Krzysztof Daukszewicz (ur. 30 października 1947 w Wichrowie) jest polskim satyrykiem, felietonistą, tekściarzem, poetą, piosenkarzem i kompozytorem.
Krótki życiorys Krzysztofa Daukszewicza
Krzysztof Daukszewicz jest polskim felietonistą, artystą i satyrykiem. Urodził się 30 października 1947 roku w Wichrowie (woj. warmińsko-mazurskie).
Krzysztof Daukszewicz swoją działalność estradową zaczął w 1975 roku, gdy pełnił funkcję na stanowisku dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Szczytnie, zakładając wówczas kabaret „Gwuść”, z którym odnosił to wtedy właśnie swoje pierwsze estradowe sukcesy.
W 1978 roku natomiast, Daukszewicz zdecydował się przenieść się do Warszawy, wiążąc się na, jak się okazało, trzy lata, z należącą do Związku Polskich Autorów i Kompozytorów grupą kabaretową „Na Pięterku”. Nieco później (w latach 1983 – 86), Daukszewicz współtworzył z Januszem Gajosem kabaret o nazwie „Hotel Nitz”. Z kolei w latach 1986 – 90, współtworzył już słynny kabaret, mianowicie „Pod Egidą”.
Daukszewicz jest osobą prowadzącą do dziś autorskie programy satyryczne, pisze też dla „Przeglądu” i jest autorem kilkunastu pozycji książkowych.
Był mężem Małgorzaty Janiny Kreczmar (zmarłej w roku 2006). Ma z nią czwórkę dzieci.
Biografia rozszerzona Krzysztofa Daukszewicza
Krzysztof Daukszewicz studiował na olsztyńskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej. Działalność estradową natomiast Daukszewicz rozpoczął w roku 1975. Pełnił wówczas w Szczytnie funkcję dyrektora Miejskiego Domu Kultury oraz był współtwórcą kabaretu „Gwuść”. W 1976 dzięki temu otrzymał drugą nagrodę na odbywającym się I Biesiadzie Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim – w ten sposób wynagrodzono mu jego autorski program zatytułowany „Dookoła Wojtek”. W 1977 otrzymał z kolei nagrodę „Złote Rogi Kozicy” na zakopiańskim przeglądzie kabaretów.
W roku 1978 przeprowadził się do Warszawy zaczynając niemal od razu występować w kabarecie „Na Pięterku”, czyli w Związku Polskich Autorów i Kompozytorów, z którym to przestał jednak współpracować po 3 latach. Na przestrzeni lat 1979–1984 Krzysztof Daukszewicz był kierownikiem literackim „Teatru na Targówku”, w którym udało się wystawić dwa jego programy, mianowicie satyryczny „Dziury na drodze” oraz musical dedykowany dzieciom pod tytułem „Dzieci taty Zeusa”.
W latach 1983–1986 Daukszewicz z kolei współtworzył z popularnym aktorem Januszem Gajosem kabaret o nazwie „Hotel Nitz”. W 1986 artysta otrzymał III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie, a to za sztukę teatralną o charakterze antywojennym, czyli farsę pod tytułem „Cycek”. Od 1986 do 1990 występował natomiast w jakże popularnym kabarecie „Pod Egidą”.
Występuje do dziś z własnymi programami nazywane satyrycznymi, realizował w tym również programy w telewizji. Jest oprócz tego autorem kilkunastu pozycji książkowych. Ma swoją stałą rubrykę w tygodniku „Przegląd”.
Od 2005 jest już stałym gościem popularnego programu publicystyczno-satyrycznego zatytułowanego „Szkło kontaktowe”, nadawanego na antenie TVN24.
W 2011 roku Krzysztof Daukszewicz brał udział w nagraniu piosenki pod tytułem „Mazurski cud”, powstałej w ramach akcji pt. „Mazury Cud Natury”, która promowała region Mazur. Autor tejże kompozycji, Krzysztof „Dżawor” Jaworski, znany chociażby z występów w znanej grupie Harlem, zaprosił do nagrań również i innych artystów, którzy są związani z tym regionem, w tym takich jak Janusz Panasewicz z Lady Pank, Ryszard Rynkowski, Piotr „Petera” Wiwczarek z grupy Vader oraz Paweł „Draka” Grzegorczyk z zespołu Hunter.
Krzysztof Daukszewicz jest mężem Małgorzaty Janiny Kreczmar ( zm. 2006). Ma czworo dzieci: trzech synów oraz córkę. Daukszewicz jest oprócz tego zięciem aktorów – Justyny Kreczmarowej i Jana Kreczmara.
Ciekawostki o Krzysztofie Daukszewiczu
- Zapytany o to, z czego nie pozwala sobie żartować, odparł, że z dwóch rzeczy – z Pana Boga i z papieża Jana Pawła II.
- Urodził się w woj. warmińsko-mazurskim i ma wielki sentyment do tego miejsca. Pragnie na starość osiąść właśnie tam, a nie jak wielu przypuszczało – w Warszawie.
- Krzysztof Daukszewicz jest zięciem niezwykle popularnego, słynnego aktorskiego małżeństwa: Justyny Kreczmarowej i Jana Kreczmara.
- Od 1986 do 1990 Krzysztof Daukszewicz występował w bardzo popularnym i prestiżowym kabarecie „Pod Egidą”.
- Ma w branży ksywę Singel ponieważ pracuję sam.
- Jego wizja środowiska artystycznego była, okazało się , odmienna od rzeczywistości – po przeprowadzce do warszawy zobaczył pasmo niekończących się imprez…
- Jak wyznał, wytrzymuje poza granicami Polski góra trzy tygodnie.
- Przełom artystyczny Daukszewicza nastąpił w 1987 roku w Opolu, gdzie mógł wówczas wykonać monolog „Muzykoterapia” i zaśpiewać „To jest mój kraj” – mimo niechętnego stanowiska cenzury.
Cytaty Krzysztofa Daukszewicza
„Lech Wałęsa do tego stopnia chce być prezydentem wszystkich Polaków, że jeżeli oni ruszą na Belweder, to on stanie na ich czele.”
„Dotacja to są pieniądze, które państwo mi daje za darmo na zawsze na coś, co gdyby to było moje, to bym oddawał państwu w formie podatku.”
„Był taki moment, gdzieś od 1993, no może 1994 r., aż do zeszłego roku, kiedy ludzie praktycznie nie interesowali się satyrą polityczną. Ale obecna sytuacja, czyli PiS i bracia Kaczyńscy, spowodowała, że tego typu satyra wróciła do łask. Ludzie chcą, by ktoś powiedział niby w żartach to, co oni tak naprawdę czują, a czego czasem boją się powiedzieć na głos.”
„Normalny człowiek składa się w 90 proc. z wody, a europoseł Ryszard Czarnecki – w 90 proc. z wazeliny.”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest Sławek. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzysztof_Daukszewicz
https://biografia24.pl/krzysztof-daukszewicz/
https://polskatimes.pl/emigrant-w-warszawie-krzysztof-daukszewicz/ar/188450
http://sadurski.com/krzysztof-daukszewicz-ciekawostki/
https://pl.wikiquote.org/wiki/Krzysztof_Daukszewicz
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: