Krystyna Loska przyszła na świat w Tychach, 25 lipca 1937 roku. Jest polską spikerką, prezenterką telewizyjną i konferansjerką.
Biografia i życiorys Krystyny Loski
Krystyna Loska przyszła na świat w Tychach jako Krystyna z domu Szostak. Jej ojciec prowadził własną działalność handlową. Średnie wykształcenie odebrała natomiast w Pszczynie, w Liceum Ogólnokształcącym imienia Bolesława Chrobrego.
Od dziecka Krystyna marzyła by trudnić się aktorstwem. W tym celu chodziła w Katowicach na kursy przygotowujące, a prowadzone przez samego Gustawa Holoubka – przewodniczącego komisji egzaminacyjnej. Wkrótce też zdała egzaminy wstępne, dzięki czemu mogła przez dwa lata studiować na wydziale aktorskim krakowskiej szkoły teatralnej. Musiała jednak przerwać studia po roku drugim, ze względu na ciążę. Nie zrezygnowała bynajmniej z tego kierunku, gdyż kilka lat po urodzeniu dziecka (czyli córki Grażyny, która znana jest dziś jako Grażyna Torbicka) Krystyna Loska zdała egzamin w formie eksternistycznej.
Był początek lat 60., gdy Krystyna Loska podejmowała współpracę z katowickim radiem, gdzie poprowadziła audycję zatytułowaną „To idzie młodość”, wówczas audycję młodzieżową cieszącą się dużym zainteresowaniem. Natomiast do pracy w telewizji namówił Krystynę Loskę kolega ze szkoły i katowicki spiker – Józef Kopacz. Po raz pierwszy na falach anteny TVP Katowice Krystyna Loska pojawiła się w czerwcu 1962, zapowiadając podjętą wówczas emisję popularnego serialu Walta Disneya pod tytułem „Zorro”. Po 10 latach pracy w Katowicach mogła dzięki nabytemu doświadczeniu wraz z mężem przenieść się do Warszawy, gdzie jako prezenterka i konferansjerka znalazła angaż w Telewizji Polskiej.
Prowadziła później festiwale m.in. słynne Opole i Sopot. Z kolei w Zielonej Górze była konferansjerką na popularnym wtedy Festiwalu Piosenki Radzieckiej. Jako spikerka zasłynęła z faktu, iż potrafiła przedstawiać z pamięci program na cały dzień.
Mimo bardzo wówczas okrojonego sposobu przedstawiania przez spikerów materiałów na „pętli”, udawało się Krystynie Losce błysnąć niekiedy dobrym humorem w zapowiedziach programów. Talent komiczny Loski został wykorzystany m.in. w słynnym Studio Gama, mianowicie w bloku rozrywkowym, który przez pewien czas pomyślnie prowadziła razem z aktorem i artystą Andrzejem Zaorskim. Była uważana za tą osobę, która przynosi szczęście polskiej reprezentacji w piłce nożnej, wielokrotnie zapowiadając transmisje ze spotkań międzynarodowych w czasach gdy reprezentacja odnotowywała swe największe tryumfy, co również złożyło się na to, że pozostaje do dziś jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w historii Telewizji Polskiej.
W roku 2012 Krystyna Loska wzięła udział w obchodach 60-lecia TVP. Wówczas współprowadziła na falach TVP Kultury poranne pasmo Archiwizja, w którym przypominano programy archiwalne z okazji 60-lecia istnienia Telewizji Polskiej.
Ciekawostki o Krystynie Losce
- Krystyna Loska przetrwała rządy zawrotnej ilości aż 14 prezesów telewizji. Na emeryturę przeszła bowiem dopiero po 33 latach pracy, czyli w 1995 roku. Po odejściu z telewizji jeszcze kilka kolejnych lat przepracowała na estradzie.
- W 2013 roku Krystyna Loska odznaczona została Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a to z okazji 75. rocznicy upamiętniającej nadanie w Polsce próbnego sygnału telewizyjnego.
- Podczas zorganizowanej gali wręczania Telekamer Tele Tygodnia 2016 Krystyna Loska otrzymała owacje na stojąco, choć tamtego wieczoru nie odebrała żadnej nagrody.
- Jej córką jest popularna znawczyni kina, dziennikarka i konferansjerka Grażyna Torbicka.
- Krystyna Loska, jak okazało się stosunkowo niedawno, otrzymuje bardzo niską emeryturę, co skłoniło dziennikarzy jednej z gazet do opublikowania tej wiadomości.
Cytaty Krystyny Loski
„Już nie mam siły tego prostować! Przeniosłam się do stolicy przed ekipą Gierka. Mój mąż przez wiele lat był kierownikiem robót górniczych w kopalni Ziemowit. Ponieważ zaczął chorować, musiał odejść z kopalni. Przez osiem lat pracował w Ministerstwie Górnictwa w Katowicach, a potem został przeniesiony do Państwowej Rady Górnictwa w Warszawie. I to ja poszłam za mężem. Z córką, psem i meblami.”
„Uważam, że jeśli już mam zapraszać na jakiś program, to przecież jest to o wiele bardziej przyjemne, jeśli zapraszam patrząc telewidzowi w oczy, a nie zaglądając do kartki.”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest Sławek. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.https://pl.wikipedia.org/wiki/Krystyna_Loska
https://www.fakt.pl/krystyna-loska
https://gwiazdy.wp.pl/tag/krystyna%20loska
https://zwierciadlo.pl/spotkania/krystyna-loska-i-grazyna-torbicka-nierozlaczne-2
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: