Kuba Rozpruwacz był mordercą, który zabił co najmniej pięć londyńskich prostytutek w 1888 r. Nigdy nie został schwytany, jego tożsamość pozostaje jedną z najsłynniejszych nierozwiązanych tajemnic w Anglii.
Spis treści
Kim był Kuba Rozpruwacz?
Znany z popełnienia makabrycznych morderstw, które to miały miejsce od 7 sierpnia do 10 września 1888 r. w londyńskim East Endzie, „Kuba Rozpruwacz”, to znany seryjny morderca, którego nigdy nie zidentyfikowano, pozostaje jednym z najbardziej zagadkowych przestępców w Anglii i na świecie.
Morderca z Whitechapel
Kuba Rozpruwacz jest odpowiedzialny za morderstwa pięciu prostytutek – wszystkie miały miejsce w promieniu mili od siebie i obejmował dzielnice Whitechapel, Spitalfields, Aldgate i City of London – na londyńskim East Endzie, jesienią 1888 roku. Nigdy nie został zatrzymany. Pomimo niezliczonych dochodzeń w sprawie ostatecznych dowodów tożsamości brutalnego zabójcy, jego nazwisko i motyw są nadal nieznane. Pseudonim „Kuba Rozpruwacz” pochodzi z listu napisanego przez kogoś, kto twierdził, że jest rzeźnikiem z Whitechapel.
Zabójca wysłał kilka listów do londyńskiej Metropolitan Police Service, znanej również jako Scotland Yard, szydząc z oficerów o jego makabrycznych działaniach i spekulując na temat przyszłych morderstw. W ciągu ostatnich dziesięcioleci powstały różne teorie na temat tożsamości Kuby Rozpruwacza, w tym zarzuty oskarżające słynnego wiktoriańskiego malarza Waltera Sickerta, polskiego emigranta, ale i podejrzanym w tymże dochodzeniu był nawet wnuk królowej Wiktorii. Od 1888 r. wyłoniono ponad 100 podejrzanych, przyczyniając się do rozpowszechnienia w popkulturze postaci Rozpruwacza.
Charakterystyka okolicy
Pod koniec XIX wieku londyński East End był miejscem, które oglądali obywatele ze współczuciem lub całkowitą pogardą. Mimo, że był to obszar, w którym wykwalifikowani imigranci, głównie Żydzi i Rosjanie, przybyli, aby rozpocząć nowe życie i rozpocząć działalność gospodarczą, dzielnica słynęła z nędzy, przemocy i przestępczości. Prostytucja była nielegalna tylko wtedy, gdy praktyka spowodowała niepokoje społeczne, a tysiące domów publicznych i tanich domów noclegowych świadczyły usługi seksualne. Wszystko to pod koniec XIX wieku.
W tamtym czasie śmierć lub morderstwo pracującej dziewczyny rzadko było zgłaszane w prasie lub dyskutowane na forum publicznym. W rzeczywistości „panie nocy” były poddawane fizycznym atakom, które czasami kończyły się śmiercią. Wśród tych powszechnych brutalnych przestępstw był atak na angielską prostytutkę Emmy Smith, która została pobita i zgwałcona przez czterech mężczyzn. Smith, która później zmarła na zapalenie otrzewnej, jest pamiętana jako jedna z wielu niefortunnych ofiar pośród kobiet zabitych przez gangi żądające pieniędzy za ochronę.
Rzeźnik mizoginista
Jednak seria zabójstw, która rozpoczęła się w sierpniu 1888 r., wyróżniała się na tle innych brutalnych zbrodni z tamtych czasów: seria tych zabójstw była naznaczona sadystyczną rzezią, sugerując, że wymyślił to umysł bardziej socjopatyczny i nienawistny, niż większość obywateli mogła pojąć. Kuba Rozpruwacz nie tylko gasił życie nożem, okaleczył i upokorzył kobiety, ale jego zbrodnie zdawały się być naznaczone wstrętem do całej płci żeńskiej.
Kiedy morderstwa Kuby Rozpruwacza nagle ustały, jesienią 1888 r. obywatele Londynu wciąż chcieli odpowiedzi, które nie nadchodziły, nawet sto lat po krwawych faktach. Trwająca sprawa, która zrodziła produkcję książek, filmów, seriali telewizyjnych i tras historycznych, napotkała szereg przeszkód, w tym brak dowodów, gamę dezinformacji i fałszywych zeznań oraz rygorystyczne przepisy narzucone przez Scotland Yard. Kuba Rozpruwacz pozostaje w ten sposób łakomym tematem od ponad 130 lat i prawdopodobnie będzie istniał nadal w przestrzeni publicznych dysput przez dziesięciolecia.
W ostatnich latach
W 2011 r. brytyjski detektyw Trevor Marriott, który od dawna prowadzi dochodzenie w sprawie morderstw Kuby Rozpruwacza, trafił na nagłówki gazet, gdy odmówiono mu dostępu do nieocenzurowanych dokumentów otaczających sprawę przez policję miejską. Zgodnie z artykułem ABC News z 2011 r. oficerowie z Londynu odmówili przekazania tych dokumentów, ponieważ zawierają chronione informacje o informatorach policji.
W 2014 r. autor i amator, Russell Edwards, twierdził, że ustalił tożsamość Kuby Rozpruwacza na podstawie wyników DNA uzyskanych z szala należącego do jednej z ofiar, Catherine Eddowes. Edwards stwierdził, że dowody wskazywały na Aarona Kośmińskiego, polskiego imigranta i jednego z głównych podejrzanych w makabrycznych morderstwach.
Temat pojawił się ponownie, gdy dwóch biochemików opublikowało wyniki swoich badań na wspomnianym szaliku w wydaniu Journal of Forensic Sciences z marca 2019 r., ponownie wskazując Kośmińskiego jako prawdopodobnego autora zabójstw. Odkrycie to zostało szybko zakwestionowane przez genetyków, którzy zakwestionowali zastosowaną metodologię i nalegając, aby szal nie zostawał zanieczyszczany przez niewłaściwe obchodzenie się z dowodem w sprawie.
Ciekawostki o Kubie Rozpruwaczu
- Morderstwa Rozpruwacza zrodziły cały intratny przemysł w ramach rynku rozrywkowego.
- Analiza pisma w listach nadesłanych do Scotland Yardu przez rzekomego Rozpruwacza sugeruje, że był to osobnik niewykształcony, pomimo, że rany zadane ciałom ofiar pokazują, jakoby znał się nad wyraz dobrze na ludzkiej anatomii.
- Testy DNA ostatnich lat wskazały z dużym prawdopodobieństwem na człowieka polskiego pochodzenia nazwiskiem Aaron Kośmiński, jako na zabójcę z Whitechapel.
Źródła
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kuba_Rozpruwaczhttps://wiadomosci.onet.pl/swiat/nowe-badania-dna-wskazuja-ze-kuba-rozpruwacz-to-aaron-kosminski/pkv9622
https://www.biography.com/crime-figure/jack-the-ripper