Karol Nawrocki jest historykiem i działaczem społecznym, doktorem nauk humanistycznych z zakresu historii. Jest kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich, które odbędą się w maju 2025 roku.
Karol Nawrocki – wiek, wzrost
Karol Nawrocki – rodzina, rodzice, rodzeństwo, młodość
Karol Nawrocki urodził się w 3 marca 1983 roku w Gdańsku i w tej kolebce solidarności wychował.
Pochodzi z robotniczej rodziny. Jego ojciec Ryszard był tokarzem, a mama Elżbieta introligatorką.
Karol Nawrocki ma siostrę Ninę, która jest cukiernikiem w renomowanej restauracji w Hotelu Hilton Gdańsk. W ostatnich latach zdobyła wiele wyróżnień i nagród na prestiżowych konkursach.
Karol Nawrocki jako nastolatek grał w barwach drużyn piłkarskich Ex Siedlce i KKS Gedania, a później reprezentował bokserską drużynę RKS Stoczniowiec. W barwach tej drużyny wywalczył w 2004 roku pierwsze miejsce w Strefowym Turnieju pięściarskim o Puchar Polski dla juniorów w wadze 91 kg. W 2010 założył sekcję sportów walk Ex Siedlce Gdańsk.
Karol Nawrocki – wykształcenie, znajomość języków,
Karol Nawrocki jest historykiem i działaczem społecznym, doktorem nauk humanistycznych z zakresu historii. Jego praca naukowa dotyczyła oporu społecznego wobec władzy komunistycznej.
Jeśli chodzi o znajomość języków to biegle posługuje się językiem angielskim.
Karol Nawrocki – żona i dzieci, światopogląd
Żoną Karola Nawrockiego jest Marta Nawrocka, która pracuje w Krajowej Administracji Skarbowej, gdzie zajmuje się kontrolą przemysłu naftowego i spirytusowego oraz walką z nielegalnym hazardem. Wychowują troje dzieci. Podczas przemówienia w Krakowie Karol Nawrocki mówił o swojej rodzinie: „Cieszę się, że jest ze mną moja kochana żona Marta, która jest dla mnie wielkim wsparciem. Wspaniałe dzieci, Daniel, Antek, który jest młodym piłkarzem, i najsłodsza dziewczynka na świecie, Kasia”.
Karol Nawrocki podczas spotkania z mieszkańcami Bielska-Białej został zapytany o stosunek do aborcji i eutanazji.
– Jestem katolikiem – odparł zdecydowanie Nawrocki. – Więc jestem za ochroną życia od poczęcia do naturalnej śmierci – dodał.
Po chwili dodał, że to podejście ma też związek z jego osobistą historią. – Mam 21-letniego syna. Wychowuję go od drugiego roku życia. Nie jestem jego biologicznym ojcem, ale tak go traktuję – powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Najstarszy Daniel nie jest biologicznym dzieckiem Karola Nawrockiego, ale polityk usynowił go. Zdaniem Karola Nawrockiego, jego syn Daniel nie został zabity podczas aborcji „dzięki głębokiej odporności psychicznej, poświęcenia jego młodej 16-letniej wówczas mamy do tego, by go urodzić i aby życie wygrało”. Jednocześnie Karol Nawrocki podkreślił, że jest przeciwko „ideologicznej wojnie na ulicach polskich miast”.
Karol Nawrocki – działalność, dokonania
Karol Nawrocki był dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, gdzie koncentrował się na promowaniu historii Polski. Teraz jest prezesem Instytutu Pamięci Narodowej. Jego działalność podkreśla jego wielkie zaangażowanie w kwestie historyczne i patriotyczne. Cechuje się pracowitością, energią i silnym charakterem.
Karol Nawrocki jest autorem i redaktorem siedmiu książek oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych dotyczących najnowszej historii Polski. Jego prace koncentrują się na systemach totalitarnych i historii podziemia antykomunistycznego.
Karol Nawrocki, jako prezes Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) oraz były dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, zrealizował szereg projektów, które miały znaczący wpływ na społeczeństwo polskie. Inicjował i koordynował międzynarodowy projekt wystawienniczy „Fighting and Suffering”, który prezentował historię Polski podczas II wojny światowej w ponad 160 miejscach na świecie. Był pełnomocnikiem Ministra Kultury ds. obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, organizując setki wydarzeń angażujących miliony uczestników. Ponadto zorganizował Kongres Pamięci Narodowej, działał na rzecz upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych, zrewitalizował Muzeum II Wojny Światowej, usuwał pomniki komunistyczne.
Karol Nawrocki podejmował wiele działań związanych z upamiętnieniem ważnych wydarzeń i postaci z historii Polski, promując wiedzę o historii Polski w kraju i za granicą.
Za zasługi w dokumentowaniu i upamiętnianiu prawdy o najnowszej historii Polski został uhonorowany Brązowym Krzyżem Zasługi (2016) oraz Srebrnym Krzyż Zasługi (2021).
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
https://pl.wikipedia.org/wiki/Karol_Nawrockihttps://plejada.pl/newsy/karol-nawrocki-pokazal-siostre-nie-zgadniecie-czym-sie-zajmuje/kh4rjmq
https://kurierprasowy.pl/osobiste-wyznanie-nawrockiego-to-niesamowite/
https://wszystkoconajwazniejsze.pl/pepites/wzrost-kandydatow-wybory-prezydenckie-2025/
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/kim-jest-marta-nawrocka-oto-mozliwa-pierwsza-dama/q3gxp6p
Zdjęcie główne: Autorstwa Mikołaj Bujak – Praca własna, CC BY-SA 4.0
Zdjęcie w treśći: Autorstwa Silar – Praca własna, CC BY-SA 4.0
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: