Leonard Norman Cohen urodził się w Montrealu 21 września roku 1934. Zmarł 7 listopada 2016 roku w amerykańskim Los Angeles. Jako kanadyjski poeta, pisarz i piosenkarz, tworzył piosenki całkiem autorskie, jak również osadzone w stylistyce typu folk rock.
Biografia i życiorys Leonarda Cohen’a
Leonard Norman Cohen miał korzenie żydowskie – urodził się bowiem w żydowskiej rodzinie. Jego ojciec przyszedł na świat w Polsce, matka natomiast pochodziła z Litwy. W wieku 9 lat Cohen przeżył śmierć ojca. Mając 15 lat natomiast zaczął komponować swe utwory na gitare. W wieku lat 19 Cohen mógł zatem już założyć własny zespół o nazwie The Buckskin Boys.
Nie zaprzestawał tymczasem również pisania wierszy. Udało mu się wpierw na tym polu wydać tomik poezji, który poświęcił zmarłemu ojcu, następnie zdecydował się wyjechać na studia do Nowego Jorku. Na Manhattanie mógł przeżyć swe romanse. Później znudził się tymi przeżyciami, więc odnalazł swoją uroczą grecką wysepkę Hydra, która leżąc na Morzu Egejskim przynosiła mu natchnienie. Wyspa ta została w końcu jego swoistą muzą. Z tamtego okresu pochodzą tomiki jego poezji zatytułowane kolejno: „Flowers for Hitler”, następnie „The Favourite Game” oraz „Beautiful Losers”.
W 1967 był z powrotem w Stanach Zjednoczonych, czyli wówczas, gdy zdołał wystąpić przed Judy Collins na koncercie głoszącym hasła pacyfistyczne oraz sprzeciw wojnie wietnamskiej. Po niezmiernie udanym wówczas to występie, Cohen został zauważony i wkrótce podpisał dobry kontrakt płytowy z samą Columbia Records. Tak oto w ślad za tym a rok później wyszła jego debiutancka płyta pod tytułem „Songs of Leonard Cohen”, świetnie odnajdując się w sklepach po obu wówczas stronach Atlantyku. Albumowi jakkolwiek było daleko do pełnego sukcesu komercyjnego, jednak czasy hipisów sprawiły, że Cohen wyrósł na gwiazdę w Anglii, ponieważ to tam, jak się okazało, jego płyta utrzymywała się okrągły rok czasu na listach sprzedaży.
Rok 1968 został z kolei czasem płyty jego drugiej, pt. „Songs from a Room”. Przebój „Bird on the Wire” górował nad innymi przebojami tamtego roku. Kolejny longplay’em był wreszcie ten pt. „Songs of Love and Hate”, i to on utwierdził odbiorców w przekonaniu, że Leonard Cohen to po pierwsze muzyk przez duże M. Płyta została uznana później dziełem dekady lat 70..
W latach 70. tymczasem swój spokój odnajdował Cohen raczej w buddyzmie i swoistym a charakterystycznym dla tej religii eskapizmie towarzyskim. Pod koniec lat 70. był, jak przyznał po latach, w stanie psychicznego wyczerpania. Kolejna jego płyta dzięki wsparciu słynnego producenta Phila Spectora. Płyta „Death of a Ladie’s Man” wyszła w roku 1977 i była pewnym zaskoczeniem. Znany ze swojego minimalistycznego podejścia Cohen nagle oczarował odbiorców ścianą dźwięków, lecz na powrót do dawnego Cohena fanom przyszło zaczekać nastepnych 8 lat.
Rok 1985 roku był czasem ukazania się longplay Cohena pt. „Various Positions”, z wielkim jak na warunki hitem, czyli piosenką „Hallelujah”. Powrót na scenę był zatem dla artysty bardzo udany. Koncertował wtedy o dziwo również w Polsce. Na dobitkę ukazał się też popularny później singel „Ain’t No Cure For Love”, okazując się strzałem w 10.
W 1991 roku Leonard Cohen otrzymał prestiżowy Order Kanady przyznawany z rąk rządu. Rok później wydał album „The Future”, mianowicie dzieło uważane za wiekopomne. W 1996 roku tymczasem światem muzyki czy też szerzej – mediów, wstrząsnęła informacja, jakoby Leonard Cohen znalazł się w podwojach klasztoru zen mieszczącego się na górze Mount Baldy, pod Los Angeles. Artysta pozostawał tam wówczas przez trzy lata. Będąc już buddyjskim mnichem Cohen przyjął imię Jikan (czyli „osoba cicha, spokojna”).
Kolejną płytę „Ten New Songs” nagrał mając już swych 67 lat na karku, lecz kondycje nadzwyczaj dobrą. Longplay zawiera w końcu przecież utwór „In My Secret Life”, który został dziełem na miarę wielkiego hitu. W ślad za płytą ruszyła wówczas jego trasa koncertowa, po której ukazała się kompilacja zatytułowana „Live In London”. Koncerty zgromadziły obecnych na nich 700 tysięcy osób.
Zmarł w Los Angeles 7 listopada 2016 roku.
Ciekawostki o Leonardzie Cohen’ie
- Leonard Cohen od lat związany z buddyjskim klasztorem zen.
- Pewnego razu, kiedy wyszedł na scenę, jego gitara okazała się być źle nastrojona, a gardło nagle odmówiło posłuszeństwa. Przerażony uciekł wtedy za kulisy. Na szczęście rozentuzjazmowana publiczność nakłoniła go do powrotu na scenę. Zaśpiewał a ludzie go pokochali.
Cytaty Leonarda Cohena
„Seks jest sportem młodych i sekretem starców.”
„Miłość zawsze myli mi się z pożądaniem. Oczywiście, głęboko w człowieku jest także coś więcej niż pożądanie, coś, czego nie da się opisać, a co odzywa się od czasu do czasu.”
„Chciałbym, żeby moje piosenki przetrwały tyle czasu, ile przeciętne volvo. Czyli około 30 lat.”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Leonard_Cohen
- http://muzyka.wp.pl/aid,1134,title,Leonard-Cohen,artysta_biografia.html?ticaid=11c3ba&_ticrsn=5
- https://www.newsweek.pl/kultura/wydarzenia/leonard-cohen-biografia-zycie-i-tworczosc-leonarda-cohena/0pbvz2m
Prawa autorskie do zdjęcia
Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Autorem jest Rama. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0 FR.
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: