Krzysztof Kowalewski przyszedł na świat w Warszawie 20 marca 1937 roku. Jest polskim aktorem filmowym, telewizyjnym i teatralnym, oraz radiowym. Zasłyną z odegranych ról komediowych. Wystąpił w przeszło 120 filmach i telewizyjnych serialach, natomiast w teatrze zagrał ponad tysiąckrotnie. Jest też wieloletnim wykładowcą warszawskiej PWST.
Spis treści
Biografia i życiorys Krzysztofa Kowalewskiego
Jest synem oficera Wojska Polskiego oraz aktorki pochodzenia żydowskiego. Upadek powstania warszawskiego sprawił, że Kowalewski przeniósł się wraz z rodzina do Kielc, lecz do Warszawy wrócili po wojnie. Tam tez Kowalewski ukończył liceum oraz w roku 1960 PWST (Państwową Wyższą Szkołę Teatralną).
W roku 1960 zadebiutował jako epizodyczny aktor w “Krzyżakach” w reżyserii Aleksandra Forda. Wystąpił następnego roku pierwszy raz na deskach Teatru Dramatycznego. W latach 70. i 80. wystąpił m.in. w filmach wojennych Witolda Lesiewicza m.in. w produkcji “Kwiecień” (1961) oraz w “Miejscu dla jednego” (1965), również w kryminale Janusza Nasfetera zatytułowanym “Zbrodniarz i panna” (1963), filmie Janusza Majewskiego z roku 1969 pt. “Urząd”, wreszcie w produkcji komediowej “C.K. Dezerterzy” (1985), później, w 1970 roku, zagrał Kowalewski w serialu wojennym Janusza Morgensterna zatytułowanym „Kolumbowie” i komedii Jerzego Stefana Stawińskiego pt. “Godzina szczytu” (1973).
Stanisław Bareja obsadzał Kowalewskiego z chęcią, przez co zagrał w filmie “Nie ma róży bez ognia” (1974). W 1976 roku Kowalewski pojawił się w słynnym “Brunecie wieczorową porą”, gdzie mógł wcielić się w rolę Michała Romana. W 1978 zagrał w “Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz”, aż w końcu przyszła kolej w roku 1981 na kultowego już dawno “Misia”.
Od lat Krzysztof Kowalewski związany z występami w Teatrze Polskiego Radia. Janusz Kukuła, czyli dyrektor tegoż, przyznał niegdyś, że Krzysztof Kowalewski jest jego ulubionym aktorem. Kowalewski odegrał tam główną rolę w słuchowisku pt. „Kocham pana, panie Sułku”, emitowanym na falach Programu Trzeciego Polskiego Radia.
Ciekawostki o Krzysztofie Kowalewskim
- Krzysztof Kowalewski urodził się w Warszawie będąc synem aktorki pochodzenia żydowskiego Elżbiety Kowalewskiej. Matka przez całą wojnę ukrywała przed synem swe żydowskie pochodzenie.
- Jego ojciec, Cyprian Kowalewski, był oficerem rezerwy Wojska Polskiego. We wrześniu 1939 dostał się do sowieckiej niewoli i przebywał w obozie jenieckim w Starobielsku – w 1940 roku został rozstrzelany w Charkowie.
- Wujem Krzysztofa Kowalewskiego był malarz Adam Herszaft.
- Krzysztof Kowalewski dwukrotnie był członkiem honorowego komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego w 2010 i 2015 roku.
- Krzysztof Kowalewski jest posiadaczem Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotego Medalu “Gloria Artis”.
- Odrzucił propozycję zagrania roli Stanisława Anioła w serialu Stanisława Barei pt. “Alternatywy 4”. Angaż otrzymał wówczas Roman Wilhelmi.
Cytaty Krzysztofa Kowalewskiego
“(…) staram się dostrzegać w życiu przede wszystkim pozytywy. To chyba sprawa charakteru. Już taki mam. Jestem dosyć pogodnym człowiekiem, choć oczywiście w granicach rozsądku. Jak każdy przeżywam chwile załamania i stresy, ale nie lubię absorbować nimi innych.”
“Uważam, że reklamowanie polityków jest gorsze niż pornografia.”
“Aktor nie przychodzi do teatru tylko wtedy, gdy umarł w domu, albo przychodzi do teatru i tam umiera. I tyle.”
“Pracuję dla publiczności mającej różne oczekiwania i wyobrażenia na temat rozrywki i sztuki. To, co robię, staram się robić jak najlepiej. Końcowy efekt całego przedsięwzięcia nie jest już jednak moją sprawą. Odpowiedzialność biorę tylko za swoją pracę.”
“Zastanawiam się nieraz, czy mógłbym zostawić teatr. I dochodzę do wniosku, że teoretycznie – tak, ale praktycznie – nie, bo czuję się z nim bardzo związany. Nie można się przecież odseparować od życiodajnego źródła energii.”
Źródła
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzysztof_Kowalewski
- https://www.filmweb.pl/person/Krzysztof+Kowalewski-367/biography
- https://film.wp.pl/zona-i-nastoletnia-corka-krzysztofa-kowalewskiego-martwia-sie-jego-stanem-zdrowia-aktor-nie-mysli-o-emeryturze-6103060094628993a
Prawa autorskie do zdjęcia
Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest Sławek. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.