Krzysztof Antkowiak przyszedł na świat w Poznaniu 23 stycznia 1973 roku. Jest polskim piosenkarzem, kompozytorem, autorem tekstów oraz aktorem.
Biografia i życiorys Krzysztofa Antkowiaka
Krzysztof Antkowiak na estradzie debiutował już mając lat pięć, zaś już w roku 1986 wziął udział w konińskim Festiwalu Piosenki Dziecięcej. Otrzymał tam nagrodę zarówno od dziecięcego, jak i od jury dorosłego. Był to już tzw. debiut oficjalny. Ukończył w międzyczasie poznańskie Liceum Muzyczne, a potem klasę fortepianu na Akademii Muzycznej, również w Poznaniu.
W połowie lat 80. XX, jak pewnie wielu pamięta, Krzysztof Antkowiak występował przed kamerami programu telewizyjnego prowadzonego przez Jacka Cygana, a zatytułowanego „Dyskoteka pana Jacka”. Zdobył wówczas popularność za sprawą przeboju pt. „Zakazany owoc” – tekst do tego utworu ułożył Jacek Cygan i muzykę Krzesimir Dębski. W 1988 z tą piosenką Krzysztof Antkowiak wystąpił na Festiwalu w Opolu, zdobywając wtedy właśnie nagrodę publiczności.
Przez kilka lata Krzysztof Antkowiak dawał liczne koncerty, czy w kraju, czy też zagranicą – na przykład w USA i w Kanadzie, a płyta „Zakazany owoc” stała się szybko „Złotą płytą”, a następnie otrzymała status „Złotej kasety”.
Nie był to bynajmniej koniec, bowiem zdobył później I Nagrodę na zamojskim Festiwalu Piosenki Włoskiej, w roku 1990. Został również Antkowiak laureatem plebiscytu słuchaczy popularnej audycji Lato z radiem, a piosenki w jego wykonaniu wówczas szybko zdołały zająć najwyższe miejsca list przebojów.
Nagle stało się o nim cicho, lecz w połowie lat 90. XX w. Antkowiak powrócił na muzyczny rynek, występując wtedy między innymi z takimi popularnymi jak choćby Edyta Górniak (z którą był przez jakiś czas w związku). Nawiązał później współpracę z Grzegorzem Ciechowskim, stąd tez pojawił się album „Delfin”.
Obecnie próbuje swoich sił w muzyce oscylującej wokół klimatów klubowych, również udziela się w formacji DrumMachina, gdzie inspiracją jest trans afrykański, kultura azjatycka, czy też rodzimym folk.
Ciekawostki o Krzysztofie Antkowiaku
- Debiutował na scenie mając zaledwie 5 lat, by następnie nagrać album już w wieku lat czternastu.
- W roku 2003 u boku Olissy Rae występował w polskich eliminacjach do konkursu Eurowizji.
- Jest też autorem kilku utworów Kai Paschalskiej a także skomponował kilka utworów na debiutanckiej płycie zwyciężczyni programu „Jak oni śpiewają” – Agnieszki Włodarczyk.
- W wieku dziesięciu lat Krzysztof Antkowiak miał pozornie drobny wypadek, pozornie, ponieważ kolejne kilka lat jego życia określało zmaganie się z jąkaniem.
- Cisza medialna, która nastała w odniesieniu do jego działalności wraz z początkiem lat 90. XX wieku, oznaczała w jego życiu prywatnym zmagania z dużymi ilościami alkoholu.
Cytaty Krzysztofa Antkowiaka
„Propozycja zagrania w filmie Młode wilki reżyserii Jarosława Żamojdy nadeszła zupełnie nieoczekiwanie. Zainteresowanie wzbudziła moja twarz. W filmie wcieliłem się w rolę Krzyśka. Rola filmowa była dla mnie nowym doświadczeniem i miłym doświadczeniem. Dla mnie jednak od filmu, który kreuje ludzi i sytuacje, ważniejsza jest muzyka, koncerty, scena, czyli żywy kontakt z publicznością.”
„Sława w pewnym momencie bardzo mi przeszkadzała. Chodziłem jeszcze do szkoły. Z jednej strony było uwielbienie fanów na koncertach, a z drugiej nienawiść i zazdrość na co dzień. To były ogromne kontrasty. Ciężko jest w takiej sytuacji znaleźć w sobie balans.”
„Zakazany owoc dumnie krąży mi nad głową,
Zakazany owoc, marzeń ciemnych tabu,
Zakazany owoc, znowu szansa przeszła obok,
Choć już czułem ten smak, o, o!”
„Przyjaciel wie, ile wart jest sam,
Przyjaciel wie, kiedy odejść ma.
A gdy już jest, wszystko wie bez słów,
Przyjaciel mój umie żyć za dwóch.”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzysztof_Antkowiak
- https://www.last.fm/pl/music/Krzysztof+Antkowiak/+wiki
- https://www.pomponik.pl/plotki/news-krzysztof-antkowiak-byl-wrakiem-czlowieka-uratowala-go-wiara,nId,1902915
Prawa autorskie do zdjęcia
Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Autorem jest Serecki. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 4.0.