Kora, a właściwie Olga Aleksandra Sipowicz, przyszła na świat w Krakowie 8 czerwca 1951 roku. Zmarła w Bliżowie 28 lipca 2018 roku. Była polską piosenkarką rockową i autorka tekstów, wokalistką zespołu Maanam w latach 1976 – 2008.
Biografia i życiorys Kory
Kora bez wątpienia była gwiazdą polskiej sceny rockowej, a właściwie Olga Aleksandra Ostrowska, bo tak nazywała się i pod tym nazwiskiem figurowała w dokumentach. Kora przyszła na świat jako najmłodsze dziecko z piątki posiadanej przez państwa Ostrowskich. Już w swych czasach licealnych związana była z ruchem artustycznym i hipisowskim, wtedy też mogła przyjąć swój pseudonim, pod którym była później rozpoznawalna niezbicie, jako jedyna w branży Kora. Przyjaźniła się z takimi jak Piotr Skrzynecki, Wiesław Dymny, czy też Piotr Marek. Poznała również później człowieka współpracującego z Piwnicą pod Barnami, założyciela grup bluesowych, mianowicie Marka Jackowskiego, dzięki któremu to właśnie w roku 1976 powstał zespół Maanam (Kora i Marek wzięli ślub w roku 1971, by móc przeżyć w związku następnych 13 lat). Kora już po pierwszych występach została uznana za zjawisko muzyczne niepowtarzalne, w pewien sposob również przeciwstawiające się szarudze rzeczywistości PRL-u. Moment przełomowy dla Maanamu miał misce w trakcie koncertu w Opolu w roku 1980, po którym to zespół śmiało okrzyknięto głosem pokolenia ludzi wówczas wchodzących w dorosłość. Mimo wciąż rosnącej popularności Maanamu, Kora zdecydowała się rozwiązać zespół w roku 1986, na co złożył się głównie fakt, iż wokalistka była faktycznie zmęczona zawrotnym tempem życia związanym z licznymi koncertami (było to w szczytowym okresie grupy ponad 200 występów rocznie nie tylko w kraju, ale i za granicą). Na przełomie dekad 80./90. artystka podjęła się zadania by wypracować własny styl solowy, więc pracowała nad swoimi płytami, do których trzeba zaliczyć takie jek ta pt. „Bella pupa” oraz „Ja Pana w podróż zabiorę”. W latach 90. zdecydowano się jednak reaktywować Maanam, który mógł znowu święcić triumfy i bić rekordy popularności, m..in. dzięki takim płytom jak „Derwisz i Anioł”, czy też „Róża”. W 2003 r. Kora wydała natomiast swój album zatytułowany „Kora Ola! Ola!”, która jest efektem regularnych prac z muzykami flamenco, muzyki klasycznej, jazzowej i latynoskiej. W roku 2009 Maanam został ponownie zawieszony w swej działalności. Tymczasem Kora w 2011 roku zasiadła w składzie jury telewizyjnego show pod tytułem „Must Be the Music. Tylko muzyka”. Pod koniec tamtego roku zdołała też wydać swoją kolejną solową płytę, czyli tą pt. „Ping Pong”. Prywatnie wokalistka była związana od lat 80. z osobowością jaką reprezentuje Kamil Sipowicz – dziennikarz, poeta i malarz. W 2013 roku zdiagnozowano u Kory nowotwór jajnika. Po okresie remisji, choroba jednak znów zaatakowała i nastąpiło pogorszenie. W efekcie bezsilności zabiegów medycznych, Kora zmarła 28 lipca 2018 w swym domu na Roztoczu, otoczona swymi najbliższymi.
Ciekawostki o Korze
- Przyznawała się do korzystania z miękkich narkotyków, wyznając pogląd, iż jest to sposób na doskonały relaks. Z twardych narkotyków natomiast akceptowała i korzystała jedynie z tabletek ekstazy.
- Urodziła się w Kakowie 8.06.1951 roku, jako… Olga Ostrowska.
- Pierwsze nagrania udało jej się zarejestrować z zespołem, który wówczas jeszcze nazywał się Maanam Elektryczny Prysznic. Nazwa uległa jednak skróceniu do postaci jednowyrazowej w ślad za udanymi singlami.
- W 1984 roku występ zespołu Maanam był planowany na koncercie o nazwie „Przyjaźni ze Związkiem Radzieckim”. Kora razem z zespołem wówczas jednak odmówiła występu, w związku z czym władze obłożyły zespół cenzurą w postaci zakazu jakiejkolwiek aktywności grupy w radio, prasie i telewizji.
- W 2010 roku pojawiła się piosenka Kory zatytułowana „Zabawa w chowanego”, który dlatego wywołał wiele kontrowersji, ponieważ dotyczy poruszanej tam tematyki pedofilii wśród duchownych. Klip do tego właśnie utworu został jednak doceniony na Yach Film, zdobywając „Złotą Żabę”, czyli główną nagrodę festiwalu operatorów filmowych Camerimage.
- W swym ostatnim wywiadzie wokalistka wyznała, że bardzo źle zniosła śmierć Marka Jackowskiego, do tego stopnia, iż z tym właśnie faktem nie mogła się pogodzić przez długi czas.
Cytaty Kory
„Arcybiskup Dziwisz mimo wielkich zasług dla Jana Pawła II nie jest wzorem rozsądku. To on „zabezpieczył” papieża przed wiedzą o grzesznym życiu założyciela Legionów Chrystusa Degollado, który przez lata gwałcił własnego synka oraz miał setki stosunków z dziećmi. Sprawa Degollado jak na razie hamuje w Watykanie proces beatyfikacji naszego papieża.”
„Bo to jest trudno rozpoznawalny rak. (…) Niech to dociera do jak największej liczby różnych ludzi.(…) Powtarzam się, wiem, ale to dla mnie szalenie istotne. Gdybym już miała odejść z tego świata, to chciałabym, żeby coś do kobiet dotarło.”
„Czy mamy dwa Kościoły katolickie w Polsce, w którym jedną i tę samą osobę jeden dostojnik nazywa czarownicą, a drugi organizuje jej królewski pogrzeb?”
„Ludziom, szczególnie takim
prostszym, wydaje się, że choroba uczy pokory, że człowiek staje
się potulny i musi chodzić przepraszać i prosić. I tacy pacjenci
lekarzy przepraszają, że chorują, przepraszają, że o coś
pytają, że zawracają głowę swoją chorobą.
Nie można tak!
Żeby ocalić życie, trzeba ocalić przede wszystkim godność.
Trzeba mieć tę energię, trzeba czegoś chcieć. Nie można tak się
dać uprzedmiotawiać. Bo po co się wtedy leczyć? Człowiek, lecząc
się, chce ocalić siebie jako człowieka.”
„Nie wszyscy wiedzieli, że z Markiem nie jesteśmy razem już od tak dawna… Ważne, że mogliśmy – i możemy nadal – wspólnie pracować. Małżeństwo strasznie ogranicza poczucie wolności, a ja chcę być wolna. I dlatego nie wychodzę za mąż – małżeństwo to najkoszmarniejsza instytucja na świecie.”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
https://biografia24.pl/kora/https://pl.wikipedia.org/wiki/Kora_(wokalistka)
http://kora.org.pl/blog/
Prawa autorskie do zdjęcia
Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Mariusz Kubik. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 3.0.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: