Mariusz Kalaga (ur. 1959) jest polskim wokalistą muzyki pop i country o wyjątkowej barwie głosu.
- Pochodzi ze Śląska, a dokładnie z Dąbrowy Górniczej.
- Gdy miał 14 lat należał do zespołu wykonującego muzykę religijną.
- Ukończył Technikum Budowlane i Uniwersytet Śląski w Katowicach na kierunku fizyki z astronomią. Następnie ukończył studia podyplomowe na Akademii Ekonomicznej w Katowicach jako menadżer kultury oraz Wyższą Szkołę Biznesu z dziedziny zarządzania zasobami ludzkimi.
- W drugiej połowie lat 70. XX wieku założył kabaret „Agrafka”, jednocześnie śpiewał w zespołach: „Buda Folk” i „Unisono”.
- W latach 80. i 90. był solistą w Zespole Pieśni i Tańca „Dąbrowiacy”, a później śpiewał w Zespole Folklorystycznym „Siemianowice”. Występował w zespołach Duo For You, Johnny Walker Band i Gang Marcela.
- W 2000 roku założył zespół Partners.
- Na przestrzeni lat 1993-2020 wydał 21 albumów.
- Jego żoną jest Bogusława. Mariusz Kalaga ma trzech synów.
To bardzo ważne punkty z życiorysu Mariusza Kalagi. Rozwinięcie tych tematów i inne ciekawe wątki z jego życia poznasz dzięki poniższemu artykułowi.
Mariusz Kalaga – wiek
Mariusz Kalaga – życiorys
Mariusz Kalaga urodził się 19 grudnia 1959 roku w Dąbrowie Górniczej, mieście znajdującym się w województwie śląskim.
Wykształcenie
Jako młody chłopak interesował się budownictwem, dlatego ukończył Technikum Budowlane. Został następnie absolwentem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na kierunku fizyki z astronomią. Mówi o tym, że muzyka i fizyka się ze sobą łączą, a jego praca magisterska z fizyki dotyczyła tematu akustyki. Ukończył kolejno studia podyplomowe na Akademii Ekonomicznej w Katowicach jako menadżer kultury oraz Wyższą Szkołę Biznesu z dziedziny zarządzania zasobami ludzkimi.
Muzyczne początki
W młodości słuchał w ówczesnym Radiu Luxembrug piosenek takich wykonawców jak Roy Orbison, Elvis Presley czy Johnny Cash, którzy bardzo go inspirowali.
Jako czternastolatek należał do zespołu wykonującego muzykę o tematyce religijnej „Cordis Christi”. Zaowocowało to udziałem w występach, koncertach i spektaklach razem z zespołem.
W drugiej połowie lat 70. XX wieku założył kabaret „Agrafka” i jednocześnie śpiewał w zespołach: „Buda Folk” i „Unisono”.
Kariera muzyczna
W 1980 roku na Festiwalu Piosenki Studenckiej wykonał utwór własnej kompozycji pt. „Monopolowy blues”, za którą otrzymał główną nagrodę Złotego Gwoździa.
W latach 80. i 90. był solistą w Zespole Pieśni i Tańca „Dąbrowiacy”, a w ciągu kolejnych lat śpiewał w Zespole Folklorystycznym „Siemianowice”. Występował m.in w zespołach Duo For You i Johnny Walker Band, a w latach 1994-1997 z zespołem Gang Marcela.
W 1993 roku nagrał kasetę z utworami Roy’a Orbisona i w związku z tym jest nazywany „Royem Orbisonem znad Wisły”. Materiał ten sprawił, że jego kariera nabrała tempa i został zaproszony na Festiwal Muzyki Country w Mrągowie, którego został stałym uczestnikiem. W ciągu tych wielu lat występowania na Pikniku Country odebrał wiele nagród, a w 2013 roku otrzymał tytuł „Honorowego Kowboja Miasta Mrągowa”.
W 2000 roku brał udział w największym na świecie Festiwalu Muzyki Country „FanFair” w Nashville (Stany Zjednoczone), gdzie wystąpił w jednym z klubów. Pewne wzorce muzyki country, które tam poznał stara się przemycać do swoich utworów. Jeszcze tego samego roku założył zespół Partners.
W lipcu 2000 roku jego recital „Od Orbisona do Nelsona” był transmitowany na żywo przez TVP2. Mariusz Kalaga zyskał sporą popularność m.in dzięki udziale w programach telewizyjnych w TVP Polonia czy TVP Rozrywka.
Występuje ciągle na scenie jako solista oraz z towarzyszeniem swojego zespołu.
Dorobek artystyczny
W swoim dorobku Mariusz Kalaga ma 21 albumów, które zostały wydane na przestrzeni lat 1993-2020. Utwory, które sprawiły że stał się rozpoznawalnym wykonawcą to „Jedna z gwiazd”, „Co tu jest grane”, „Sen o Dalmacji”, „Niewinny mój kwiatku”, „Zapamiętaj mój numer telefonu” czy „Gdy się napełni szkło”. Podczas koncertów wykonuje również bliskie jego sercu, jak „California blue” Roy’a Orbisona czy „Is’t now or never” Elvis’a Presley’a.
Życie prywatne Mariusza Kalagi – żona i dzieci
Żoną Mariusza jest Bogusia Kalaga, która jeździ razem z nim na koncerty, zajmuje się stroną managerską, akustyczną i kierowaniem samochodu w przypadku zmęczenia męża.
Bogusia i Mariusz Kalaga nagrali w 2020 roku kilka odcinków autorskiego programu pt. Przebojowe smaki. Bogusia jest pasjonatką gotowania, dlatego połączyli swoje zdolności tworząc program kulinarno-muzyczny.
Mariusz Kalaga ma trzech synów. Najstarszy syn Mariusza Kalagi, gdy ma wolne, występuje z ojcem grając na instrumentach klawiszowych, a synowa śpiewa w chórkach. Drugi syn jest informatykiem. Najmłodszy syn jeździ czasami z nimi na koncerty, po których zajmuje się sprzedażą płyt.
Ciekawostki
Gdy miał 5 lat w przedszkolu przebrany za zorro śpiewał piosenkę.
Odbiorcami jego muzyki są osoby powyżej 40 roku życia, choć zdarzają się wyjątki w postaci młodzieży szkolnej, którzy po koncertach zaskakują go prośbą o autograf.
W 2012 Mariusz Kalaga otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Nie ma wykształcenia muzycznego, lecz za to jest magistrem fizyki, której nauczał młodzież w szkole przez 13 lat.
Na antenie Radia Silesia prowadzi swój autorski program.
Przez kilka lat występował w „Gangu Marcela”. Ma na swoim koncie duety z Bernadetą Kowalską, Krzysztofem Szpotek, Ryszardem Wolbachem czy Goranem Karanem.
Jest mu bliski język włoski, sporo w tym języku śpiewa i często we Włoszech występuje. Nagrał również duet z Renato Monti z Rzymu. Z racji, że Mariusz uwielbia jeździć na nartach to jego wyjazdy do Włoch łączą przyjemne z pożytecznym.
Jego przyjacielem był Krzysztof Krawczyk. Na jednym z koncertów w Dąbrowie Górniczej wykonali piosenkę Gdy nam śpiewał Elvis Presley.
Mariusz Kalaga przez 19 lat był organizatorem Międzynarodowego Pikniku Country w Dąbrowie Górniczej
Miał okazję koncertować m.in w takich krajach jak: Francja, Algieria, Jugosławia, Turcja czy Austria.
Był radnym Rady Miasta Dąbrowy Górniczej oraz Przewodniczącym Komisji Kultury w latach 2006-2010. W kolejnej kadencji 2010-2014 był Przewodniczącym Komisji Kultury Związku Miast Polskich.
W 2017 roku została wydana płyta „Szlagierowe duety”, gdzie znalazły się trzy duety Mariusza Kalagi oraz duety takich wykonawców jak Teresa Werner czy Jacek Silski.
Cytaty
„Bardzo kocham ludzi, więc kontakt na koncercie jest dla mnie bardzo ważny. Widząc usta śpiewające ze mną treści piosenek, chyba nie ma lepszej zapłaty dla wykonawcy.”
„Trzeba być prawdziwym, trzeba być sobą. Ja nigdy nie udaję kogoś kim nie jestem, więc nie mam powodów żeby być nienaturalny czy sztuczny.”
„Płyty wychodzą z ogólnego obiegu. Młodzież zastępuje je zupełnie innymi przekaźnikami i słucha gdzie indziej muzyki.”
„Nie jestem osobą, która narzeka. Biorę życie takie jakie jest. Nawet mam piosenkę „Żyję tym co mam”.”
„To też zasługa stwórcy, że jak to niektórzy twierdzą, dwie i pół oktawy. [..] To też dar, którym się chcę dzielić z ludźmi poprzez śpiewanie.”
Artykuły, które mogą Ci się spodobać:
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu wikipedia.org. Jego autorem jest Karol Pilch. Zostało wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0.
https://www.slaskieprzeboje.pl/wywiady-i-sylwetki/mariusz-kalaga-wywiad-cz3-plhttps://www.youtube.com/watch?v=zcTPAK8_k3Y
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mariusz_Kalaga
https://przebojowesmaki.pl/o-nas/
Zapisz się do newslettera
Chciałbyś co jakiś czas otrzymywać powiadomienia o nowych, ciekawych biografiach?Zapisz się do newslettera: