Kuba Badach (ur. 1976) jest polskim muzykiem: wokalistą i kompozytorem jazzowym, a także dziennikarzem muzycznym Radia Nowy Świat. Prywatnie – mąż Aleksandry Kwaśniewskiej.
Instagram: @tenkubabadach
Kuba Badach – młodość w Krasnymstawie
Kuba Badach urodził się 24 sierpnia 1976 r. w Krasnymstawie. Ojciec Tadeusz Badach to prezes Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie, ale też dawny poseł SLD. To on stoi za sukcesami wyrobów mleczarskich z Krasnegostawu, zwłaszcza jogurtów i kefirów, więc synowi nadano przydomek „książę kefirów”.
W domu Badachów wychowywał się również młodszy brat Maciej, obecnie mieszkający w stolicy. Stryj, Ryszard Badach dał się poznać natomiast jako kompozytor i autor śpiewnika „Piosenki o Zamościu i Zamojszczyźnie”, a także wykonawca – wraz z żoną – regionalnej muzyki.
Kuba miał więc muzykę „we krwi”, a ponieważ przejawiał talent już w dzieciństwie, zadebiutował jako 12-latek, śpiewając kolędy na własnej płycie. W podstawówce (Szkoła Podstawowa nr 4 w Krasnymstawie) został zapamiętany przez grono pedagogiczne jako grzeczny i sympatyczny chłopiec w okularkach. A on wspominał, że jako kilkulatek cały czas słuchał muzyki, a jako 7-latek zamęczał rodziców o pianino.
Dziś jest im wdzięczny, że nie sprzeciwili się muzycznej pasji kilkulatka. Mówi, że rodzice otoczyli go miłością i dali siłę na całe życie. Nie kwestionowali jego wyborów i za to ich kocha najbardziej.
Wybór szkoły muzycznej stał się więc oczywisty i Kuba ukończył najpierw Państwową Szkołę Muzyczną I, a następnie II stopnia w Zamościu. Uczył się w klasie fortepianu. Później ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach (2000 r.) na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej i wykształcił się jako wokalista jazzowy.
Kuba Badach – człowiek-orkiestra
Koledzy w branży mówią, że Kuba to człowiek-orkiestra, który nie tylko gra i śpiewa, ale też komponuje, przygotowuje aranże i zajmuje się produkcją płyt. A ma w dziedzinie muzyki duże doświadczenie, ponieważ karierę zaczynał jako dziecko. Zaczęło się dość niespodziewanie, kiedy w 1987 r. wiceprezes Fundacji Peace Child odwiedził Polskę, by szukać utalentowanych dzieci z całego świata do tworzonego właśnie zespołu. Kuba miał wtedy 10 lat, a ponieważ przesłuchania odbywały się na przeciwko szkoły muzycznej, do której uczęszczał, zerwał się z lekcji i zaryzykował… Pokusa była wielka – zwycięzcy mieli polecieć za Ocean. Czemu więc nie spróbować?
Ponieważ zaś na przesłuchaniach długo nic się nie działo, usiadł do fortepianu i z nudów przygrywał sobie utwory Beatlesów. Ani się spostrzegł jak obok pojawił się inny muzyk i zaczęli grać utwór na cztery ręce – ze znanym polskim muzykiem Wiesławem Pieregorólką. To on odkrył talent Kuby.
10-latek został przyjęty do zespołu musicalowego. Potem zjeździli całą Polskę podczas turnée. I zobaczyli wiele pozamuzycznie, bo przecież był rok 1988, a przez kraj przetaczała się fala robotniczych strajków. Nie wszystkie zaplanowane koncerty się odbyły, ale chłopiec i tak był szczęśliwy. Połknął muzycznego bakcyla. Odtąd był pewien, co chce robić w życiu.
Przedsięwzięcie Fundacji Peace Child zostało objęte patronatem ministra do spraw młodzieży – którym był wówczas… Aleksander Kwaśniewski.
W tym czasie młodziutki Kuba wydał pierwszą płytę z kolędami „Gwiazdkowe Cuda” (1988), napisanymi specjalnie dla niego przez takich twórców jak Wiesław Pieregorólka czy Jacek Cygan. Jednak to nie muzyka mainstreamu stała się jego powołaniem. Od początku szedł własną drogą jazzową.
W 1995 r. został wokalistą zespołu Poluzjanci, a od 1999 r. – zespołu The Globetrotters. Z pierwszą grupą wykonywali muzykę z pogranicza: pop rocku, funky i jazzu. W pamięci oraz biografii zapisały się występy w klubie „Baggot Inn” na Manhattanie i wraz z Kayah koncerty ku czci Andrzeja Zauchy w amerykańskim Lincoln Center (2002). Z późniejszego okresu współpracy z grupą Poluzjanci pochodzą albumy studyjne: „Tak po prostu” i „Druga płyta” oraz „Trzy metry ponad ziemią”.
Cztery albumy studyjne z grupą The Globetrotters: „Stay in Neverland”, „Fairy tales of the trees”, „Both Sides” i „Stop! Don’t Talk” zaowocowały pozyskaniem rzeszy fanów, zaś utwór z płyty, „All You Want”, trafił na listę przebojów „Trójki”.
Pokłosiem sukcesów były zagraniczne występy m.in. na Bojo Jazz Festival we Węgrzech, na Festiwalu Jazzowym w Kuwejcie i World Etno Fest w Słowacji, a także na Letnim Festiwalu Jazzowym w krakowskiej Piwnicy pod Baranami.
Kuba Badach od lat występuje również jako artysta solowy. Już w czasie studiów współpracował z Katarzyną Gärtner i Robertem Jansonem. Wspólnie z Jansonem nagrali dwa albumy studyjne: „Trzeci wymiar” (1997) i „Nowy świat” (1999). Był rok 1997, kiedy utwór „Małe szczęścia” z pierwszej płyty trafił na listę przebojów telewizyjnej Dwójki „30 ton lista”, walcząc o palmę pierwszeństwa m.in. z przebojami Edyty Bartosiewicz, Anity Lipnickiej czy Natalii Kukulskiej.
Kolejne lata zaowocowały następnymi muzycznymi dokonaniami. W ramach akcji „Święta, święta” (2002, 2003 i 2006) skomponował utwór „Tak jak śnieg”, a w kwartecie ze Szcześniakiem, Piasecznym i Lampertem wyśpiewali piosenkę „Kolęda dwóch serc”, czyli cover przeboju Wham! „Last Christmas”.
Od 2003 r. współpracował z artystami tej miary co: Kayah, Robert Janson, Ania Szarmach, Dorota Miśkiewicz, Carrantuohill, Grzegorz Kapołka.
Kolejny etap zainteresowań muzycznych to ścieżki dźwiękowe do filmów: „Ławeczka” Macieja Żaka i polskiej wersji językowej animacji „Droga do El Dorado”.
W 2013 r. skomponował utwór do filmu dokumentalnego „Joanna” Anety Kopacz, przyczyniając się do sukcesu tej produkcji, która zakwalifikowała się do grupy pięciu filmów ubiegających się o Oscara w kategorii dokument.
Z filmu „Co w duszy gra” pochodzi natomiast utwór „Liczy się tylko to”.
Wiosna 2009 r. zaowocowała wspomnianym albumem z coverami „Tribute to Andrzej Zaucha”. Z albumu „Kolędy świata”, na którym śpiewał gościnnie, pochodzi wykonywany przez niego utwór religijny „Mario, czy już wiesz” (2015). Dwa lata później nagrał pierwszy autorski album „Oldschool” (2017). Promował go singiel „Życie”, ale ogromną popularność zdobyły też inne utwory i teledyski z tej płyty – „Wracam do siebie” i „Jestem kimś”.
Z koncertu dedykowanego pamięci Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego skomponowano materiał na płytę „Życia mała garść” z gościnnym wykonaniem przez Kubę utworu „Im więcej ciebie tym mniej”.
Kuba Badach to także aktor musicalowy, znany widzom Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu i Teatru Starego w Lublinie.
Talent Badacha dostrzegło środowisko muzyczne i publiczność. Dwukrotnie został laureatem nagrody Fryderyka w kategorii „wokalista roku”.
Od roku Kuba Badach to także dziennikarz muzyczny Radia Nowy Świat. Prowadzi tam autorski program „Badafonia”.
Kuba Badach – Ola Kwaśniewska
Przyszłą żonę Aleksandrę Kwaśniewską poznał w 2009 r. Spotkali się w rozgłośni muzycznej, gdzie promował utwory Andrzeja Zauchy. Wręczył jej płytę, ale wtedy jeszcze między nimi „nie zaiskrzyło”. Dopiero jakiś czas później, kiedy spotkali się przez wspólnych znajomych, zaczęli się sobie bardziej przyglądać. Połączył ich ostatecznie koncert Ani Karwan w warszawskim klubie Tygmont. Nie afiszowali się jednak ze swoimi uczuciami, lecz unikali medialnego szumu. Wspólne wywiady, „bywanie” na tych samych imprezach – nie dotyczyło ich. Tylko czasami mediom udało się uchwycić roześmianą Olę Kwaśniewska na koncertach Kuby Badacha.
Zaręczyny były tematem tabu i nie wiedział o nich nikt z wyjątkiem najbliższych. Dopiero na kanapie u Wojewódzkiego, Kuba Badach przyznał się do większej zażyłości z Olą…
O ich zaręczynach „przypadkowo” powiedział w radiu ojciec przyszłej panny młodej. Szaleństwo medialne na punkcie prezydentówny i jej przyszłego męża sięgnęło zenitu, a Kuba z nieznanego muzyka stał się popularny i był na ustach wszystkich w branży. Po trzech latach zdecydowali się usankcjonować stały związek. Pobrali się w Katedrze Polowej Wojska Polskiego 22 września 2012 r.
Kościół na warszawskiej starówce zgromadził ponad 320 gości i drugie tyle oglądających. Ślub okrzyknięto wydarzeniem roku. A oni – piękni i młodzi zwracali na siebie uwagę Polaków. Ola – w sukni od Sabriny Pilewicz, Kuba we fraku od Tomasza Ossolińskiego. Wesele odbyło się w Serocku, a goście – elita polityki i show biznesu zawitali do ekskluzywnego hotelu Narvil Conference&SPA nad Narwią.
Początkowo nie dawano im zbyt dużych szans na wspólne życie, bo wydawało się, że są tak różni jak ogień i woda. Tymczasem małżeństwo trwa już dziewięć lat. Nie mają dzieci. Żona jest jego fanką i często przychodzi na koncerty Kuby.
Kuba Badach – ciekawostki
Na starych fotografiach można zobaczyć Aleksandra Kwaśniewskiego, który gratuluje występu grupie Peace Child. Wśród wykonawców jest 10-letni Kuba Badach, przyszły zięć Kwaśniewskiego. Wiara odgrywa ważną rolę w życiu Kuby Badacha. Często występuje na koncertach religijnych, a podczas Światowych Dni Młodzieży w podkrakowskich Brzegach wykonywał pieśń „Błogosław, duszo moja, Pana” po czuwaniu z papieżem Franciszkiem.
Źródła
Zdjęcie: Flickr.com | Autor: Fryta 73 | Licencja: CC BY-SA 2.0
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kuba_Badachhttps://filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=1126837
https://archive.is/aRH7j
https://www.pomponik.pl/plotki/news-aleksandra-kwasniewska-i-kuba-badach-tego-o-ich-malzenstwie-,nId,2262686
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Zobacz także
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: