Katarzyna Skrzynecka (ur. 1970) to popularna polska aktorka telewizyjna i teatralna. Znana również z występów wokalnych. Prywatnie żona Marcina Łopuckiego oraz mama urodzonej w 2011 Alikii Ilii.
Wzrost: 173 cm
Instagram: @katarzyna_skrzynecka_official
Katarzyna Skrzynecka – życiorys
Katarzyna Skrzynecka, polska aktorka telewizyjna i teatralna oraz wokalistka. Urodziła się 3 grudnia 1970 roku w Warszawie. Jej ojciec Włodzimierz jest inżynierem, a matka Magdalena (1943 – 2008) technikiem dentystycznym. Jest absolwentką XVII Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie. Po maturze wyjechała na stypendium do Paryża. W 2003 roku ukończyła Warszawską Akademię Teatralną oraz stołeczną Szkołę Muzyczną II stopnia na Wydziale Fortepianu oraz Wokalistyki. Od 2003 do 2006 roku była żoną Zbigniewa Urbańskiego. Od 2009 roku jej mężem jest Marcin Łopucki, z którym ma córkę Alikię Ilię.
Katarzyna Skrzynecka – kariera aktorska
Debiut Katarzyny Skrzyneckiej na ekranie miał miejsce już w 1985 roku. Wtedy to aktorka zagrała w filmie „Pewny letni dzień”. 6 lat później pojawiła się na dużym ekranie w filmie Leszka Wosiewicza „Cynga”. Jeszcze w trakcie studiów rozpoczęła pracę zawodową. W 1992 roku zagrała główną rolę (na zmianę z Katarzyną Groniec) w musicalu Metro w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Wystąpiła także w kilku spektaklach Teatru TV, m.in. grając tytułową rolę w „Tessie” Edwarda Dziewońskiego czy w „Balladynie” Janusza Wiśniewskiego (w roli Balladyny). W latach 1993 – 2004 Katarzyna Skrzynecka grała w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Od 1996 pracuje w warszawskim Teatrze Komedia. Znana jest również z gościnnych występów w teatrach Roma i Syrena. Grała również w Teatrze Bajka w Warszawie. W 2012 miała okazję również wystąpić w jednym z improwizowanych odcinków teatru telewizyjnego „Spadkobiercy”. Szybko dostrzeżono jej talent i zaangażowanie w pracę. W 1993 roku utrzymała popularną nagrodę przyznawaną młodym aktorom – nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego.
Lata dziewięćdziesiąte i początek XXI wieku to także występy Katarzyny Skrzyneckiej w serialach telewizyjnych: „Wow”, „Graczykowie”, „Na Wspólnej”, „Bulionerzy”, „Na dobre i na złe”, „Bao-Bab, czyli zielono mi”, „Kopciuszek”. Z kolei w 2019 roku zagrała w filmie „Miszmasz czyli Kogel Mogel 3”.
Katarzyna Skrzynecka pracuje także jako aktorka dubbingowa. Podkładała swój głos w filmach animowanych takich jak „Piękna i Bestia”, „Alladyn” czy „Król Lew”.
Katarzyna Skrzynecka – kariera muzyczna
Katarzyna Skrzynecka znana jest również ze swoich zdolności wokalnych. W 1988 roku zdobyła Grand Prix na Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie. W 1990 otrzymała Nagrodę im. Anny Jantar oraz „Bursztynową Paterę” w konkursie „Debiutów” na 27. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za interpretację utworu „Spacer w chmurach” Włodzimierza Korcza. W 1994 odniosła kolejny wokalny sukces. Tym razem zajęła trzecie miejsce w konkursie „Premier” podczas 30. KFPP w Opolu za wykonanie piosenki „Sen”. Ma za sobą wiele występów z popularnymi polskimi artystami takimi jak Edyta Górniak, Mezo, Liroy, Stanisław Jopek, Ryszard Rynkowski czy Robert Janowski. 1998 roku to debiut fonograficzny Katarzyny Skrzyneckiej. Wydała album „Pół księżyca”. Potem pojawiło się jeszcze pięć albumów piosenkarki, tj. „Oszaleli Anieli” (1999), „Kameleo” (2001), „Koa” (2005), „Moja kolekcja” (2007) oraz „For Tea” (2011).
W 2009 roku z piosenką „Amazing” dostała się do stawki finałowej programu „Piosenka dla Europy”, który miał na celu wyłonić reprezentanta Polski w 54. Konkursie Piosenki Eurowizji. Uznano ją za faworytkę do zwycięstwa, ale została zdyskwalifikowana (za złamanie regulaminu).
Katarzyna Skrzynecka – pozostałe aktywności
Katarzyna Skrzynecka ma za sobą także wiele innych sukcesów. Np. w 2006 roku znalazła się na 20. miejscu rankingu największych gwiazd polskiego show-biznesu sporządzonego na zlecenie TNS OBOP. W 2005 wystąpiła w znanym programie tanecznym „Taniec z gwiazdami”. Potem prowadziła aż 11 edycji show za co nominowano ją do Telekamery w kategorii „Rozrywka” dwa razy (2006 i 2007 rok). W 2014 zwyciężyła w pierwszej edycji programu Polsatu „Twoja twarz brzmi znajomo”. Następnie w kolejnych edycjach pełniła rolę jurorki.
Katarzyna Skrzynecka – mąż, córka
Katarzyna Skrzynecka była zaręczona z polskim piosenkarzem algierskiego pochodzenia Feridem Lakhardem. Para rozstała się w 2002 roku. W 2003 roku artystka poślubiła Zbigniewa Urbańskiego, komisarza Komendy Głównej Policji. Małżeństwo rozpadło się trzy lata później. W 2015 roku stwierdzono o nieważności małżeństwa. W 2009 roku aktorka ponownie wyszła za mąż, tym razem za Marcina Łopuckiego – mistrza Polski oraz Europy w fitnessie. W 2011 urodziła się ich córka Alikia Ilia.
Katarzyna Skrzynecka – ciekawostki
W 2002 roku aktorka poparła kandydaturę Jarosława Duszewskiego (SLD) w wyborach na prezydenta Gdyni. Nagrała wówczas utwór „Niech cię wiedzie dobry duch”, który służył promocji polityka w kampanii politycznej.
W 2004 roku na łamach „Faktu” ukazał się artykuł pt. „Skrzynecka na oczach swojego męża mizdrzy się do kochanka”. Aktorka wytoczyła proces wydawcy pisma (Ringier Axel Springer Polska) domagając się 100 tys. złotych zadośćuczynienia. Sprawa zakończyła się ugodą, a „Fakt” opublikował oświadczenia z przeprosinami.
Katarzyna Skrzynecka wykazuje się również bardzo dużą aktywnością w mediach społecznościowych. Jej profil na Instagramie @katarzyna_skrzynecka_official zgromadził prawie 150 tys. obserwujących! Artystka dzieli się na profilu swoim życiem prywatnym (często pokazując się z mężem i córką) oraz zawodowym.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
Zdjęcie: Flickr.com | Autor: Fryta 73 | Licencja: CC BY-SA 2.0 | Obróbka: przycięcie
https://pl.wikipedia.org/wiki/Katarzyna_Skrzyneckahttps://jastrzabpost.pl/tag/katarzyna-skrzynecka
https://www.filmweb.pl/person/Katarzyna+Skrzynecka-3485
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: