Katarzyna Grochola przyszła na świat w Krotoszynie 18 lipca 1957 roku. Jest pisarką, autorką wielu powieści, które przyniosły jej sukces kasowy.
Krótki życiorys Katarzyny Grocholi
Katarzyna Grochola urodziła się w Krotoszynie w Polsce. Jej matka była specjalistką w zakresie polonistyki, a jej ojciec był prawnikiem. Ukończyła gimnazjum Juliusza Słowackiego w Warszawie. Zawsze chciała zostać pisarką, ale zanim zaczęła pisać, pracowała jako asystentka w szpitalu, konsultantka w biurze małżeńskim i asystentka cukiernika. Współpracowała z czasopismami takimi jak „Jestem” i „Poradnik domowy”. Grochola ma córkę o imieniu Dorota Szelągowska, która jest dziennikarką i matką wnuka Grocholi – Antoniego. Brała udział w XI edycji „Dancing with the Stars” nadawanej przez kanał TVN i wraz ze swoim partnerem tanecznym Janem Klimkiem zajęła trzecie miejsce. W Polsce jej książki są dość popularne i sprzedały się w tysiącach egzemplarzy. Kolekcja opowiadań Grocholi „Podanie o miłość” została przetłumaczona na rosyjski, a jej powieść „Nigdy w Życiu!” na rosyjski, niemiecki i słowacki. Książka „Nigdy w Życiu!” była reklamowana jako polski Bridget Jones, ale spotkał się z chłodnym przyjęciem krytyki literackiej. Autorka została oskarżona o kopiowanie zachodnich wzorów, ale komercyjny sukces tej książki (a także jej kolejnych książek) udowodnił, jak duże jest zapotrzebowanie w Polsce na tak atrakcyjną literaturę popularną. Co więcej, „Nigdy w Życiu !”, pierwszy tom z serii „Żaby i Anioły”, był największym bestsellerem wśród polskich książek w 2001 roku. W lutym 2004 roku ukazał się film o tym samym tytule pod dyrekcją Ryszarda Zatorskiego z Danutą Stenką w roli Judyty. Drugi tom opublikowany w 2002 roku, „Serce na temblaku”, odniósł ogromny sukces. Trzecia część serii, zatytułowana „Ja wam pokażę”, również została dostosowana do wymogów wielkiego ekranu – tym razem główną rolę zagrała Grażyna Wolszczak.
Katarzyna Grochola jest także felietonistką i współautorką jednego z najpopularniejszych polskich seriali telewizyjnych, takich jak: „M jak miłość” i „Na dobre i na złe”. „Osobowość Ćmy”, nowa powieść wydana 15 kwietnia 2005 roku, była pierwszą książką wydaną przez wydawnictwo Grochola, czyli jej Wydawnictwo Autorskie.
Biografia rozszerzona Katarzyny Grocholi
Młodość Katarzyny Grocholi
Katarzyna Grochola pochodzi z rodziny intelektualistów – ojciec Katarzyny Grocholi był prawnikiem, matka natomiast była nauczycielką języka polskiego, skąd też miało wypłynąć jej późniejsze zainteresowanie. Ukończyła wpierw powszechnymi tory szkołę podstawową, następnie podjęła naukę w warszawskim VII Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego. Później podejmowała wiele różnych zajęć, by w efekcie zostać pisarką. Należy przy tym zaznaczyć, że pisarstwo nigdy nie zniknęło z centrum jej zainteresowań.
Imała się różnych zawodów
Katarzyna Grochola pracowała na przykład jako salowa, czy też pomocnik cukiernika, oprócz tego odnajdując się korektor, nawet jako dyrektorka składu celnego, wreszcie jako szkoleniowiec fundacji oraz będąc na stanowisku konsultantki w biurze matrymonialnym, gdzie z pewnością odnalazła wiele motywów swej późniejszej twórczości.
Nareszcie pisarski sukces
Z czasem podjęła się współpracy z takimi tytułami prasowymi jak „Jestem” oraz „Poradnik Domowy”. Jest dziś autorką jakże wielu powieści, które przyniosły jej nie tylko sukces kasowy, ale może i przede wszystkim spełnienie. Przełom o którym mowa miał miejsc w roku 1997, kiedy to ukazała się jej książka zatytułowana „Przegryźć dżdżownicę”, istotny pod tym względem był też rok 2004, czyli jej pozycja książkowa pod tytułem „Ja wam pokażę!”. Natomiast już całkowitym sukcesem była pozycja „Podanie o miłość” z roku 2001, jak również ta z 2003 roku, czyli „Upoważnienie do szczęścia”.
Nagrody
Jej twórczość znalazła uznanie krytyki, by w ten sposób uhonorowano ją w 2001 i 2001 nagrodami takimi jak np. AS EMPiK za „Nigdy w życiu!”. W roku 2001 otrzymała równolegle nagrodę „Ikara”. Zanim to się jednak stało, rok wcześniej przyznano Katarzynie Grocholi cztery nagrody w konkursie Tespis, dedykowanym osobom zaangażowanym w twórczość dramaturgiczną. Wygrała tę nagrodę dzięki utworom takim jak pt. „Pozwól mi odejść” oraz „Kot mi schudł”.
Grochola na swoim
Rok 2005 oznacza w biografii Grocholi moment przełomowy wybitnie, ponieważ autorka założyła wówczas swe Wydawnictwo Autorskie, wydając już pod jego skrzydłami swoją kolejną powieść, zatytułowaną „Osobowość ćmy”.
Jest poza tym scenarzystką dwóch popularnych i kasowych seriali telewizyjnych, takich jak „M jak miłość” oraz „Na dobre i na złe”. Twórczości bynajmniej nie zaniechała do dziś. Oprócz tego kwitnie też jej życie prywatne, a to w związku z córką Dorotą i wnuczkiem Antonim. Na punkcie związku Grocholi z jej córką Dorotą odnaleźć możemy dziś pewne ciekawostki, jak choćby tą która mówi o burzliwej relacji matki z córką.
Ciekawostki o Katarzynie Grocholi
- Katarzyna Grochola wystąpiła w popularnym programie „Taniec z gwiazdami”, zajmując tam niezłe trzecie miejsce. Odznaczała się tam energią, zapałem i pogodą ducha, co mogli podziwiać widzowie, bowiem wymienione cechy przejawia Grochola obok waleczności i nieustępliwości.
- W 2013 roku Katarzyna Grochola zaprojektowała puszkę kawy dla firmy Jacobs Krönung, bowiem wystąpiła w kampanii reklamowej tej marki.
- Otrzymała 4 nagrody w konkursie dramaturgicznym Tespis 2000. Trampoliną do sięgnięcia po te laury były dwie książki dramatyczne, mianowicie „Pozwól mi odejść” i „Kot mi schudł”.
- Rok 2005 oznaczał dla Katarzyny Grocholi założenie przez nią własnego wydawnictwa o nazwie Wydawnictwo Autorskie. Pod jej patronatem mogła następnie wydać swoją książkę zatytułowaną „Osobowość ćmy”.
Cytaty Katarzyny Grocholi
„O seksie w naszym kraju mogą mówić tylko nastolatki, a nie kobiety dojrzałe. Kobiety dojrzałe mogą o tym pomyśleć w tajemnicy przed własnymi dziećmi i, rzecz jasna, rodzicami.”
„Od pierwszego zakochania do seksu jest kawał drogi.”
„Zauważyłam, że w dzisiejszych czasach ludzie się łatwiej rozwodzą i zwodzą, co jest przykre.”
„Obiecałam sobie nigdy, ale to nigdy nie oceniać ludzi. Bo nigdy nie wiemy, co się kryje pod pozorami ludzkich motywacji i zachowań.”
„Do dzisiaj myślę w kategoriach „za chwilę wakacje”.”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
- Zdjęcie
- Grzegorz Gołębiowski
- Treść
- http://www.grochola.pl/
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Katarzyna_Grochola
- https://www.filmweb.pl/person/Katarzyna+Grochola-129438/trivia
- https://wiadomosci.wp.pl/grochola-katarzyna-potrafi-cieszyc-sie-zyciem-6039129183769729a
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: