudnił się przemytem.
Kamil Stoch wychowywał się i uczył w miejscowości Ząb. Ukończył Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem. Maturę zdał w 2006 roku. Ukończył AWF w Krakowie, a w 2012 roku został magistrem wychowania fizycznego.
Kamil Stoch – początek narciarskiej przygody
Kamil Stoch zaczął jeździć na nartach w wieku trzech lat. W wieku czterech lat budował wspólnie ze swoimi kolegami małe skocznie, na których oddawał swoje pierwsze skoki.
Gdy miał sześć lat otrzymał od swojego wujka pierwsze narty skokowe. Dwa lata później zapisał się do klubu LKS Ząb, w którym początkowo trenował kombinację norweską. Startował w lidze szkolnej osiągając swoje pierwsze sukcesy.
Jako junior występował w wielu lokalnych konkursach. W wieku 12. lat udzielił wywiadu w którym opowiadał o początkach swojej kariery oraz marzeniu zostania mistrzem olimpijskim. Tego samego roku pełnił rolę przedskoczka podczas zawodów Pucharu Świata w Zakopanem. Osiągnął wówczas odległość 128 metrów, czego nie dokonał tamtego dnia żaden ze startujących zawodników.
W 1999 roku zwyciężył w Mistrzostwach Świata Młodzików w Ga-Pa. W kolejnym sezonie także skakał w konkursach juniorskich, często zwyciężając ze starszymi od siebie zawodnikami. W tamtym okresie reagował impulsywnie na porażki, a umiejętność radzenia sobie z emocjami przyszła u niego z czasem.
Kamil Stoch – seniorskie debiuty
W sezonie 2000/2001 Kamil Stoch zadebiutował w zawodach Pucharu Kontynentalnego. W lutym 2001 roku wystartował po raz pierwszy w zimowych seniorskich mistrzostwach Polski, zajmując wówczas 37. miejsce.
W konkursie Pucharu Świata zadebiutował 17 stycznia 2004 roku w rodzinnym Zakopanem, zajmując wówczas 49. miejsce.
11 lutego 2005 roku Kamil Stoch zdobył pierwsze punkty w Pucharze Świata, zajmując 7. miejsce w Pragelato. W Letnim Grand Prix zaliczył dobry występ, a w sezonie zimowym 2005/2006 zaczął regularnie punktować.
W kolejnych sezonach regularnie zdobywał punkty, zdarzały mu się także pojedyncze znakomite skoki.
„Zmiana warty” w skokach narciarskich
Przełom w karierze Kamila Stocha nastąpił w sezonie 2010/2011 – ostatnim sezonie Adama Małysza. Kamil po udanym letnim cyklu zawodów, w zimie notował coraz bardziej udane występy. Podczas konkursu w Zakopanem rozgrywanym 23 stycznia 2011 roku po raz pierwszy zwyciężył w zawodach Pucharu Świata. W tym konkursie Adam Małysz zaliczył upadek, co przyćmiło w pewnym stopniu sukces Stocha. W kolejnym konkursach Kamil oddawał coraz lepsze skoki, zwyciężając jeszcze w dwóch konkursach. Wygrał w ostatnim konkursie w Planicy, w którym kończący karierę Adam Małysz zajął 3. miejsce. Komentatorzy nazwali to „zmianą warty”. Sezon 2010/2011 zakończył na 10. miejscu w klasyfikacji generalnej.
Największe sukcesy Kamila Stocha
Z sezonu na sezon dyspozycja Kamila Stocha była coraz lepsza. W latach 2013-2014 skoczek sięgnął po wszystkie najważniejsze trofea i w kolejnych latach regularnie zdobywał medale w najważniejszych imprezach. Lista jego sukcesów jest imponująca:
- Trzykrotny triumfator Igrzysk Olimpijskich (dwa tytuły w 2014 i jeden w 2018) oraz brązowy medalista olimpijski w drużynie z 2018 roku.
- Indywidualny mistrz świata z 2013 roku oraz wicemistrz świata z roku 2019. Drużynowy mistrz świata z 2017 roku i trzykrotny drużynowy brązowy medalista (2013, 2015 i 2021).
- Indywidualny srebrny medalista Mistrzostw Świata w lotach z 2018 roku i dwukrotny brązowy medalista MŚ w lotach w drużynie (2018 i 2020).
- Zwycięzca trzech edycji Turnieju Czterech Skoczni (2016/2017, 2017/2018 i 2020/2021). W sezonie 2017/2018 zwyciężył we wszystkich czterech konkursach Turnieju, jako drugi zawodnik w historii.
- Dwukrotny zdobywca Pucharu Świata (sezony: 2013/2014 i 2017/2018). W sezonie 2016/2017 zajął 2. miejsce i trzykrotnie zajmował 3. miejsce (2012/2013, 2018/2019 i 2020/2021).
- Zdobywca 35 medali Mistrzostw Polski, w tym trzynastu złotych.
Kamil Stoch zwyciężył w 39 konkursach Pucharu Świata i 80 razy stawał na podium (stan na 28 lutego 2023). Jest jedynym skoczkiem w historii, który wygrywał co najmniej jeden konkurs Pucharu Świata przez 11 lat kalendarzowych z rzędu.
Kamil Stoch jako zdobywca trzech złotych medali Igrzysk Olimpijskich jest czwartym najbardziej utytułowanym polskim sportowcem w historii (po Robercie Korzeniowskim, Irenie Szewińskiej i Anicie Włodarczyk). W plebiscycie Przeglądu Sportowego dwukrotnie był wybierany najlepszym polskim sportowcem (2014 i 2017). Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Kiedy Kamil Stoch planuje zakończenie kariery?
Kamil Stoch ma już 35 lat, dlatego wielu fanów zastanawia się, kiedy zakończy karierę. Jego żona, Ewa Bilan-Stoch, mówiła początkiem 2023 roku podczas rozmowy z Przeglądem Sportowym:
„Kamil powiedział, że dopóki będzie czuł, że może być wśród najlepszych, zamierza skakać. Weźmy sobotę w Wiśle. Był dziesiąty, ale tłumaczył, że kiedy w takiej sytuacji czuje, co jest do poprawy i wie, że da się to zrobić, to znaczy, że jest ok. Gdyby jednak taki wynik dała mu top forma, rewelacyjny sprzęt i znakomite warunki, to zacznie się zastanawiać, czy to początek końca.„
Po zakończeniu kariery, Kamil i Ewa planują wybrać się w długą podróż po świecie. „Pomyśleliśmy, że fajnie byłoby to zrobić na większą skalę i pojechać dookoła świata. Podróż szlakiem obiektów UNESCO, ale i niematerialnego dziedzictwa, o których można opowiedzieć i dzielić się tym, co nie każdy ma sposobność zobaczyć.” – mówiła żona Kamila.
Życie prywatne Kamila Stocha – żona, dzieci
Kamil Stoch poznał swoją przyszłą żonę Ewę podczas swoich pierwszych zawodów w Planicy. Ewa przyjechała wtedy na Puchar Świata jako fotograf, żeby walczącemu o Kryształową Kulę Adamowi Małyszowi robić zdjęcia i wtedy nieoczekiwanie poznała Kamila. Po trzech latach Kamil oświadczył się Ewie właśnie w Planicy. Ich ślub odbył się 7 sierpnia 2010 roku w kościele Paulinów na Bachledówce we wsi Czerwienne. Od tego uroczystego momentu są nierozłączni, a Kamil podkreśla, że zawsze może liczyć na wsparcie żony, którą nazywa swoim „aniołem stróżem”. W wywiadach skoczek podkreśla, że dzięki niej rozwinął skrzydła, które zbudowały jego poczucie własnej wartości nie tylko w domu, ale i na skoczni.
Ewa Bilan-Stoch jest z zawodu artystką fotografem, a z wykształcenia jest pedagogiem, absolwentką Krakowskich Szkół Artystycznych. Obecnie jest również menedżerką męża oraz prowadzi agencję marketingową Eve-nement Team Zakopane.
Kamil Stoch i jego żona Ewa nie mają dzieci.
Kamil Stoch – ciekawostki
Kamil Stoch posiada sklep internetowy kamiland.pl, który w ofercie ma czapki zimowe oraz inne gadżety narciarskie.
Interesuje się lotnictwem, grami komputerowymi i piłką nożną (jest fanem Liverpool F.C.).
Założył w 2014 roku klub narciarski KS Eve-nement Zakopane, w którym oprócz sekcji seniorów jest prowadzona szkółka dla młodych skoczków. Trenerem klubu został Andrzej Zarycki, a prezesem jego żona.
W 2017 roku w Planicy skoczył 251,5 m, co czyni go aktualnym rekordzistą Polski w długości skoku narciarskiego.
W 2017 roku powstał bardzo ciekawy serial „Kamil Stoch – Moja Historia”. Dziennikarze Eurosportu stworzyli ten dokument, towarzysząc skoczkowi w przygotowaniach do sezonu 2017/2018. Dokument ten można obejrzeć w serwisie YouTube: Kamil Stoch – Moja Historia.
Kamil Stoch – cytaty
„Skoki to niby prosta filozofia, ale jest przy tym bardzo dużo drobnych detali, które my musimy przypilnować. To nie jest tylko zgięcie się w pół i ułożenie klatki piersiowej na kolanach, a później wyprost. Cały czas trzeba coś przestawiać, coś dodawać, coś odejmować, żeby te skoki były po prostu dobre.”
„Nie jest człowiek całe życie w super idealnej formie, nie budzi się codziennie ze świeżością. Bywają gorsze dni, przez co mi jest trudniej po prostu opanować pewne elementy na skoczni.”
„Najbardziej w skoku uwielbiam moment zaraz po wyjściu z progu. Czuję taką energię pod nartami, taki opór powietrza. Wtedy już wiem, że jeżeli nic złego się nie stanie, to ten skok będzie daleki.”
„Zgrupowań i treningów nie może być za dużo, żebyśmy nie mieli przesytu i żebyśmy się nie zniechęcili. My mamy mieć zawsze głód i niedosyt skakania.”
„Muszę wkładać w to jeszcze więcej energii, bo jestem coraz starszy. Z drugiej strony mam pewną przewagę wobec tych młodych zawodników, mianowicie – doświadczenie (uśmiech).”
„Skoki narciarskie są dla mnie takim sportem, którego nie zamieniłbym za żadne pieniądze i za żadną sławę.”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
https://www.youtube.com/watch?v=DD-xDWuU7Sk&list=PLtiEiXHRzvvpy3FTYUrAcSe8CL-0ad6NIhttps://pl.wikipedia.org/wiki/Kamil_Stoch
https://zyciorysy.pl/biografia/kamil-stoch/
https://www.onet.pl/sport/onetsport/kamil-stoch-dzieci-zona-wyksztalcenie-czapki-i-waga-skoki-tcs-2020/btskbzl,d87b6cc4
https://przegladsportowy.onet.pl/sporty-zimowe/skoki-narciarskie/niesamowite-co-kamil-i-ewa-stochowie-chca-zrobic-jak-on-sie-dowiedzial/4kzl7f7
Zdjęcie: Granada, Wikimedia, CC BY-SA 4.0 (obróbka: przycięcie i wyostrzenie)