Kuba Sienkiewicz jest muzykiem rockowym, wokalistą, gitarzystą i autorem tekstów, liderem zespołu Elektryczne Gitary. Z wykształcenia jest lekarzem neurologiem i cały czas pracuje w swoim zawodzie. Jak wyglądało jego życie? Kim są jego dzieci i żona? Odpowiedzi na te pytania i wiele ciekawostek poznasz z jego życiorysu.
Kuba Sienkiewicz – wiek, wzrost
Wzrost: nieznany
Kuba Sienkiewicz – dzieciństwo
Jakub Wojciech Sienkiewicz urodził się 24 listopada 1961 roku w Warszawie.
Dzieciństwo spędził w Gdańsku-Oliwie, mieszkał w pięknym miejscu – na osiedlu drewnianych domów fińskich zbudowanych dla oficerów niemieckich w 1944 roku. Jego rodzina przywędrowała do Gdańska z woj. świętokrzyskiego.
Gdy był małym bobasem, cudem uniknął śmierci. Zwaliła się na niego biblioteka z książkami, lecz oparła się na niemieckim żeliwnym nocniku, dzięki czemu zmieścił się pomiędzy meblem a podłogą.
Jego mama pracowała jako psychiatra. Jako dziecko towarzyszył mamie w pracy, chodził z nią na obchody, dyżury, często nocował w szpitalu.
Będąc dzieckiem czuł się wolny i spędzał wiele czasu włócząc się po okolicy. Za jego domem był sad, a dalej lasy, po których buszował już jako 7-8 latek. Pewnego razu zgubił się i po wielu godzinach drogi wyszedł koło klatki z wilkami. Okazało się, że dotarł do zoo, które nie miało ogrodzenia z drugiej strony. Z kolei trójmiejskie, piaszczyste skarpy były w lecie świetnym miejscem do bezpiecznego skakania, a zimą zamieniały się w tory saneczkowe.
Ogromną atrakcją były także bunkry, a jeden z nich znajdował się tuż za domem. Za to w domu pozostały „pamiątki” po Niemcach takie jak pas nabojów do ręcznego karabinu maszynowego czy klaser ze znaczkami przedstawiającymi różne miasta świata.
Mieszkał w dużym domu, w którym babcia wynajmowała pokoje stoczniowcom. Część z nich po wydarzeniach w grudniu 1970 już nie wróciła. Był wtedy też świadkiem wyjeżdżających z lasu czołgów, które przez jego ulicę przejeżdżały do miasta. Jeden z żołnierzy wziął go na wieżyczkę i przewiózł go wzdłuż ulicy, poczuł się dumny. Po pewnym czasie dopiero zrozumiał gdzie i po co te czołgi jechały.
Kuba Sienkiewicz – edukacja
W 1975 roku Kuba Sienkiewicz przeniósł się z rodziną na warszawski Żoliborz. Tam uczęszczał do liceum im. Joachima Lelewela. Bardzo dobrze wspomina licealnych nauczycieli, jako dobrze wykształconych i uczących z pasją. W tamtych czasach fascynowali go artyści tacy jak Jacek Kaczmarski czy Jacek Kleyff.
Po liceum Kuba Sienkiewicz podjął studia medyczne. Zainspirował go wtedy jeden z nauczycieli, który podczas strajku okupacyjnego w 1981 roku jednego dnia dał znakomity wykład z dziedziny socjotechniki, a drugiego recital. Śpiewał piosenki, które Kuba od lat słuchał. Pomyślał wtedy, że też chce tak śpiewać.
Kariera muzyczna Kuby Sienkiewicza. Lider zespołu Elektryczne Gitary
Na studiach zaczął pisać pierwsze piosenki i występować wraz z kolegami z roku. Początkowo grał w grupie utworzonej pod prześmiewczą nazwą SPIARDL (Stowarzyszenie Piosenkarzy i Artystów Robotniczych Działaczy Ludowych), która w latach 80. została przemianowana na Zuch Kozioł. W latach 1987-1989 współtworzył zespół Miasto, wykonujący muzykę rockową i ska. Chwytliwe teksty jego piosenek sprawiły, że szybko zyskał popularność.
Od 1990 roku jest związany z zespołem Elektryczne Gitary, z którym koncertuje i nagrywa płyty. Przyznał, że do występowania na szerszą skalę skłoniły go problemy finansowe. Już pierwsza płyta grupy pt. „Wielka radość” przyniosła im dużą popularność i miliony wiernych fanów. Zespół wciąż funkcjonuje, wydał kilkadziesiąt przebojów i sprzedał ponad milion płyt.
Czasami Kuba Sienkiewicz występuje pod własnym nazwiskiem. Nagrał pięć solowych płyt studyjnych. Czasami tworzy muzykę i piosenki do polskich produkcji telewizyjnych i filmów. Wystąpił w dwóch filmach Olafa Lubaszenki oraz w krótki filmie na podstawie opowiadania Janusza Andermana, gdzie zagrał samobójcę skaczącego z 30. piętra Pałacu Kultury. Grał także epizodyczne role lekarzy w komediach Poranek kojota i Chłopaki nie płaczą. Wielu jego fanów mogło być zaskoczonych, że nie tylko gra lekarza, lecz tak naprawdę czynnie wykonuje zawód medyka. Wraz z Elektrycznymi Gitarami nagrywał utwory do filmów: Kariera Nikosia Dyzmy, Kiler i A ty co?.
W 1994 roku wydana została książka pt. Jestem z drowy, która zawiera teksty piosenek opatrzone komentarzami autora, a także wywiady z Kubą Sienkiewiczem na temat muzyki, życia prywatnego czy medycyny.
W 1998 we współpracy z reżyserem Mirosławem Dembińskim stworzył film pt. A ty co?. Film mający skłaniać do refleksji o Polsce końca XX wieku zawierał piosenki Elektrycznych Gitar zilustrowane dokumentalnymi obrazami współczesnej Polski. Sienkiewicz wystąpił w kilku scenach, a film został uhonorowany Nagrodą Specjalną Festiwalu Mediów w Łodzi Człowiek w zagrożeniu.
W 2004 ukazała się druga książka jego autorstwa Jakub Sienkiewicz – piosenki. Z kolei w 2015 roku wydał autobiografię Kubatura, czyli elektryczne wagary, w której zawierają się elementy biograficzne, teksty piosenek oraz ich omówienia. Artysta w publikacji pełnej autoironii przyznaje się do swoich życiowych błędów i porażek.
Do najsłynniejszych piosenek Kuby Sienkiewicza i Elektrycznych Gitar należą: Przewróciło się, Dzieci wybiegły, Żądze, Cyrk, Koniec, Kiler, Nie wiem co to sen i Co ty tutaj robisz.
Kuba Sienkiewicz współpracuje ze sceną kabaretowo-muzyczną oraz pisuje felietony dla różnych czasopism. W 2013 odznaczony został Brązowym Medalem „Zasłużonych Kulturze Gloria Artis”. Jest przewodniczącym rady Polskiej Fundacji Muzycznej.
W kwietniu 2020 roku Elektryczne Gitary z wokalistą Kubą Sienkiewiczem wydały album pt. „2020”. Znalazło się na nim dwanaście premierowych kompozycji, z tekstami Kuby Sienkiewicza i Piotra Łojka. Zostały także zawarte dwa bonusy – nowe, zaskakujące aranżacje dwóch wielkich hitów: „Dzieci” i „Człowiek z liściem”. Na płycie usłyszymy charakterystyczne brzmienia zespołu, które uzyskały nowoczesny sznyt.
Kuba Sienkiewicz – lekarz neurolog
W 1986 roku Kuba Sienkiewicz ukończył Akademię Medyczną w Warszawie, a następnie uzyskał specjalizację drugiego stopnia z neurologii. W 1995 roku uzyskał stopień doktora nauk medycznych na podstawie rozprawy: Zaburzenia gałkoruchowe w chorobie Parkinsona.
Jakub Sienkiewicz pracuje jako czynny neurolog od momentu ukończeniu studiów. Specjalizuje się w chorobie Parkinsona i jest autorem poradnika dla osób zmagających się z tym schorzeniem. Jest członkiem Movement Disorder Society.
W 1997 roku odszedł z kliniki Akademii Medycznej szpitala przy ul. Banacha w Warszawie i rozpoczął własną praktykę lekarską. Przyjmował w szkolnym gabinecie i jeździł z wizytami domowymi do pacjentów w zaawansowanym stadium choroby.
Kuba Sienkiewicz – żona i dzieci
Jakub Sienkiewicz jest żonaty i ma sześcioro dzieci. Jego żona Monika jest lekarką, która podczas pandemii zajmowała się chorymi na COVID-19.
Jego najstarszy syn został programistą, a córka zajmuje się wzornictwem przemysłowym. Z młodszym potomstwem organizował jam sessions. Domowe występy przerodziły się w występy na scenie i w ten sposób dwoje jego dzieci – Kasia i Jacek Sienkiewicz stworzyli zespół „Kwiat Jabłoni”. Nazwa pochodzi od taniego wina, o którym śpiewał ich tata. Kasia jest wokalistką i gra na instrumentach klawiszowych, natomiast Jacek śpiewa i gra na mandolinie. Ich zespół zyskał ogólnopolską popularność dzięki platformie YouTube. W lutym 2021 roku premierę miała ich płyta pt. Mogło być nic.
Kuba Sienkiewicz – ciekawostki
Jest typem wędrowca, często zmienia miejsca zamieszkania. Bardzo ważną pamiątką dla niego jest antologia poezji niezależnej Stanisława Barańczaka pt. „Poeta pamięta”.
W swojej biografii artysta przyznał, że przez lata zmagał się z uzależnieniem od alkoholu i leków. Mając nieograniczony dostęp do leków, regulował swój nastrój od euforycznego do zobojętnienia, aby funkcjonować na wysokich obrotach jako lekarz i artysta estradowy. W wywiadach przyznał się także do tego, że chorował w przeszłości na depresję.
W połowie lat. 80. chciał z żoną i synem odwiedzić stryja w Anglii. Odmówiono mu paszportu, więc wtedy jedyny raz w życiu uciekł się do protekcji swojej ciotki – aktorki Krystyny Sienkiewicz. Znała dobrze Czesława Kiszczaka i dzięki temu już po tygodniu cała rodzina otrzymała paszporty.
Kuba Sienkiewicz – najczęściej zadawane pytania
Kim jest Kuba Sienkiewicz?
Kuba Sienkiewicz jest muzykiem rockowym, wokalistą, gitarzystą i autorem tekstów, liderem zespołu Elektryczne Gitary. Z wykształcenia jest lekarzem neurologiem i cały czas pracuje w swoim zawodzie.
Kiedy urodził się Kuba Sienkiewicz?
Jakub Sienkiewicz urodził się 24 listopada 1961 roku w Warszawie.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
Zdjęcie: Wikimedia, Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL, obróbka: przycięcie
https://www.weranda.pl/styl-zycia-new/kuba-sienkiewicz-neurolog-z-gitarahttps://www.pudelek.pl/tag/kuba+sienkiewicz/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kuba_Sienkiewicz
https://www.se.pl/wiadomosci/gwiazdy/dzieci-kuby-sienkiewicza-nie-chcialy-sie-do-niego-przyznawac-zawdzieczaja-mu-wazna-rzecz-aa-b6bx-RNgD-HQVb.html
https://www.filmweb.pl/person/Kuba+Sienkiewicz-10536/biography
https://ksiazki.wp.pl/kuba-sienkiewicz-6150525785127041c
https://www.e-kalejdoskop.pl/muzyka-a212/lekarz-z-gitara-r5794
https://www.fakt.pl/plotki/muzyk-elektrycznych-gitar-moi-rodzice-pokonali-koronawirusa/ptj3wfv
https://www.empik.com/2020-elektryczne-gitary,p1241129329,muzyka-p
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: