Krystyna Pawłowicz urodziła się 14 kwietnia 1952. Jest polską prawniczką, która specjalizuje się w zakresie prawa gospodarczego publicznego. Jest ponadto nauczycielką akademicką i doktorem habilitowanym nauk prawnych. W latach 2007 – 2011 zasiadała w Trybunale Stanu. Jest posłem na Sejm VII i VIII kadencji.
Spis treści
Krótki życiorys Krystyny Pawłowicz
Ukończyła prawo Uniwersytetu Warszawskiego, zostając nauczycielką akademicką na uczelni. Początkowo w Zakładzie Prawa Rolnego, po czym w Zakładzie Administracyjnego Prawa Gospodarczego i Bankowego Instytutu Nauk Administracyjno-Prawnych na WPiA UW, już 30 lat. W 1979 ukończyła aplikację sędziowską. Jest doktorem nauk prawnych prawa administracyjnego. Habilitację ukończyła z sukcesem w roku 2005. Później pracowała jako profesor nadzwyczajny UW, również Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Brała udział w rozmowach Okrągłego Stołu. Była doradcą prawnym w rządzie Jana Olszewskiego. Później napisała ok. 90 publikacji naukowych, w tym na temat prawa gospodarczego. W 2007 roku wybrana przez Sejm na członkinie Trybunału Stanu. Krytykowała traktat lizboński. W latach natomiast 2009 – 2010 zasiadała w radzie nadzorczej TP.
Jest również dziennikarzem, publikowała na łamach „Rzeczpospolitej” i w „Życiu Gospodarczym”, również w „Naszym Dzienniku” oraz „Radio Maryja”.
Starowała w wyborach parlamentarnych roku 2011, następnie jako przedstawicielka Sejmu VII kadencji – w Krajowej Radzie Sądownictwa. Jest przeciwniczką wszelkich związków partnerskich, z tego też słynie.
Rozszerzona biografia Krystyny Pawłowicz
Sukcesy sportowe
W młodości Krystyna Pawłowicz uprawiała lekkoatletykę, w tym chociażby rzut dyskiem i oszczepem. W rzucie oszczepem okazała się wcale niezła, zdobywając mistrzostwo Mazowsza młodzików. Osiągała również dobre wyniki uprawiając biegi sprinterskie.
Studia
W 1976 roku przyszła popularna posłanka ukończyła studia na prawie Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas swych studiów zdecydowała by przynależeć do Socjalistycznego Związku Studentów Polskich.
Działalność naukowa
Nie minęło dużo czasu, gdy Pawłowicz została uczelnianą nauczycielką. Dwa lata trwała jej praca w Zakładzie Prawa Rolnego, po czym przez ponad trzy dekady Pawłowicz oddawała się pracy naukowo-dydaktycznej na WPiA UW (w Zakładzie Administracyjnego Prawa Gospodarczego i Bankowego Instytutu Nauk Administracyjno-Prawnych). Przez kilka lat Krystyna Pawłowicz współpracowała w ramach działalności Instytutu Nauk Prawnych PAN z profesorem nauk prawnych – Ludwikiem Barem. Rok z kolei 1979 oznacza w jej biografii ukończenie aplikacji sędziowskiej. Pawłowicz uzyskała również stopień doktora nauk prawnych w zakresie prawa administracyjnego, natomiast w 2005 udało jej się habilitować (a to na podstawie swego dorobku naukowego, a zwłaszcza rozprawy pod tytułem “Przedsiębiorca wobec Najwyższej Izby Kontroli. Studium publicznoprawne”).
Posady uczelniane
Na przestrzeni lat 2007–2011 Krystyna Pawłowicz była zatrudniona jako profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, zaś w latach 2011–2012 zajmowała stanowisko profesora nadzwyczajnego warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz będąc kierownikiem Katedry Publicznego Prawa Gospodarczego na Wydziale Prawa i Administracji UW. W latach 2007–2018 Pawłowicz była również nauczycielem w ostrołęckiej Wyższej Szkoły Administracji Publicznej.
Jako ekspert
Na uwagę zasługuje fakt, iż Krystyna Pawłowicz brała udział w rozmowach Okrągłego Stołu – tamże po stronie solidarnościowej, mianowicie w ramach podzespołu ds. organizacji społecznych, czyli zajmującego się projektem ustawy o zgromadzeniach, której to posłanka była współautorką. Od 1989 zajmowała stanowisko eksperta Sejmu i Senatu w zakresie prac ustawodawczych. Współtworzyła działającą w ramach zaplecza prezydenta Lecha Wałęsy – Partię Victoria. W okresie rządów Jana Olszewskiego Pawłowicz działała będąc doradcą prawnym ministra jak i Biura Prasowego Rządu. Przygotowała wtedy ok. 50 opinii oraz ekspertyz o charakterze prawnym na zlecenie Sejmu i Senatu, jak również Kancelarii Prezydenta RP oraz naczelnych i centralnych organów państwowych. Jest również autorką i współautorką kilkudziesięciu publikacji naukowych, w tym publikacji książkowych i artykułów ściśle naukowych, a także jest współautorką podręcznika akademickiego zatytułowanego “Prawo gospodarcze. Zagadnienia administracyjnoprawne”.
W ramach Trybunału Stanu i nie tylko
14 listopada 2007 Sejm wybrał Krystynę Pawłowicz na zaszczytne stanowisko w Trybunale Stanu (na czteroletnią kadencję w latach 2007–2011). Rekomendującym ją klubem parlamentarnym rzecz jasna było Prawo i Sprawiedliwość. Nie próżnowała, bowiem już w 2008 roku Pawłowicz publicznie zakwestionowała zgodność traktatu lizbońskiego z Konstytucją Polski. Oprócz tego w latach 2009 i 2010 Pawłowicz zasiadała w radzie nadzorczej Telewizji Polskiej.
Publikowała artykuły w kwestiach prawnych i publicystyczno-naukowych w gazetach jak „Rzeczpospolita”, „Życie Gospodarcze”. Została także redagującą „Nasz Dziennik”, czy też Radio Maryja.
Upragniony rozgłos
W wyborach parlamentarnych w roku 2011 Pawłowicz była kandydatką bezpartyjną, a to jako lider listy PiS do Sejmu (w okręgu siedleckim). Uzyskała dzięki temu mandat poselski, otrzymując ilość 20 681 głosów. Została zatem jednocześnie przedstawicielką Sejmu VII kadencji w strukturach Krajowej Rady Sądownictwa. W toku kadencji zyskała znaczny rozgłos medialny, m.in. za sprawą przedstawienia w styczniu 2013 stanowiska Klubu Parlamentarnego PiS w sprawie poselskich projektów ustaw, które dotyczyły związków partnerskich. W latach 2012–2014 Pawłowicz była kilkakrotnie ukarana naganami, oraz zwracaniem uwagi przez Komisję Etyki Poselskiej w związku z jej naruszeniem zasady dbałości o dobre imię Sejmu. Tymczasem w 2015 z powodzeniem Pawłowicz ubiegała się o poselską reelekcję (dostała ilość sporą głosów, bo 18 070 ). Zasiadła oprócz tego w prezydium klubu PiS, a także piastowała przedstawicielstwo Sejmu VIII kadencji w KRS (Krajowej Radzie Sądownictwa).
Planowany rozbrat
Pod koniec 2018 Krystyna Pawłowicz ogłosiła na swoim profilu na Twitterze, iż jesienią 2019, czyli z końcem kadencji parlamentu, decyduje się wycofać z życia politycznego, co było szerzej komentowane medialnie.
Ciekawostki o Krystynie Pawłowicz
- W czasach studenckich uprawiała sporty lekkoatletyczne takie jak rzut dyskiem i oszczepem. Podobno była osobą fizycznie atrakcyjną – tak wynika z wypowiedzi osób, które pamiętają Pawłowicz z lat swej młodości.
- Jest osobą niezwykle wysoko wykształconą. Doceniona za to już w czasach obrad Okrągłego Stołu, w których miała status eksperta m.in. w dziedzinie prawa gospodarczego.
- Krystyna Pawłowicz należy do osób kontrowersyjnych za sprawą swych wystąpień sejmowych, w których krytykowała rozwiązania legislacyjne dotyczące związków partnerskich.
Cytaty Krystyny Pawłowicz
„Zjawisko związków jednopłciowych jest sprzeczne z naturą. Projekty są sprzeczne z konstytucją, są szkodliwe, niesprawiedliwe, naruszają zasadę równości, prawo do intymności. Ekshibicjonistycznie pozwalają obnosić w przestrzeni publicznej skłonności seksualne, czym naruszają poczucie estetyki i moralności większości Polaków.”
„Z całym uznaniem dla urody wielu rodzajów i gatunków literackich Wisławy Szymborskiej, to ona bawiła się słowami, ale ta zabawa mogła się odbyć gdziekolwiek. Ja w jej wierszach nie gustowałam, bo dla mnie ważniejsze jest, aby poeta towarzyszył Polakom w trudnych chwilach narodu. Wisława Szymborska nie towarzyszyła nam w odzyskiwaniu Polski, w odzyskiwaniu suwerenności. Nie pamiętam jej poezji, która by porywała. (…) Wisława Szymborska kojarzy mi się z Noblem, ale nie kojarzy mi się z Polską, z polską wierzbą, nie kojarzy mi się ani z polską przyrodą, ani polską historią.”
Źródła
- Zdjęcie
- Adrian Grycuk
- Treść
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Krystyna_Paw%C5%82owicz
- http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,143907,18901214,krystyna-pawlowicz-zyciorys-poglady-sylwetka.html