Leonardo DiCaprio (ur. 1974) jest amerykańskim aktorem, producentem filmowym i scenarzystą. Bardzo mocno angażuje się w działalność ekologiczną.
Wzrost: 183 cm
Instagram: @leonardodicaprio
Leonardo DiCaprio – Rodzice i wczesne lata
Leonardo Wilhelm DiCaprio urodził się 11 listopada 1974 roku w Los Angeles w stanie Kalifornia (Stany Zjednoczone). Wychowywał się w biednej dzielnicy tego wielkiego miasta.
Przyszedł na świat jako jedyne dziecko George’a DiCaprio, artysty i pisarza o włosko-niemieckim pochodzeniu oraz Irmelin Indenbirken, kobiety o niemiecko-rosyjskim pochodzeniu, która była wtedy asystentką w kancelarii prawnej. Imię nadała mu matka na cześć malarza i wynalazcy Leonarda da Vinci.
Anegdota mówi, że podczas ciąży jego matka odwiedzała różne wystawy i muzea, gdyż uważała, że kontakt dziecka ze sztuką uczyni z niego artystę. W czasie odwiedzania jednej z wystaw, jej synek poruszył się podczas podziwiania jednego z obrazów Da Vinci, dlatego też od imienia tego artysty postanowiła nazwać swojego syna. Nie wiadomo czy ta historia jest prawdziwa, jednak faktem jest, że Leonardo DiCaprio jest jednym z najlepszych aktorów współczesnego kina amerykańskiego.
Jego rodzice rozwiedli się rok po jego narodzinach.
Gdy miał pięć lat po raz pierwszy stanął przed kamerą. Występ w serialu „Romper Room” nie był zbyt udany, gdyż prawie wyrzucono go za złe zachowanie. Następnie kilkukrotnie występował w reklamówkach oraz programach edukacyjnych.
Leonardo już od najmłodszych lat przejawiał talent aktorski. W szkole podstawowej uczęszczał na zajęcia aktorskie. Nadmiar pracy przy produkcjach filmowych sprawił, że w trzeciej klasie szkoły średniej zrezygnował z dalszej edukacji.
Leonardo DiCaprio – Filmy
W wieku piętnastu lat wcielił się nastolatka Gerry’ego w serialu Parenthood (1989). Dwa lata później zadebiutował w filmie fabularnym Critters 3. W 1993 roku pokonał czterystu konkurentów w trakcie castingu, który trwał aż 4 miesiące. Tym sposobem został zaangażowany do roli młodego Tobiasa Wolfa w filmie Chłopięcy świat (1993), co było jego pierwszym poważnym doświadczeniem aktorskim. Jego występ u boku Roberta De Niro oraz Ellen Barkin zachwycił krytyków filmowych.
Kolejną przełomową rolą w jego karierze była rola upośledzonego chłopca w filmie Co gryzie Gilberta Grape’a (1993). Stworzył tak rzeczywistą i przekonywującą postać, iż wielu ludzi wychodziło z kina myśląc, że oglądali na ekranie naprawdę chorego młodzieńca. Za tę rolę został nominowany do Oscara jako najlepszy aktor drugoplanowy.
W 1995 roku zagrał w filmach: Szybcy i martwi z Sharon Stone, w biograficznym filmie Przetrwać w nowym Jorku oraz filmie reżyserowanym przez Agnieszkę Holland Całkowite zaćmienie, w którym zagrał poetę-homoseksualistę. W kolejnym roku zagrał u boku Meryl Streep i Roberta De Niro w filmie Pokój Marvina.
Wielki rozgłos zyskał dzięki roli Romea w kultowym filmie Romeo i Julia (1996). Następnie ogromnym sukcesem stał się wyreżyserowany przez Jamesa Camerona film Titanic (1997). W tym jednym z najbardziej nagradzanych filmów w historii kina Leonardo DiCaprio wcielił się w Jacka Dawsona. Wystąpił u boku brytyjskiej aktorki Kate Winslet, z którą nawiązał długoletnią przyjaźń. Film Titanic zdobył w sumie jedenaście Oscarów.
W 2002 roku Leonardo DiCaprio zagrał główną rolę w filmie Złap mnie, jeśli potrafisz, u boku Toma Hanksa. Aktor stał się jednym z ulubieńców reżysera Marina Scorsese, u którego zagrał w takich filmach jak: Gangi Nowego Jorku (2002), Aviator (2004), Infiltracja (2006) oraz Wilk z Wall Street (2013).
W 2015 roku można go było oglądać jako głównego bohatera w filmie Zjawa. W kolejnym roku za rolę w tym filmie otrzymał Oscara w kategorii Najlepszy Aktor Pierwszoplanowy. Podczas przemówienia wygłosił krótkie podziękowania a następnie powiedział:
W filmie „Zjawa” chodzi o relacje człowieka ze światem natury, światem, który to my zawiedliśmy. Rok 2015 był najgorętszy w historii. Nasza ekipa musiała się przenieść na południowy koniuszek planety, żeby odnaleźć śnieg. Zmiana klimatyczna jest prawdziwa, dzieje się tu i teraz. To największe zagrożenie, w którego obliczu stoi nasz gatunek. Musimy zacząć pracować wspólnie, musimy przestać zwlekać. Musimy wspierać tych światowych liderów, którzy nie chcą dogadywać się z wielkimi trucicielami, z wielkimi korporacjami, ale działają na rzecz ludzkości, na rzecz rdzennej ludności, na rzecz miliardów nieuprzywilejowanych ludzi, bo to ich najbardziej dotyczy ten problem. Musimy zrobić to dla dzieci naszych dzieci i dla ludzi, których głos zagłusza polityka chciwości.
W 2019 roku Leonardo DiCaprio zagrał wraz z Bradem Pittem w filmie reżyserowanym przez Quentina Tarantino Pewnego razu… w Hollywood.
Leonardo DiCaprio – Życie prywatne
Aktor miał w Hollywood opinię osoby niestałej w uczuciach. Spotykał się z pięknymi modelkami, jednak każdy jego romans trwał maksymalnie kilka miesięcy. Na liście jego miłosnych podbojów znajdują się takie modelki jak: Giselle Bundchen, Toni Garrn, Bar Rafaeli, Erin Heatherton czy Kelly Rohrbach. Był także widywany w towarzystwie piosenkarki Rihanny i aktorki Blake Lively.
W grudniu 2017 roku po raz pierwszy zaczął być widywany z aktorką i modelką Camilą Morrone. Ich związek trwa już prawie 4 lata. Są w sobie niezmiernie zakochani, dobrze się dogadują ze sobą oraz swoimi rodzinami.
Leonardo DiCaprio – Działalność ekologiczna
W 1998 roku aktor spotkał się w Białym Domu z wiceprezydentem Al Gore, który w prosty sposób wytłumaczył mu, że paliwa kopane używane do transportu i ogrzewania przyczyniają się do produkcji dwutlenku węgla, co powoduje ogrzewanie się atmosfery i wzrost globalnej temperatury. W wyniku podnoszenia się temperatury topnieją pokrywy lodowe na biegunach, podnosi się poziom mórz i pojawia się coraz więcej niebezpiecznych zjawisk pogodowych, takich jak susze, powodzie i pożary.
Kilka miesięcy po spotkaniu z Alem Gore aktor założył Leonardo DiCaprio Foundation, której celem jest wspieranie projektów związanych z przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym, ochroną zagrożonych gatunków zwierząt, lądów, oceanów i praw rdzennej ludności.
W 2000 roku Leonardo DiCaprio został poproszony, aby przewodniczyć w Waszyngtonie „Dniu Ziemi 2000”. Już wtedy mówił: „Ziemia jest coraz cieplejsza, giną rafy koralowe i po raz pierwszy od uderzenia meteoru 65 mln lat temu tak wiele gatunków roślin i zwierząt wyginęło w tak krótkim czasie.„
W 2006 roku aktor miał bliskie spotkanie z żarłaczem białym. Rekin dostał się do klatki, z której obserwował do aktor. Nie zrobił z tego dziennikarskiej sensacji, lecz mówił o tym, że wyeliminowaliśmy 90% populacji rekinów, a dwa lata później założył globalną organizację, która ma chronić rekiny i płaszczki – Shark Conservation Fund. W 2013 roku fundacja przyczyniła się do wpisania pięciu gatunków rekinów na listę zwierząt chronionych prawem, a rok później przekazała organizacji Oceana na ochronę tych zwierząt 3 mln dolarów.
W 2007 roku aktor wyprodukował film dokumentalny pt. „Za pięć dwunasta”, w którym na temat zmian klimatu wypowiadają się naukowcy, myśliciele oraz liderzy światowi. W 2014 roku wsparł dokument „Cowspiracy” mówiący o tym, jak na zmianę klimatu wpływa masowa hodowla bydła. Z kolei w 2016 roku wyprodukował film „Czy czeka nas koniec?”, w którym rozmawiał o kryzysie klimatycznych z wieloma naukowcami, a także z papieżem Franciszkiem, Barackiem Obamą, Ban Ki-moonem oraz Elonem Muskiem. W 2019 roku wyprodukował film „Czy czeka nas koniec?”, który porusza problem topniejącego lodu Arktyki, a także skupia się na pytaniu, czy zatrzymanie głęboko idących zmian klimatycznych jest jeszcze możliwe.
Jego fundacja wspierała ratowanie tropikalnych lasów Indonezji, które są ostatnimi na ziemi lasami, w których żyją tygrysy, słonie, orangutany i nosorożce. DiCaprio zaangażował się w ratowanie najbardziej zagrożonego ssaka na świecie – morświna kalifornijskiego z Meksyku. W tym celu poleciał do Meksyku spotkać się z prezydentem Enrique Peña oraz filantropem Carlosem Slim Helú, aby opracować plan ochrony zwierzęcia.
Leonardo DiCaprio przeznaczył 7 mln dolarów na ratunek oceanów, zainwestował w nowe technologie 15 mln, których celem jest śledzenie nielegalnych połowów, większa ochrona lasów tropikalnych i wsparcie lokalnych społeczności. Organizacjom zajmującym się zmianami klimatycznymi przeznaczył 15 mln. Jego fundacja wsparła dotąd ponad 200 różnych projektów i wydała ponad 100 mln dolarów.
W 2014 roku Leonardo DiCaprio został wybrany przez ONZ na Posłańca Pokoju. Dwa lata później w tej roli przemawiał podczas podpisywania porozumienia paryskiego:
– Jako Wysłannik Pokoju ONZ przez ostatnie dwa lata podróżowałem po całym świecie. Widziałem miasta takie jak Pekin, duszące się od zanieczyszczeń, tajgę w Kanadzie, która jest wycinana, i lasy deszczowe Indonezji podpalane przez ludzi. W Indiach spotkałem się z rolnikami, którym dosłownie deszcz zmył plony. W Ameryce byłem świadkiem, jak podnoszące się morze zalewa ulice Miami. W Grenlandii i na Arktyce, ku własnemu zdumieniu, widziałem szybki zanik pradawnych lodowców – szybszy, niż przewidywali to naukowcy. Wszystko, co zobaczyłem i czego się nauczyłem, absolutnie mnie przeraziło. Pomyślcie teraz o wstydzie, który spadnie na nas, gdy nasze dzieci i wnuki spojrzą wstecz i zrozumieją, że mogliśmy zatrzymać to spustoszenie, ale zabrakło nam politycznej woli. Tak, wypracowaliśmy porozumienie paryskie […]. To powód do nadziei. Niestety dowody jasno pokazują, że to nie wystarczy. Potrzebna jest natychmiastowa zmiana na masową skalę. Taka, która stworzy nową świadomość zbiorową […]. Po 21 lat debat i konferencji czas ogłosić koniec rozmów, koniec wymówek, koniec 10-letnich badań, koniec pozwalania firmom paliwowym na manipulacje i kształtowanie polityki i nauki, które wpływają na naszą przyszłość. Teraz świat patrzy na was. Przyszłe pokolenia będą was wychwalać lub potępiać. Jesteście ostatnią nadzieją dla Ziemi. Prosimy was o jej ochronę albo my i wszystko, co kochamy, przejdzie do historii.
Leonardo DiCaprio – Ciekawostki
Będąc dzieckiem cierpiał na nerwicę natręctw. Objawami tej choroby są nawracające, nasuwające się wbrew własnej woli myśli oraz wyobrażenia (obsesje), a także wielokrotne wykonywanie czynności wskutek odczuwania przymusu ich powtarzania (kompulsje).
Sharon Stone zależało tak bardzo żeby Leonardo DiCaprio zagrał rolę Kida w Szybcy i martwi, iż z własnych pieniędzy zapłaciła mu honorarium.
Na początku swojej kariery ubiegał się o rolę w Słonecznym Patrolu, jednak nie otrzymał jej, gdyż był zbyt chudy.
Wyprodukował w 2018 roku film pt. Walka: życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego, gdyż jego rodzice przyjaźnili się z polskim rzeźbiarzem Stanisławem Szukalskim, kiedy ten mieszkał w Los Angeles.
DiCaprio zrezygnował z roli Neo w Matrixie. Zamiast niego w kultowym filmie zagrał Keanu Reeves.
W 2016 roku odbył w Watykanie prywatną audiencję u papieża Franciszka, która dotyczyła wspierania działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu wikimedia.org. Autorem jest See Li. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY 2.0.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Leonardo_DiCapriohttps://www.filmweb.pl/person/Leonardo+DiCaprio-30/biography
https://www.eska.pl/hotplota/news/leonardo-dicaprio-camila-morrone-aa-LyeD-fXLN-TJE5.html
http://leonardodicaprio.com/
https://www.vogue.pl/a/dicaprio-ratuje-planete
https://spojrzeniefilmowe.blogspot.com/2014/09/leonardo-dicaprio-20-ciekawostek.html
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: