Marek Kondrat przyszedł na świat w Krakowie, 18 października 1950 roku. Jest popularnym polskim aktorem teatralnym i filmowym, a także reżyserem i biznesmenem.
Biografia i życiorys Marka Kondrata
Pochodzi z rodziny aktorskiej – za pewne dziedziczy talent po ojcu aktorze Tadeuszu Kondracie i matce Oldze (z domu Łuć). Miejscem jego dzieciństwa i wczesnej młodości był warszawski Muranów. Po raz pierwszy przed kamerą mógł stanąć jeszcze jako dziecko: zagrał postać bohatera imieniem Wawrzek, a to w filmie „Historia żółtej ciżemki” (z roku 1961), potem Marek Kondrat wystąpił jeszcze w produkcji pt. „Między brzegami” (1962), jak i w serialu TVP zatytułowanym „Wojna domowa” (1966).
Ukończył wpierw szkołę podstawową, następnie liceum. Natomiast rok 1972 oznacza w jego biografii ukończenie warszawskiej PWST, by móc po latach pracować na tej uczelni w charakterze wykładowcy. Tymczasem pierwszy rok po studiach spędził w Katowicach – w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego.
W 1973 wraz Marek Kondrat ze swoją żoną Iloną został bohaterem telewizyjnego dokumentu Mirosława Gronowskiego pod tytułem „Bardzo młodzi oboje”. W 1974 wystąpił w filmie dla dzieci pt. „Koniec wakacji”, wkrótce potem zagrał rolę jako kilkunastoletni pomocnik kelnera, a potem kelnera eleganckiej restauracji hotelu „Pacyfik” w filmie „Zaklęte rewiry” (1975). Rolą tą zdobył uznanie filmowych odbiorców w związku z czym otrzymał nagrodę tygodnika „Film”. Następnie wystąpił w filmie „Smuga cienia” (1976) w reż. Andrzeja Wajdy (na motywach rodem z powieści Josepha Conrada). Wreszcie zagrał rolę żołnierza Jana Kani w komedii Janusza Majewskiego „C.K. Dezerterzy” (1985).
Natomiast popularność na małym ekranie zawdzięczał roli neurotycznego pana Mareczka, którą odegrał w telewizyjnym „Kabareciku” prowadzonym przez Olgę Lipińską, gdzie zaprezentował swój warsztat w zakresie choćby imitatorskim.
Na uwagę zasługuje fakt, iż Marek Kondrat zagrał postać Adasia Miauczyńskiego w filmach w reżyserii Marka Koterskiego (w takich jak „Dom wariatów”; „Dzień świra”; „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”).
Na przestrzeni lat 1988–1991 zagrał też jedną z głównych ról serialowych w filmie telewizyjnym „W labiryncie” (w reż. Pawła Karpińskiego). Nie był to bynajmniej przypadek odosobniony jego gry w serialu, ponieważ zagrał również Olgierda Halskiego w policyjnym serialu telewizyjnym pt. „Ekstradycja” (na przestrzeni lat 1995–1996, oraz w 1998).
Myli się ten, kto twierdzi, że Kondrat grał tylko w filmach polskich. Dowodzi tego fakt, iż można by jednym tchem wymienić zagraniczne produkcje w których zagrał, bowiem pojawił się w filach takich jak „Z dalekiego kraju”, później „Rewizor”, „Vieras”,„Prominent/W matni”, „Podróż do śmierci” czy też „Bill Diamond”.
Rzecz jasna występował również na scenach teatrów, zwłaszcza stołecznych – w Teatrze Dramatycznym, Teatrze Instytutu Francuskiego, Teatrze Nowym, Teatrze Komedia, Teatrze Za Dalekim, Teatrze Ateneum i Powszechnym.
Z kolei na falach rozgłośni RMF FM, latem 2006, Kondrat czytał powieść pt. „Casino Royale”.
5 marca 2007 ogłosił swe zakończenie kariery aktorskiej. Ostatnią rolę zagrał w produkcji filmowej „Mała matura 1947”.
Od 1998 Marek Kondrat współpracuje z ING Bankiem Śląskim.
Ciekawostki o Marku Kondradzie
- Otrzymał odznaczenia państwowe takie jak Brązowy Krzyż Zasługi oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
- Został: najlepszym polskim aktorem magazynu Wprost, gwiazdą polskiego show-biznesu magazynu Forbes, najlepszym polskim aktorem filmowym magazynu Newsweek oraz gwiazdą polskiego show-biznesu magazynu Forbes.
- Od 1998 roku występuje w kampaniach reklamowych Grupy ING.
- W grudniu 2010 roku Kondrat poddał się operacji poszerzenia tętnicy ponieważ groził mu atak serca.
- Jest współautorem książki „Odkrywanie smaku”, a także „Winne strony. Opowieść o pasji, która zmieniła życie”.
- 19 września 2015 Marek Kondrat wziął ślub z Antoniną Turnau, której ojcem jest popularny artysta Grzegorz Turnau. Ze związku przyszła na świat córka pary.
Cytaty Marka Kondrada
„Coraz rzadziej myślę o alkoholu jak o sposobie zdobywania niewieściego serca. Ale jeżeli miałby mi alkohol towarzyszyć na tej drodze, to wino jest dobre, bo nie zwala z nóg, tylko przedłuża akt poznawania niewiasty. Dobry dobór wina do spotkania bardzo określi jego przebieg. Jeżeli mamy do czynienia z wyrafinowaną kobietą, to… Ale jak to odkryć przy jednej butelce?…”
„My mamy zupełnie inne spojrzenie na nasz kraj niż cudzoziemcy, którzy czasami nie wiedzą nawet gdzie Polska się znajduje. Czasami się nas lękają, bo w nas jest taka podniosłość, bliskie kontakty z Bogiem, myślą, że my coś wiemy lepiej.”
„Od dłuższego czasu wiedziałem, że nie chcę być aktorem do końca życia.”
„To, co nam przyniosło największe uniesienia literackie, pozbawiło nas jednocześnie wiedzy o człowieku.”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu flickr.com. Autorem jest Ja Fryta. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 2.0.https://pl.wikipedia.org/wiki/Marek_Kondrat
https://www.filmweb.pl/person/Marek.Kondrat/trivia
https://pl.wikiquote.org/wiki/Marek_Kondrat
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: