Marek Hłasko, przyszedł a Warszawie 14 stycznia 1934 roku. Zmarł w Wiesbaden 14 czerwca 1969 roku. Był popularnym polskim pisarzem, prozaikiem i scenarzystą filmowym.
Biografia i życiorys Marka Hłaski
Był jedynym synem ze związku Macieja Hłaski oraz jego żony Marii Łucji Rosiak. Pracę zawodową Marek Hłasko podjął wcześnie, ponieważ już jako 16-latek trudnił się prowadzeniem pojazdów samochodowych. Przy czym na uwagę zasługuje fakt, iż Marek Hłasko często zmieniał miejsca, w których uprawiał swój zawód, zatrudnienie miał na przykład w Bazie Sprzętu Zjednoczenia Budownictwa Miejskiego, w przedsiębiorstwie Metrobud, czy też w Spółdzielni Przewozowej Warszawskich Spółdzielni Spożywców. Natomiast początki jego kariery jako piszącego prozę datuje się już na rok 1951, bowiem w tymże toku ukazało się jego opowiadanie zatytułowane „Baza Sokołowska”. W tamtym czasie powstały również inne utwory, takie jak opowiadania „Złota jesień”, „Noc nad piękną rzeką” czy „Szkoła”.
Cieszył się popularnością chociażby przez wzgląd na swój dość niekonwencjonalny sposób bycia i sposób ubioru, zwłaszcza wśród zorientowanych w literaturze mniej lub bardziej – ludzi młodych. Pod koniec lat 50. Hłasko skorzystał z okazji i wyjechał do Paryża, zyskując w ślad za tym światowy rozgłos. Oto wydane zostały w słynnej paryskiej Kulturze jego „Cmentarze” o nastroju mocno godzącym w komunistyczny ustrój Polsce, co spotkało się w kraju z silną i zorganizowaną krytyką. W ten sposób Hłasko spalił sobie mosty umożliwiające mu powrót do Polski, a jednocześnie zmusiło do ciężkiej pracy na Zachodzie, pracy fizycznej, zorientowanej głównie na zapewnienie sobie niezbędnych środków do życia, a podyktowane faktem, że nie znał dostatecznie dobrze języków obcych. W roku 1966 tymczasem przybył do USA na zaproszenia samego Romana Polańskiego. W 1969 jednak wyemigrował do Niemiec.
Zmarł w 1969 roku w dość niejasnych okolicznościach, w Wiesbaden.
Ciekawostki o Marku Hłasce
- W wieku szesnastu lat ukończył kurs prawa jazdy i już wtedy zaczął pracować jako kierowca ciężarówki.
- Napisana przez niego powieść „Następny do raju” została kanwą filmu „Baza ludzi umarłych”.
- Był najmłodszym korespondentem terenowym Trybuny Ludu.
- Znał się dobrze z takimi sławnymi ludźmi kultury jak Roman Polański czy też Krzysztof Komeda oraz Stanisław Dygat. Ponadto miał romans z Agnieszką Osiecką.
- Prasa francuska nazywała go wschodnioeuropejskim Jamesem Deanem, a to również za sprawą wyglądu, lecz głównie za sprawą nonkonformizmu.
- Bezpośrednią przyczyną zgonu Hłaski była zapaść wywołana skutkiem połączenia nadmiernej ilości środków nasennych z alkoholem.
Cytaty Marka Hłaski
„Raz w życiu pomyliły mi się kroki i od tego czasu chodzę krzywo.”
„Tak jest, że jeśli w piekle znajdzie się kobieta, to wychodzi z tego jeszcze gorsze piekło.”
„Trzeba być samemu, zawsze samemu, aż stąd do wieczności… Tylko wtedy jest siła, i pragnienie, i nie ma ni cierpień, ani strachu, ani złych snów po drodze…”
„W mieście wszyscy zdychają codziennie.”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Marek_H%C5%82asko
- https://wypracowania24.pl/tag/marek-hlasko
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: