Maja Ostaszewska (ur. 1972) jest polską aktorką teatralną i filmową, dwukrotną laureatką Orła za pierwszoplanowe role kobiece w filmach „Jack Strong” i „Body/Ciało”.
Wzrost: 166 cm
Maja Ostaszewska – życiorys
Maja Ostaszewska urodziła się 3 września 1972 roku w Krakowie.
Rodzina, dzieciństwo
Wychowywała się w artystycznej rodzinie, co zdeterminowało jej życiowe wybory. Jej babcia Krystyna była aktorką Teatru Rapsodycznego, dziadek rzeźbiarzem i scenografem, a ojciec Jacek Ostaszewski jest wybitnym muzykiem, a także reżyserem teatralnym. Poza tym jej brat komponuje, a siostry są plastyczkami.
Wychowywała się w rodzinie buddyjskiej, a imię otrzymała po mamie Buddy. W dzieciństwie przez okres trzech lat mieszkała z rodzicami w Przesiece (Karkonosze), gdzie powstał ośrodek buddyjski.
W programie Magdy Mołek „W roli głównej” mówiła: „Ja byłam strasznym łobuzem jako dziecko i nastolatka„. Te słowa potwierdzają dwie blizny na jej twarzy.
Kariera aktorska
Kiedy w wieku sześciu lat powiedziała, że zostanie aktorką, nikt nie traktował tego poważnie, jednak ona dopięła swego.
Uczęszczała do VII Licem Ogólnokształcącego im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie. Następnie podjęła starania o dostanie się do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Pierwszego egzaminu nie zdała, jednak to jej nie zniechęciło i w następnym roku podjęła kolejną próbę, która zakończyła się powodzeniem. Swoją karierę aktorską rozpoczęła już podczas studiów. Był to początek z rozmachem, gdyż w wieku 20. lat zagrała w filmie reżyserowanym przez Stevena Spielberga – Lista Schindlera. W 1996 roku ukończyła wydział aktorski na Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.
Teatr
Po studiach występowała w warszawskich teatrach: Teatrze Dramatycznym (1996-1998), Teatrze Rozmaitości (1998-2000 i 2002-2007) oraz Teatrze Narodowym (2000-2002). Od 2008 roku jest związana z warszawskim Nowym Teatrem.
Najważniejsze role filmowe
Pierwszą dużą rolę filmową zagrała w 1997 roku w „Przystani” Jana Hryniaka. Chociaż film nie trafił do normalnej dystrybucji, to przyniósł Mai Ostaszewskiej nagrodę na festiwalu w Gdyni. W 1999 roku zaczęła grać w serialu TVP2 Na dobre i na złe, w którym wcielała się w rolę Małgorzaty Donovan, czyli dyrektora administracyjnego szpitala.
Chociaż jest buddystką to w 2000 roku świetnie wcieliła się w rolę zakonnicy w filmie Prymas – Trzy lata z tysiąca. Za tę kreację otrzymała Złote Lwy i Złotą Kaczkę.
Następnie można było podziwiać ją w poważnych rolach w filmach Pianista (2002) i Katyń (2007) oraz w pierwszym sezonie serialu Czas honoru (2008). Widzowie pokochali ją także za rolę komediową w serialu Przepis na życie (2011-2013), za którą otrzymała w 2012 roku Telekamerę w kat. „Najlepsza aktorka”. Następnie zagrała pierwszoplanową rolę w thrillerze Jack Strong (2014). Za wcielenie się w rolę żony Ryszarda Kuklińskiego otrzymała nagrodę Orła.
Maja Ostaszewska do filmu potrafi zmieniać się jak kameleon. Jest wiarygodna zarówno jako szara mysz bez makijażu w filmie Body Ciało (2015), a także jako ostra laska z tatuażem w Pitbullu (2016). Film Body Ciało przyniósł jej kolejnego Orła, Złote Lwy oraz nagrodę FAF. Ostatnie produkcje z których jest znana to seriale: Druga szansa (2016-2018) i Diagnoza (2017-2019) oraz filmy: 7 uczuć (2018) i (Nie)znajomi (2019).
Problemy zdrowotne
W październiku 2020 roku Maja Ostaszewska zachorowała na koronawirusa, którego bardzo ciężko przechodziła. Doświadczała bólu głowy i całego ciała, który nie pozwalał jej spać i cały czas była na środkach przeciwbólowych. Doskwierały jej także gorączka, dreszcze, brak węchu i smaku, ogromna słabość i zawroty głowy. Na szczęście aktorce udało się wrócić do zdrowia.
Maja Ostaszewska – partner, dzieci
W przeszłości przez dwa lata była związana z reżyserem Łukaszem Barczykiem.
Obecnie jest w związku z operatorem filmowym Michałem Englertem. Para ma dwoje dzieci: syna Franciszka (ur. 2007) i córkę Janinę (ur. 2009)
Maja Ostaszewska – ciekawostki
Jest prawdziwa i przekonywująca nie tylko na ekranie. Ma wyraziste poglądy i nie boi się ich manifestować. Jest zadeklarowaną feministką, zabierającą głos w sprawach kobiet.
W 2002 otrzymała nagrodę od towarzystwa Protektor Animals dla najbardziej zasłużonego obrońcy praw zwierząt.
Jest wegetarianką i buddystką. W 2007 roku wspólnie z Ksawerym Jasieńskim i Małgorzatą Braunek wzięła udział w nagraniu adaptacji audio buddyjskich bajek pt. „Głodna tygrysica”.
W 2019 roku wystąpiła w teledysku do piosenki Dawida Podsiadło pt. „Najnowszy klip”.
Maja Ostaszewska – cytaty
„Jeśli nie ryzykujemy, jeśli nie dajemy sobie takiej zgody na popełnianie błędu, nawet na bycie żenującym, bo ten zawód jest specyficzny i tutaj trzeba ryzykować, to tak naprawdę nie mamy szansy na znalezienie czegoś nowego, na eksperyment, na poszukiwanie.”
„Zastanawiam się ile razy jeszcze muszę powiedzieć o istocie Czarnego Protestu, żeby oni nie myśleli, że ja jestem za aborcją. Jeśli ktoś do mnie pisze, że ja jestem za zabijaniem dzieci w ósmym tygodniu ciąży, tzn. że on w ogóle nie rozumie, co ja mówię, gdyż absolutnie nie jestem za aborcją. Jestem wręcz za tym, żeby było jak najmniej aborcji. Sama jestem matką dwójki dzieci. Mówię tylko o tym, że państwo to jest świecka instytucja, która musi zapewnić nam bezpieczeństwo, musi zająć się prawnie tym, co się dzieje w kraju i musi zapewnić nam dostęp do leczenia.”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
Grafika: Flickr.com | Autor: Fryta 73 | Licencja: CC BY-SA 2.0
https://pl.wikipedia.org/wiki/Maja_Ostaszewskahttps://www.filmweb.pl/person/Maja+Ostaszewska-7883
https://filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=1119917
https://player.pl/playerplus/programy-online/w-roli-glownej-odcinki,41/odcinek-2,S19E02,70761
https://culture.pl/pl/tworca/maja-ostaszewska
https://www.plotek.pl/plotek/0,78882,398208420.html?tag=maja+ostaszewska
https://plejada.pl/newsy/maja-ostaszewska-ma-koronawirusa-opisala-przebieg-zakazenia/eqvstxs
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: