Krystyna Skarbek jest znana także jako Christine Granvill. Przyszła na świat w Trzepnicy 1 maja 1908 roku. Zmarła w Londynie 15 czerwca 1952 roku. Była polską agentką brytyjskiego SOE, czyli Kierownictwa Operacji Specjalnych, oraz była wywiadowcą SIS (Secret Intelligence Service).
Biografia i życiorys Krystyny Skarbek
Jej ojciec, Jerzy Skarbek, posiadał status ziemianina, natomiast matka, czyli Stefania Goldfred, była zamożną Żydówką, która pochodziła z rodziny ludzi biznesu, głównie bankierów.
Lata młodości były dla Krystyny Skarbek niejako sielanką. W swej rodzinnej, spokojnej wsi, Krystyna mogła rozwijać swoje pasje, mianowicie zainteresowania związane m.in. z jazda konną oraz wspinaczką górską. Życie to trwało w ten sposób do roku 1930, do momentu, w którym zmarł jej ojciec. W tym czasie przeniosła się wraz z rodziną do Warszawy.
3 lata później już 25-letnia Krystyna Skarbek wyszła za biznesmena, którym był Gustaw Gettlich, z którym jednak rozeszła się już po zaledwie sześciu miesiącach związku. Samotnie żyła następnie do roku 1938, kiedy to jej ślubnym został pisarz Jerzy Giżycki. Wraz z mężem mogła później wyjechać do Kenii, natomiast po wybuchu II Wojny Światowej przenieśli się do Francji, gdzie jednak ich małżeństwo rozpadło się. Jej kolejnym celem została wówczas Wielka Brytania.
Na Wyspach rozpoczęła się wkrótce jej kariera szpiegowska. Za pośrednictwem powołanych do życia przez Winstona Churchilla tajnych służb Skarbek wyjechała do Węgier, gdzie pod pseudonimem Christine Granville podjęła się pracy konspiracyjnej w charakterze dziennikarki. Zbierała tam zatem informacje wywiadowcze, dzięki którym Brytyjczycy mogli poznać dokładną datę ataku III Rzeszy na Związek Radziecki. Pomagała też swymi działaniami Polakom, a ściślej – w ucieczce z obozów dla internowanych.
Kilkakrotnie Skarbek z sukcesami przedostawała się do okupowanej Polski, gdzie między innymi mogla odwiedzać swą matkę. W latach 1941-1942 pracowała natomiast w Kairze. Następnie wysyłano ją na specjalną misję do Francji i ponownie na tereny Bliskiego Wschodu, aż do 1945 roku, kiedy to Skarbek w związku z zakończeniem działań wojennych została zdemobilizowana.
Po wojnie Krystyna Skarbek starała się imać zajęć rozmaitych. Była na przykład pokojówką, sprzedawczynią czy też stewardessą. To właśnie wykonując pracę na statku, mogla poznać Dennisa Muldowneya, który to 15 czerwca 1952 roku pchnął Skarbek nożem, na wskutek czego kobieta zmarła jeszcze tego samego dnia. Powodem miały okazać się odrzucone przez Skarbek oświadczyny.
Ciekawostki o Krystynie Skarbek
- Krystyna Skarbek zajmowała się organizowaniem ucieczek internowanych w węgierskich obozach Polaków do dalszej służby w polskich siłach zbrojnych na Zachodzie.
- Nazywana była ulubioną agentką Churchilla.
- Prowadziła w ramach swych zadań bujne życie towarzyskie, również w dziedzinie posiadanych mężczyzn.
- Stefania Skarbek, czyli matka Krystyny, zgodnie z przeczuciami córki, została aresztowana i zamordowana przez Niemców na Pawiaku w styczniu 1942 roku.
- Ojciec Krystyny Skarbek uchodził za hrabiego utracjusza, co nie przeszkadzało bynajmniej jej matce – Żydówce z bogatego domu.
- Uwielbiała adrenalinę i przygodę. Kochała też mężczyzn, ale przede wszystkim wolność. Walczyła o niepodległość Polski i własną niezależność – stwierdziła na podstawie źródeł Clare Mulley, autorka książki biograficznej pt. „Kobieta szpieg. Polka w służbie Jego Królewskiej Mości”, pozycji, która opowiada o Krystynie Skarbek, jej życiu i działalności.
- Według wielu głosów związanych z kinematografią, to właśnie działalność Skarbek inspirowała później twórce scenariusza do słynnego Bonda.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/1631366,Krystyna-Skarbek-%e2%80%93-ulubiona-agentka-Churchillahttps://pl.wikipedia.org/wiki/Krystyna_Skarbek
https://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,najlepsza-byla-w-cichym-zabijaniu-to-ona-zainspirowala-tworce-bonda,104959.html
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: