Magdalena Kumorek (ur. 1979) jest polską aktorką serialową i filmową oraz wokalistką. Spokrewniona z aktorką Elżbietą Czyżewską. Wegetarianka, miłośniczka kawy i pomidorówki, zafascynowana poezją Leśmiana.
Wzrost: 166 cm
Instagram: @magdalena.kumorek.official
Magdalena Kumorek – życiorys
Magdalena Kumorek urodziła się 14 sierpnia 1979 roku w Pyskowicach, ale dzieciństwo spędziła w Gliwicach. Rodzice byli inżynierami, podobnie jak brat aktorki. Ona jednak wybrała sztukę – być może po dziadku (z zawodu kolejarzu), który amatorsko zajmował się teatrem. A może po popularnej aktorce Elżbiecie Czyżewskiej, której jest siostrzenicą?
Zainteresowania aktorskie przejawiała od najmłodszych lat i często opowiadała wymyślone historie. – „Jeśli się mną dłużej nikt nie interesował, siadałam i zaczynałam głośno płakać. Zbiegały się panie przedszkolanki, a ja przez łzy opowiadałam wyssane z palca historie. Na przykład, że mój brat miał wypadek, jest w szpitalu, nie wiadomo, czy przeżyje. Albo zapraszałam panie woźne do mamy na urodziny. Mówiłam, że czeka na nie tort i będzie świetna zabawa” – wspominała na portalu Interia.pl.
Szczególnie zapamiętała pobyty u babci, smak wody ze studni oraz dojrzałych jabłek i gruszek, które zjadała w całości z ogryzkami.
Smaczne dzieciństwo zburzyła jednak niespodziewana tragedia – gdy miała 13 lat zmarł jej ojciec. Nie potrafiła się z tym uporać, więc na swój użytek wymyśliła historię, że ojciec jest opozycjonistą i musi się ukrywać. Dopiero gdy osiągnęła pełnoletniość pokonała traumę.
Jako 5-latka trafiła do zespołu muzycznego. Mając 7 lat zaczęła naukę w szkole muzycznej, lecz szybko przekonała się, że gra na pianinie to nie dla niej. W liceum uczyła się w studiu aktorskim Doroty Pomykały. Wtedy zdecydowała, że będzie aktorką, ale złożyła również papiery na teatrologię na Uniwersytecie Warszawskim. Dostała się jednak na aktorstwo i w 2002 roku ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie.
Magdalena Kumorek – kariera muzyczna
„W szkole teatralnej brałam udział w konkursach, do których musiałam poszukać interesujących tekstów. Pierwszy autorski projekt, do którego sama napisałam muzykę, oparty był na tekstach Leśmiana. Urzekły mnie jego wiersze, fascynowała ogromna erudycja poety” – mówiła w wywiadzie dla portalu Aleteia. W 2014 roku wróciła do Leśmiana i wydała album „Śmiercie”.
Wcześniej dała się poznać jako wokalistka. Szczególnie łaskawy okazał się dla artystki rok 2000. Wygrała wtedy Konkurs Interpretacji Piosenek Agnieszki Osieckiej, zajęła II miejsce na Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie, a także zdobyła Grand Prix na Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lublinie. Dobra passa powtórzyła się rok później, kiedy zdobyła II nagrodę w Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Uświadomiła sobie, że „aktorską ścieżkę zawodową może od czasu do czasu urozmaicać wokalnymi przerywnikami”. Śpiewała na ścieżce dźwiękowej filmu „Kameleon”, wykonywała utwory z repertuaru Krzysztofa Komedy, ma na koncie recitale: „Bal u Posejdona”, „Bezszelestnie”, „Byle nie o miłości” i „W drodze za widnokres”.
Magdalena Kumorek – seriale
Na dużym ekranie zadebiutowała w 2001 roku rolą Dominiki w „Poranku kojota”, ale uchodzi przede wszystkim za aktorkę serialową. Widzowie poznali ją jako Agnieszkę z serialu „Samo życie” (2002-2004). Dużo wtedy grała, kupiła mieszkanie w Warszawie, choć nie starczało czasu na życie prywatne. Doszła do przysłowiowej ściany i zrezygnowała z serialu.
Na mały ekran wróciła trzy lata później za sprawą „Na dobre i na złe” (2007). W 2010 roku zagrała w „Ojcu Mateuszu”, ale niewielu widzów kojarzy ją jako zakonnicę – siostrę Celestynę z filmu Waldemara Krzystka „80 milionów”. Wspomina to jako ciekawe doświadczenie. „Niedawno zostałam mamą, karmiłam piersią, więc w głowie miałam swoje dziecko, a na ciele – habit. Ciekawe doświadczenie ludzko-ludzkie” – mówiła w wywiadzie.
Kolejne lata to znów serial – „Przepis na życie” (2011-13) i rola Anki, mistrzyni kuchni, ale w tym samym 2013 roku także ważna kreacja w filmie Ryszarda Bugajskiego „Układ zamknięty”. Jako śpiewaczka operowa Dorota Maj miała okazję połączyć umiejętności wokalno-aktorskie.
W serialu „W rytmie serca” (2017-20) widzowie zobaczyli ją jako Agnieszkę Żmudę. Ma na koncie również role w dubbingu. Swojego głosu użyczała Bailey w „Gigantach ze stali” (2011), Pepper Potts w „Avengersach” (2012) oraz w „Iron Man 3”.
Magdalena Kumorek – mąż, dzieci
Magdalena Kumorek jest żoną Piotra Dziubka, muzyka, kompozytora i aranżera. Poznali się w pracy, choć artystka początkowo opierała się perspektywie wspólnego życia. Dziś są szczęśliwą rodziną, doczekali się dwójki dzieci: syna Franciszka (ur. 2004) i córki Niny (ur. 2010). Mieszka na wsi pod Wrocławiem i tam „ładuje akumulatory”. Kiedy jednak zaczynała pracę w „Przepisie na życie” 7-letni Franek częściej zostawał z tatą, a ona z 3-miesięczną córeczką jechała do Warszawy. W czasie pracy co dwie godziny robiła przerwę w zdjęciach, aby nakarmić Ninę. Po latach mówi, że dzieci nauczyły ją cierpliwości, a nawet cieszy się, jak trochę łobuzują.
Magdalena Kumorek – ciekawostki
Magdalena Kumorek jest wegetarianką.
Jej popisowym daniem jest leczo ze świeżych warzyw z bazylią i tymiankiem. Nie wyobraża sobie życia bez kawy oraz klasycznej pomidorówki. Chętnie piecze ciasta i robi… domową czekoladę.
Pogodne usposobienie pozwala jej patrzeć na szklankę do połowy pełną, a nie pustą. Czas pandemii wykorzystała na rozwój: śpiewa i pisze piosenki, uczy się języka obcego i spędza czas z dziećmi.
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
Zdjęcie: Flickr.com | Autor: Fryta 73 | Licencja: CC BY-SA 2.0
https://pl.aleteia.org/2020/05/09/magdalena-kumorek-jestem-poszukujaca-nasz-wywiad/https://film.interia.pl/telewizja/news-magdalena-kumorek-grzeczna-dziewczynka-z-wlasnym-zdaniem,nId,1823715
https://lodz.naszemiasto.pl/magdalena-kumorek-nie-mam-ciala-16-latki/ar/c13-2728518
https://www.filmweb.pl/person/Magdalena+Kumorek-40574
https://pl.wikipedia.org/wiki/Magdalena_Kumorek
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: